Vanilková pohroma: Neuveríš, prečo zdražela pravá vanilka?!

Vanilková pohroma: Neuveríš, prečo zdražela pravá vanilka?!

Ani vy nedáte dopustiť na poctivú vanilkovú zmrzlinu, vanilkový krém na torte či svoj obľúbený parfum s vanilkovou arómou? Potom sa budete musieť zmieriť s tým, že všetko, čo obsahuje vanilku, zdražie, ak sa tak už nestalo. Táto milovaná kvalitná korenina sa totiž stáva nedostatkovou, a preto aj jej cena jednoducho stúpa.

Najnovšie informácie hovoria dokonca o tom, že cena vanilky už preskočila jednu drahú komoditu. Pozrite sa s nami na to, ako veľmi zdražela vanilka a prečo sa táto vanilková pohroma vôbec deje.

Zaujme ťa: Skorocel kopijovitý: Pozri, čo všetko dokáže urobiť s tvojím telom!

vanilka z Madagaskaru

Zdroj: Shutterstock®

Drahšia, ako striebro

Vedeli ste, že vanilka je už aj bez zdražovania druhou najdrahšou koreninou sveta? Áno, je to naozaj tak, pričom prvenstvo stále zastáva majestátny šafrán. Momentálne sa cena vanilky pohybuje na 600 dolároch za kilogram, čím sa kilo vanilky stáva drahším, ako kilo striebra. Všetko, do čoho sa pridáva prírodná vanilka, takmer isto zdražie alebo sa výrobcovia vanilkových produktov rozhodnú ísť odvrátenou cestou – prírodnú vanilku nahradia umelými náhradami, ktoré sa získavajú z dreva či, v tom horšom prípade, z ropy.

vanilková zmrzlina cena

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vanilka zdražela?

Väčšina prírodnej vanilky vo svete, teda viac, ako 75 percent, pochádza z tropického afrického ostrova Madagaskar, ktorý vlani postihol ničivý cyklón. Ten sa podpísal aj na vanilkových plantážach, ktoré úplne zničil. Keďže pestovanie vanilky nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať, vo svete vznikol veľký vanilkový nedostatok.

Niektorí výrobcovia sa pri neustálom zdražovaní tejto komodity zhrozili a vanilkou sa dokonca zásobili aj na rok dopredu s nádejou, že do roka sa cena vanilky opäť znormalizuje. Zostáva nám len dúfať, že sa z trhu nevytratia poctivé vanilkové zmrzliny, krémy a kozmetika, ktoré tak zbožňujeme.

- Anketa

MÁTE RADI VANILKU?

Odpovedalo 111 ľudí  

Zbožňujem ju! Chuť, vôňu, všetko...
82%
Milujem jej chuť.
9%
Vôňu vanilky mám rada najmä v kozmetike.
3%
Nie, nemám ju rada.
6%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 09.07.18 21:47

JK
karma
100.00

Milujem všetko banilkové

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní