Arteterapia alebo liečba umením: Vieš, ako funguje?

Arteterapia alebo liečba umením: Vieš, ako funguje?

  • Zdieľaj:
 • 12

Takzvaná liečba umením – to znie naozaj idylicky, v porovnaní s rôznymi chemo-praktikami, čo poviete?

Táto metóda, známa aj ako arteterapia, dokáže naozaj veľké veci. Len máločo si totiž dokáže poradiť tak hravo a účinne so strašiakom dnešnej doby – so stresom ako práve arteterapia. Pritom stačí skutočne málo – vydolovať zo seba aspoň kúsok kreativity a nebáť sa ju prejaviť. Prezradíme vám, ako táto metóda funguje a ako si ňou môžete pomôcť aj vy.

Nerady hovoríte o svojich pocitoch? Nakreslite ich!

Liečba umením sa považuje za alternatívnu súčasť psychoterapie. Má mimoriadne priaznivý vplyv tak na fyzickú, ako aj psychickú a emocionálnu kondíciu človeka. Predovšetkým pacienti, hospitalizovaní na psychiatrických oddeleniach, dokážu vyčarovať často neuveriteľné skvosty, porovnateľné s vrcholovými umeleckými dielami. A to nepreháňame. Ak však takáto ozdravná metóda láka aj vás, takmer v každom meste sa už dnes konajú rôzne kurzy, semináre a stretnutia, kde sa môžete umelecky realizovať. Nie je to však rozhodne len nejaké bezvýznamné čmáranie na papier, ale liečba, ktorá stojí za našu pozornosť. Každý si tu príde na svoje, veď nahliadnuť do vlastnej tvorivosti a výtvarne ju prejaviť, je úžasný zážitok.

Pozri aj: Jarná únava: Zažeň ju prostredníctvom tejto zázračnej zložky!

umenie a psychika

Zdroj: Shutterstock®

Pointou arteterapie však nie je vytvoriť umelecké dielo ako od Picassa. Cieľom je nahliadnuť do vlastného vnútra, sebavyjadriť sa a tým sa pomaly, ale isto liečiť. A možno v sebe objavíte dlho skrývaný talent a umenie sa tak stane neodmysliteľnou súčasťou vášho života. Ľudia, venujúci sa arteterapii, si túto metódu mimoriadne pochvaľujú. Cítia sa absolútne uvoľnení a spokojní, a to nielen počas samotného maľovania. Arteterapia je takisto ideálnym spôsobom na odreagovanie pre ľudí, od ktorých sa v práci vyžaduje formálnosť a serióznosť, prípadne ľudí, pracujúcich deň čo deň s technikou. Výborné výsledky sa dosahujú aj pri boji s nízkym sebavedomím. 

kurzy arteterapie

Zdroj: Shutterstock®

Predchádzajte stresu pomocou umenia!

Vďaka umeniu sa vám otvorí dokonalý priestor na vyjadrenie pocitov. A samozrejme, nemusí ísť len o maľbu. Liečba umením zahŕňa aj iné výtvarné techniky, ako sochárstvo, keramiku či tvorbu šperkov. Nemusíte mať však žiadny konkrétny telesný alebo psychický hendikep na to, aby ste sa začali venovať arteterapii. Vďaka nej môžete aj preventívne účinne predchádzať stresu, uvoľniť nahromadené emócie, ako aj dokonale zrelaxovať. V rámci kurzov vás nikto nesúdi, práve naopak, máte vo všetkom voľnú ruku. Túto liečebnú metódu si ale môžete naordinovať aj samy a začať tvoriť vo vašom domácom prostredí, kedykoľvek sa vám zachce. 

Zaujme ťa: Vieš, ako správne nosiť prstene? My ti to prezradíme!

ako bojovať proti stresu

Zdroj: Shutterstock®

Arteterapia vás zbaví pocitov úzkosti a prináša úľavu pri depresii. V konečnom dôsledku vám pomôže lepšie spoznať samú seba. Posilníte si sústredenie, spontánnosť, ale aj nadhľad – taký potrebný v tejto dobe. Kurzy arteterapie vedú skúsení lektori a terapeuti a môže ísť tak o skupinovú, ako aj individuálnu terapiu. A aj keď máte pocit, že ste z tých, ktorí nezvládnu nakresliť ani čiarku, práve liečba umením vám dokáže, že to tak nie je. Dôležité totiž nie je to, čo vytvoríte, ale samotný proces a to, aby ste sa pri ňom cítili dobre. 

ako funguje liečba umením

Zdroj: Shutterstock®

Prispejte aj vy k vlastnej psychickej pohode, zvlášť v tejto dobe plnej stresu, napätia a nekonečných očakávaní! Nestojí vás to nič – chce to len vôľu a čas, ktorý investujete najlepšie, ako sa dá, teda samy do seba.

- Anketa

VYSKÚŠALI BY STE LIEČBU UMENÍM?

Odpovedalo 14 ľudí  

Áno, verím, že to pomáha
86%
Nie, aj keď to môže mať niečo do seba
14%
Nie, takýmto alternatívam neverím
0%

  • Zdieľaj:
 • 12
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Ľubica Šťastná 16.03.18 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Viackrát som už počula o jej pozitívnych výsledkov a vôbec k tomu netreba talent.

 • 2
Odpovedať

Martina Varhaníková 16.03.18 10:08

karma
109.00

Kreslím..vnášam pocity z duše do obrazov..arteterapia, automatická kresba, kresba ako taká pomáha rozvíjať dušu. Je vhodná aj pre deti na riešenie rôznych traumát a vyjadrenie seba samého. :o)

&v=yoboKJIJU2I

 • 1
Odpovedať

Soňa Horáčková 16.03.18 10:49

SH
karma
119.00

zaujímavý článok .... myslím, že na odbúranie stresu, ktorý na nás číha na každom rohu je arteterapia ako stvorená....

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 16.03.18 12:33

MM
karma
100.00

prvýkrát počujem slovo arteterapia, ale o jej pozitívnych účinkoch som vedela dávno, pociťovala som to sama sebe, keďže som kreatívny typ, pri tvorení sa najlepšie odreagujem, nevnímam žiadne rušivé vplyvy, dokonca ani hladná nie som :-)

 • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 16.03.18 14:46

AB
karma
76.00

určite to má čosi do seba...

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 16.03.18 16:53

SK
karma
113.00

k sviatku som dostala farby a plátno, už sa teším, čo namaľujm,, je to moja záľuba od detstva a teraz, keď sú už deti z domu, môžem sa môjmu koníčku venovať opäť a je super, že táto záľuba aj pomáha

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 17.03.18 00:48

MD
karma
132.00

Kreslím veľmi rada, ale musím mať k tomu pohodu a dobrú náladu. Ak som bez nálady, ani ma nenapadne chopiť sa ceruzky či štetca...Možno to však niekomu pomáha...

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.03.18 22:32

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie ešte som sa vo svojom okolí nestretla s touto metódou

 • 1
Odpovedať

Angela Gavlasová 05.04.18 00:10

AG
karma
105.00

Arteterapia je síce fajn, ale v mojom podaní by to bola čistá katastrofa.

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 02.05.18 23:25

karma
132.00

Krásny článok. Ani neviem ako som naň naďabila až teraz... Momentálne píšem diplomovú prácu, kde mám jednu celú podkapitolu venovanú práve Arteterapii a Artefiletike (výchove umením, tá je spojením arteterapie a modernej výtvarnej výchovy - didaktiky, takže zahŕňa rôzne kreatívne dielne, kurzy, krúžky a pod.). Radosť čítať. Ešte väčšia, komentovať. Ste šikovné ženušky, slečny a pani redaktorky. Naozaj, chválim a som rada, že som súčasťou tohto webu. STE TOP, zo VŠETKÝCH WEBSTRÁNOK VENOVANÝCH ŽENÁM! . . .Naozaj.

 • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 03.05.18 09:00

karma
100.00

Ďakujeme Vám, veľmi si to vážime. :-)

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 12:47

karma
127.00

Niečo na tom bude, keď sa venujem nejakej tvorbe, tak sa dokážem naozaj perfektne uvoľniť a strácam pojem o čase.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní