Zaváranie v mikrovlnke: Trik, ktorý uľahčí prácu každému

Zaváranie v mikrovlnke: Trik, ktorý uľahčí prácu každému

Aj keď už zaváracia sezóna nie je v plnom prúde ako to bolo cez leto, ešte stále sa nájdu nejaké potraviny, ktoré sa v mnohých domácnostiach zavárajú. Veď napríklad takú červenú repu mnohí ešte len teraz vyberali zo zeme či dokonca aj také ovocie dula ešte občas vykukuje na konároch. No ak ste milovníkmi hubárčenia, tak šup s hubami do zaváraninového pohára a následne do mikrovlnky!

Zaváranie je samo o sebe celkom mravenčou prácou, pretože najprv potrebujete očistiť ingrediencie na zaváranie, umyť zaváraninové poháre a naplniť ich a následne sterilizovať. Zvyčajne sterilizácia trvá približne 30 až 60 minút. Predsa len, kým sa dostane voda do bodu varu, tak to trvá nejaký ten čas. No dnes vám povieme aj o ďalších možnostiach sterilizácie. Možno to znie neuveriteľne, ale zavárať môžete aj v mikrovlnnej rúre a dokonca aj v umývačke riadu.

Pozri aj: Ako využiť šnúru na bielizeň v domácnosti? Vyskúšaj DIY nápady!

zaváranie v mikrovlnnej rúre

Zdroj: Shutterstock®

Sterilizácia ovocia, zeleniny,...

V mikrovlnke môžete sterilizovať naozaj čokoľvek. Jednoducho vybrané ingrediencie umyte a naskladajte do umytých pohárov. Zalejte pripraveným roztokom, zatvorte skrutkovacím viečkom a vložte do mikrovlnnej rúry. V závislosti od veľkosti pohára a množstva pohárov, trvá sterilizácia menej, ako 10 minút.

Ak do mikrovlnky vložíte poháre s objemom 0,7 litra, pri výkonnosti mikrovlnky 700 wattov dôjde k sterilizácii do 6 minút. Ak do mikrovlnky vložíte poháre s objemom 0,3 l, tak pri výkone 700 wattov budete potrebovať na sterilizáciu len 3 minúty. Uvedené údaje sa však líšia v závislosti od množstva pohárov, ktoré do mikrovlnky vložíte. Čím viac ich tam dáte, tým dlhšie bude sterilizácia trvať. Ak sa rozhodnete sterilizovať v mikrovlnke viac pohárov naraz, tak dobu sterilizácie vynásobte množstvom pohárov.

zaváranie v umývačke riadu

Zdroj: Shutterstock®

Zaváranie v umývačke riadu

Tiež si práve hovoríte, že to ani nie je možné? Tiež sme ostali prekvapení, keď sme o tomto triku počuli prvýkrát. No ako sa hovorí: „Kým nevyskúšate, neuveríte!“ Ak teda aj vy chcete pri najbližšom zaváraní ušetriť svoj čas, tak stavte na zaváranie v umývačke riadu. Aj tu platí, že v umývačke riadu môžete zavárať naozaj čokoľvek. Počnúc uhorkami, pokračujúc džemami a končiac ďalšími pochúťkami.

V prvom rade však stavte na logistiku – poháre do umývačky umiestnite viečkom nahor vo vzpriamenej polohe a tiež nezabúdajte na dostatočný odstup medzi nimi (cca 5 cm). Vyberte program s teplotou 70 - 80 °C, ktorý trvá 1,5 – 2 hodiny. Síce ide o zdĺhavejší proces zavárania, no vy sa vyhnete akémukoľvek neporiadku a následnému prácnemu lešteniu kuchyne.

Mimochodom, nezabúdajte, že v zásobníku by sa nemali nachádzať žiadne čistiace prostriedky a iný riad!

- Anketa

SKÚŠALI STE UŽ ZAVÁRAŤ V MIKROVLNKE ALEBO UMÝVAČKE RIADU?

Odpovedalo 189 ľudí  

Čože?! To musím rozhodne vyskúšať!
16%
Nezmysel, to nebudem ani radšej skúšať!
39%
Už som to skúšala - je to skvelý zlepšovák!
45%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

20 komentárov

Ľubica Šťastná 22.10.18 06:13

ĽŠ
karma
100.00

O tomto triku som už počula, no ešte nepraktizovala.

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 22.10.18 10:11

TK
karma
105.00

moc sa mi tento spôsob nepáči

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 22.10.18 10:56

MR
karma
109.00

ja staviam na klasiku ako ma naučila mama, čiže zaváram v hrnci..

 • 2
Odpovedať

Zoran Majkovic 22.10.18 16:54

ZM
karma
87.00

O schopnosti mikrovlnneho ziarenia menit chemicku strukturu molekul bolo publikovanych mnozstvo vedeckych dokazov ! Preto v ziadnom pripade neodporucam to skusat a zabudnut aj na ohrev potravin v mikrovlnke ! V opacnom pripade sa mozu v potravine objavit absolutne necakane chemicke zluceniny s tazko odhadnutelnym dopadom na organizmus konzumenta !!!
PS. Tento clanok sutazi o najidiotskejsi prispevok ? Ak ano, davam mu hlas !

 • 5
Odpovedať

Jan Janto 22.10.18 20:03

JJ
karma
69.00

Tu nejde len akože o nejaké neznáme zlúčeniny - jednoducho mikrovlnné žiarenie zničí všetky vitamíny minerály a z jedla sa stane odpadový, toxický balast, z ktorým sa ľudský organizmus ťažko vysporiada -nevie ho stráviť a postupne ukladá sa v ňom - kúsok po kúsku....

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 22.10.18 20:58

karma
113.00

Pekný večer prajem,
ďakujem za Váš komentár k nášmu článku. Čo sa týka škodlivosti mikrovlnky, tak v tomto prípade nie je jednoznačne dokázané, že mikrovlnky skutočne patria medzi najškodlivejšie zariadenia, aké sa používajú. Existujú totižto 2 tábory názorov, ako ľudí tak aj vedcov, kde jedni tvrdia, že mikrovlnka je skutočne škodlivá a iní zase tvrdia, že mikrovlnka nemá žiaden negatívny dopad na jedlo, ktoré sa v nej ohrieva (písali sme o tom aj v tomto článku: ). Je preto na uvážení každého z nás, či sa rozhodne dané zariadenie používať alebo nie a tiež ktorému výskumu bude veriť, pretože si skutočne protirečia.

Veď keď si vezmeme, napríklad aj také mobilné telefóny sú škodlivé pre naše zdravie, pretože spôsobujú rakovinu, no napriek tomu nepohybujem o tom, že toto zariadenie používate aj vy a predpokladám, že každý deň.

Tento článok mi prišiel zaujímavý s ohľadom na využiteľnosť mikrovlnnej rúry alebo umývačky riadu aj nejakým iným spôsobom, než je ich primárny účel.

 • 3
Odpovedať

Zoran Majkovic 22.10.18 21:44

ZM
karma
87.00

Slecna Katarina,
je mi jasne, ze nie ste technik a v danej problematike sa zarucene nevyznate, pretoze inak by ste neporovnavali mikrovlnku urcenu na zohrievanie s mobilnym telefonom. Je to ako poravnavat lopatu s bagrom ! Preco ? Lebo mikrovlnka ma vykon v stovkach Watov (zvycajne 700+), moderny mobil menej ako 5 (a jeho max. vyzarovanie k uchu pouzivatela je stanovene normou). Druhy podstatny rozdiel je, ze mikrovlnka ma presne taku frekvenciu, ktora dokaze rozkmitat molekuly vody (inak by ohrev nebol mozny) mobil taku frekvenciu nema, pretoze ak by ju mal, potom by bolo jeho pouzitie za dazda/snezenia velmi obmedzene, dokonca nemozne. Takze podobnost tu sice je, ale prepacte, Vase argumenty su ... vylozene pocitove !

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 22.10.18 19:01

SK
karma
114.00

zostávam verná klasike zavárania....

 • 2
Odpovedať

Jan Janto 22.10.18 19:57

JJ
karma
69.00

Važení - už aspoň priemerne inteligentný človek, by mal v súčasnosti mať poznanie a vedieť o škodlivosti "mikrovlniek" - t.j o ich nesmierne škodlivom mikrovlnnom žiarení !!! Existuje už o tom nepreberné množstvo informácií z lekárskych a iných vedeckých štúdií . A vy v tomto článku doporučujete ľudom zavárať v mikrovlnke ?! Mikrovlnky neboli zatiaľ zrušené len z toho dôvodu pretože obchodná lobby to jednoducho nedovolí - zrušiť biznis s nimi....
No a zavárať v myčke kde je inak vždy plno chémie, to je tiež nápad....Už stačí to, že riad sa na záver oplachuje chem. prípravkom aby sa pekne leskol, a to už nikto nevníma, že keď si do takého "opláchnutého" pohára naleje po prvý krát po omytí nejakú tekutinu, e si tam zároveň "primieša" tú chémiu( inak takto to samozrejme tiež funguje aj v gastro zariadeniach)

 • 2
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 23.10.18 20:28

HZŠ
karma
100.00

V mikrovlnke som už skúšala ale v umývačke ešte nie.

 • 2
Odpovedať

Barbora Kubelková 29.10.18 13:50

karma
113.00

Mikrovlnka za mňa veľmi nie. Aj keď ju doma mám. Použijem ju raz za dva mesiace..Veľmi jej neverím, čo sa týka vyžarovania atď. Radšej aj jedlo ohrievam na sporáku..

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 01.11.18 09:11

DB
karma
114.00

zaváranie v mikrovlnke-čas vynásobte počtom pohárov?! 5 pohárov x 6 minút =30 minút.do zaváracieho hrnca sa mi vmestí 18 pohárov. naraz. tak aká je tá úspora v čase? a možno ani v peniazoch. pripadá mi to naozaj divné,ale možno sa mýlim,kto to chce skúsiť,želám mu veľa úspechov.

 • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 02.11.18 16:19

MP
karma
97.00

Pocula som uz o tom, no ostanem radsej pri klasike...:)

 • 1
Odpovedať

Ladislav Slota 03.11.18 15:00

LS
karma
-1.00

O sterilizacii v umývačke riadu som už počul.Asi to budeme musieť vyskúšať

 • 1
Odpovedať

Andrea Hrtúsová 04.11.18 20:33

AH
karma
115.00

Mne sa nápad sterilizácie v umývačke riadu páči.Musim ho vyskúšať.

 • 1
Odpovedať

Andrea Gezeova 06.11.18 10:51

AG
karma
-1.00

toto je pre mňa ozaj novinka. mikrovlnku obmedzujem, takže ani zaváranie v nej nehrozí.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.11.18 10:58

AS
karma
108.00

môže ísť do mikrovlnky pohár s kovovým vrchnákom? ja som si doteraz myslela, že kovové veci tam nepatria, či?

 • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 11.11.18 17:49

karma
100.00

to je bláznivy napad, uz len to, ze sa musí odstranit leštidlo a aj sol. Neviem si to predstaviť.

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 19.11.18 16:23

JK
karma
103.00

radšej budem zavárat klasicky

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 13:32

karma
127.00

Neviem, či by som sa na toto odvážil.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní