Mýty o doplnkoch stravy: Kedy predstavujú pre človeka nebezpečenstvo?

Mýty o doplnkoch stravy: Kedy predstavujú pre človeka nebezpečenstvo?

Väčšina z nás si myslí, že dobrého nie je nikdy dosť. Opak je však pravdou – aj dobrého veľa škodí. Doplnky stravy, vitamíny, minerály... Toto všetko sa dá užívať v dobrej viere, ale netreba zabúdať na pár základných pravidiel, aby ste sa vyhli katastrofe. Predovšetkým treba myslieť na to, že nápis na škatuľke „potravinové doplnky nenahradia pestrú stravu“ naozaj neklame a nie je to marketingový ťah. 

Tiež by ste mali poznať pôvod každej jednej tablety, ktorú beriete, pretože doplnky stravy nepodliehajú klinickému skúšaniu. Je veľmi jednoduché kupovať vitamíny a minerály online, pretože nám sľubujú veľa pozitív, ale nikto ich v skutočnosti nekontroluje.

Odporúčame: Dôležité fakty o vitamíne C: Toto všetko o ňom musíš vedieť!

doplnky stravy aby sme boli zdraví

Zdroj: Shutterstock®

Mýty o užívaní výživových doplnkov

 • Užívať výživové doplnky a vitamíny Valentis stačí.

 • Užívať naraz železo s magnéziom, kalciom a zinkom.

 • Myslieť si, že betakarotény a vitamíny A sú tie isté.

 • Predpokladať nedostatok vitamínov a minerálov bez potvrdenia.

 • Užívať len tak náhodné vitamíny.

vitamin C kolko je vela?

Zdroj: Shutterstock®

Nadbytok vitamínu C a železa

Veľa ľudí si myslí, že vitamínu C nikdy nie je veľa, pretože zvyšný telo vylúči. Najnovšie štúdie však varujú, že ich nadbytočné množstvo v organizme môže zvýšiť riziko šedého zákalu a slepoty. Telo si nedokáže vytvoriť vitamín C a potrebujeme si ho dopĺňať. Na 40 mg nám postačí citrusové ovocie alebo čučoriedky. Žiadny v laboratóriu vyrobený vitamín či minerál nenahradí pestrosť stravy.

Čo také železo? Najväčší problém s ním majú vegetariáni a vegáni. Jeho nedostatok môže zapríčiniť málo hemoglobínu, čo dokáže poškodiť mozog a pečeň. No jeho nadbytok je ešte nebezpečnejší. Železo je pre človeka vo veľkých dávkach toxické a nemali by ste prekračovať vrchnú hranicu dávky a to 10-20 mg/deň podľa veku a pohlavia. Nemali by ste ho užívať spolu s magnéziom, vápnikom a zinkom, pretože môže potlačiť vstrebávanie ostatných minerálov. Vedeli ste, že také večerné kŕče nôh môžu súvisieť s nedostatkom magnézia? Pokiaľ ho chcete užívať spolu so železom, urobte tak v inú časť dňa.

Pozri aj: Dopraj si čaj z ibišteka! Neuveríš, aké skvelé sú jeho účinky!

veľa doplnkov stravy mýty

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín A či betakarotén?

Vitamín A patrí k retinoidom, ktoré je telo pripravené ďalej spracovať. Vitamín A sa nachádza iba v živočíšnych produktoch, ako v pečienke či vo vajíčkach. V rastlinných zdrojoch potravín nájdete provitamín A carotenoid, ktorý sa v organizme premieňa na retinoid. Betakarotén sa teda v tele premieňa na vitamín A. Nachádzajú sa v každej zelenine a ovocí s oranžovou farbou, ktorú je však potrebné zjesť s nejakým tukom, aby sme zabezpečili ich vstrebávanie.

Krvný obraz napovie

Každý organizmus je iný a každý potrebuje niečo iné. Brať doplnky stravy halabala, alebo iba vitamín A, lebo vám to susedka odporučila, je veľmi iracionálne, pretože nie je isté, že práve daný vitamín potrebujete aj vy. Najlepšou cestou by bolo, ak by ste si dali urobiť aspoň raz ročne krvný obraz a zistili, aké vitamíny vám chýbajú. Najčastejšie sú to vitamíny D a B12. Už od škôlky nám hovoria, že kalcium spolu s vitamínom D sú nevyhnutné pre zdravé kosti a zuby, ale príliš veľa kalcia môže mať aj nežiaduce účinky a môže zvýšiť pravdepodobnosť aterosklerózy alebo upchatých ciev. Na druhej strane možno povedať, že jedenie potravín bohatých na tento vitamín je zdraviu prospešné a úplne postačí. Môžeme ho nájsť v jogurtoch, tvarohu, ale aj v listovej zelenine, ako je kel či špenát.

doplnky stravy alebo pestra strava

Zdroj: Shutterstock®

Počuli ste už o koncentrovanom zelenom čaji či kurkume v tabletkách? Tento nebezpečný trend je čoraz viac obľúbený v západných krajinách, no tablety s koncentrovaným zeleným čajom dokážu ohroziť vaše zdravie a natrvalo poškodiť obličky.

Pokiaľ máte nedostatok určitého vitamínu, je nutné ho doplniť, aby ste boli zdraví a dožili sa vysokého veku. Ak však máte krvným obrazom potvrdené dostatočné množstvo vitamínov, neberte ich zbytočne. Odvšadiaľ na nás skáču reklamy s doplnkami stravy na chudnutie či lepšiu mozgovú činnosť. Faktom však zostáva, že ak ich nepotrebujete, tak si platíte za zhoršenie zdravotného stavu.

Pozri aj: Ako si prečistiť cievy? Týchto 7 potravín pomáha predísť infarktu!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 09.02.19 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.02.19 07:47

karma
110.00

Veľmi poučný článok.Tiež si myslím,že pestrá strava zabezpečí dostatok vitaminov.

 • 2
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.02.19 10:28

AS
karma
108.00

skutočne dobré informácie, ja rada beriem potravinové doplnky, ale tiež mám strach, aby som to ich kombinovaním neprehnala- málokedy o tom píšu

 • 3
Odpovedať

Elena Švachová 10.02.19 23:03

karma
115.00

Potravinové doplnky neberiem,mám radšej čerstvú zeleninu,či ovocie,ktoré konzumujem denne.

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 25.02.19 17:49

karma
106.00

Umelé vitamíny beriem minimálne, radšej prírodné forme ovocia a zeleniny.

 • 0
Odpovedať

Jana Kováčiková 11.05.19 15:47

JK
karma
-1.00

Tu máte pekné recenzie na výživové doplnky najmä na chudnutie a nadväzuje to dosť na to čo je tu napísané - .

 • 1
Odpovedať

Jana Mariaková 07.06.19 08:16

JM
karma
90.00

Súhlasím, že s doplnkami stravy to netreba preháňať. No v prípade športovcov alebo ľudí, ktorí sa venujú nejakému športu, by som tieto vitamíny a minerály nezatracovala.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní