Môže byť bezkofeínová káva chuťovo dobrá a kvalitná?

Môže byť bezkofeínová káva chuťovo dobrá a kvalitná?
  • 08.11.2019
  • Monika Matúšová

Hovorí sa, že prvopočiatky bezkofeínovej kávy vznikli v 18. storočí, a to na podnet básnika Goetheho, ktorý sa obrátil na jedného nemeckého chemika, aby zistil príčinu básnikovej nespavosti. Odstrániť kofeín z kávovníkového zrna skúšalo následne mnoho ľudí, až sa v Čechách pánovi Zdeňkovi Žáčkovi podarilo získať patent na výrobu bezkofeínovej kávy.

Dnes sú medzi milovníkmi kávy názory na bezkofeínovú kávu skôr negatívne. Káva má predsa povzbudiť, tak načo piť kávu bez kofeínu? Navyše bezkofeinová káva chutí hrozne. Tak ako to teda je?

Bezkofeínová káva, rovnako ako tá s kofeínom, prešla v poslednom čase výrazným vývojom. Začína sa dbať na spracovanie a odkofeínovanie kvalitných kávových zŕn. Kávu už nepijeme iba kvôli tomu, že nabudí, ale aj kvôli tomu, že nám chutí. A, samozrejme, treba myslieť aj na ľudí, ktorí museli zo svojho jedálnička kofeín z rôznych dôvodov vylúčiť. Faktom tiež ostáva, že kofeín nemá chuť, a preto sa priamo nepodieľa na chuti kávy. Kofeín sa z kávy odstraňuje buď chemicky pomocou rozpúšťadiel (chloroform a pod.), alebo švajčiarskym vodným procesom, teda bez akejkoľvek chémie. V oboch prípadoch sa ale naruší štruktúra zrnka, preto je potrebné tieto zrnká veľmi šetrne upražiť. V súčasnosti je už možné zakúpiť aj kvalitnú a chuťovo príjemnú bezkofeínovú kávu.

Odporúčame: Ako zistiť, koľko kofeínu obsahuje šálka kávy?

bezkofeínová FIT káva

Zdroj: Zlaté zrnko

Aká je budúcnosť bezkofeínovej kávy?

Približne jednu desatinu produkcie kávovníkových zŕn tvoria zrná zbavené kofeínu. Procesy na odbúranie kofeínu sú ale ekonomicky aj technologicky veľmi náročné, preto sa v súčasnosti uvažuje o alternatíve, a tou by bol kávovník, ktorý by neprodukoval kofeín. Vedci síce objavili kávovník, ktorý má vo svojich listoch až 15-krát menej kofeínu, jeho zrnká však neboli vhodné na praženie a prípravu kávy. Vyzerá to tak, že vedci budú musieť pristúpiť k šľachteniu. Vyšľachtenie takého bezkofeínového kávovníka by im malo trvať ešte cca 7 rokov. Káva z takýchto geneticky modifikovaných kávových zŕn by potom mala byť na nerozoznanie od tej s kofeínom. To, či bude záujem o geneticky modifikované bezkofeínové kávové zrná, je otázne. Treba však myslieť aj na ľudí, ktorí sú citliví na príjem kofeínu. A tiež si predstavte, aké by to bolo, keby ste si mohli dať svoju obľúbenú šálku kávy aj pred spaním bez obáv, že v noci budete prežívať nepokojný spánok. 

tekvicové Cold Brew

Zdroj: Zlaté zrnko

Recept na tekvicové Cold Brew

Recept na tekvicové cold brew (káva lúhovaná za studena), ktoré je v týchto dňoch nesmierne obľúbené hlavne v USA.

Postup:

  1. Deň dopredu si pripravíme cold brew z obľúbenej kávy
  2. Upečieme tekvicu domäkka, odstránime kožu a dáme do chladničky. Pridáme smotanu na šľahanie, (aj dve) a vytvoríme jemnú tekutú hmotu, do ktorej pridáme len cukor aníz a škoricu.
  3. V mixéri zmiešame hmotu s cold brew, cukrom a pár kockami ľadu.

Tento nápoj je veľmi obľúbený v USA, kde s tekvicovým cold brew prerazil americký Starbucks. V USA je ale možné kúpiť už hotovú tekvicovú smotanu aj tekvicový prášok. Tento recept je preto prispôsobený a ešte oveľa chutnejší.

Vychutnajte si lahodnú kávu, ktorú môžete na e-shope www.zlatezrnko.sk získať s 10 % zľavou, a to vďaka kódu „kzk"! Doprajte si aj vy ten najlepší životabudič :).

Zaujme ťa: Ako si pripraviť skvelú kávu aj doma a hlavne bez drahého vybavenia?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Chromíková 09.11.19 11:02

MC
karma
109.00

AJ keď takúto kávu nepijem ,myslím si že môže byť kvalitná ale nemusí chutiť každému.

  • 1
Odpovedať

Pavol Beran 22.12.19 12:32

PB
karma
100.00

Bezkofeinová káva je ako nealko pivo, ani pivo ani limonáda :-D

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 30.12.19 16:23

JK
karma
100.00

Je kvalitná občas ju pijem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní