Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede (2. časť)

Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede (2. časť)
  • 26.04.2016
  • Ing. Miroslav Melo

prvej časti článku sme si povedali prvé tri otázky a prečo je dôležité si ich položiť. V tomto pokračovaní sa dozviete zvyšné dve a čo treba urobiť s odpoveďami. Pokračujme teda:

4. Čomu sa chcete venovať?

Dôchodok by nemal byť o prežívaní, ale o prežití chvíľ, na ktoré ste sa tešili možno celý život. Rybárska chata pri obľúbenom jazere, domček na samote v krajine, ktorú tak radi maľujete, prípadne možno finančne náročnejší koníček. To všetko treba mať na mysli a vytvoriť si rezervy. Rovnako treba zohľadniť aj aktivity na podporu zdravia, ktoré budú čím ďalej, tým dôležitejšie.

 Odporúčame tiež:  
Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede

Zdroj: Shutterstock®

5. Chcete pokračovať v súčasnom životnom štandarde?

A zlatý klinec na koniec. Špeciálne dôležitá otázka, pretože výrazne ovplyvňuje vaše finančné potreby po tom, čo prestanete pracovať. Ak plánujete ponechať svoje výdavky na rovnakej úrovni, ako počas pracovného života, budete si musieť zabezpečiť ďalší príjem, či už to bude z práce, úspor alebo investícií. Bez toho to nepôjde. Netreba zabúdať ani na fakt, že s vyšším vekom rastu nároky na zdravotnú starostlivosť a prípadne asistenčné služby a treba s týmto faktom počítať.

Odporúčame tiež:  Daň za materstvo - ako sa rozbenúť po materskej?

Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede

Zdroj: Shutterstock®

Dajte si čas

Mnoho ľudí si začne robiť plány na dôchodok až na sklonku kariéry. To je zvyčajne neskoro, a preto zažívajú sklamanie, keď si uvedomia rozdiel medzi tým, čo by chceli a na čo budú mať peniaze.

Vyhnite sa tejto chybe a odpovedzte si na tieto otázky teraz. Urobte si aspoň rámcovú predstavu o vaši plánoch. Následne si spočítate, ako by mali vaše financie vyzerať pri odchode na dôchodok a čo preto musíte urobiť počas vášho produktívneho života. Využite čas, ktorý máte, aby ste neskôr nemuseli robiť bolestivé kompromisy. Ak sa potrebujete poradiť, pokojne sa obráťte na svojho poradcu alebo na nás.

Možno budete musieť v priebehu života svoje plány trochu upraviť, ale čím skôr s plánovaním a vytváraním zdrojov začnete, tým väčšiu máte pravdepodobnosť, že sa vám splnia vaše sny o skvelom dôchodku.

 
Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede

Zdroj: Shutterstock®

Tak čo, aké sú vaše plány?

Odporúčame tiež: Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na stránke: InteligentneNaFinancie.sk

Chcete sa poradiť alebo máte otázku, na ktorú hľadáte odpoveď?

Napíšte nám na vitajte@inteligentnenafinancie.sk, radi vám odpovieme.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní