Skrýva sa lepok v kozmetike? Na toto si daj pozor!

Skrýva sa lepok v kozmetike? Na toto si daj pozor!
 • 01.10.2017
 • Monika Šomšáková

  • Zdieľaj:
 • 8

Máte známych alebo práve vy patríte medzi ľudí, ktorí majú intoleranciu na lepok? Tak zbystrite pozornosť. Lepok obsiahnutý v potravinách je vám určite známy, no lepok v kozmetike je pre mnohých ešte neznáma vec.

Celiatici by si mali dávať hlavne pozor na čoraz väčší trend a tým je prírodná kozmetika. V prírodnej kozmetike sa najčastejšie stretnete s lepkom.

Čo je to celiakia?

Celiakia vzniká u geneticky predisponovaných pacientov. Je to autoimunitná choroba prejavujúca sa zmenami na sliznici tenkého čreva. Hlavným vyvolávajúcim faktorom choroby je lepok (glutén). Je to zmes prolamínových proteínov, ktoré sa vyskytujú v zrnách obilnín ako je pšenica, raž či jačmeň. U náchylných jedincov vedie konzumácia týchto proteínov k negatívnemu ovplyvneniu sliznice tenkého čreva, k vyhladzovaniu klkov a dokonca až k chronickému zápalu čreva, čo sa odzrkadľuje na výraznom zhoršení trávenia a ďalších závažných zdravotných problémoch.

Základnou liečbou je celoživotná bezlepková diéta. Ak sa nedodržiava, vedie to k rôznym zdravotným ťažkostiam, niekedy až k onkologickým chorobám.

Pozri si: Top inšpiratívne outfity Amal Clooney!

gluten free

Zdroj: Shutterstock®

Podľa štatistiky ženy používaju denne v priemere 6 až 10, muži 3 až 5 kozmetických výrobkov. Keď si vezmeme celiatikov a možné zložky obsahujúce lepok, je to dosť veľké číslo potenciálnych rizík. Prejavy neznášanlivosti lepku nemusia byť len tráviace ale aj kožné. 

U mnohých pacientov spôsobuje kozmetické problémy - suchú kožu, mäkké a lámavé nechty. Začína sa obyčajne malými svrbivými vyrážkami, ktoré prechádzajú do pálivých skupinových "vačkov" podobných herpesu. Lokalizujú sa hlavne na lakťoch, kolenách, ramenách, ale aj na chrbte či hlave. Tieto kožné prejavy však nie sú spôsobené povrchovým účinkom gluténu na koži. 

intolerancia na lepok

Zdroj: Shutterstock®

Riziková kozmetika

Žiadny kozmetický prípravok nie je určený na prehĺtanie a ani na inú vnútornú konzumáciu. Určité druhy kozmetiky však niekedy nechtiac v malých množstvách prehĺtneme. Ide najmä o: 

 • kozmetiku určenú na hygienu ústnej dutiny (zubné pasty, ústne vody, ústne dezodoranty, protiparadentózne a antiseptické gély) 
 • dekoratívna a ochranná kozmetika na pery (rúže, kontúrovacie ceruzky na pery, lesky na pery, balzamy a pomády na pery)

Určité riziko v zubných pastách predstavuje látka sorbitol. Pre zníženie rizika, by sorbitol nemal pochádzať z obilia, ale z kukurice. Pôvod sorbitolu sa však nedá zistiť zo zloženia výrobku uvedeného na obale. 

Podobné riziko v ústnej vode a dezodorante predstavuje alkohol. Niekedy sa získava z obilnín (napríklad aj pri výrobe niektorých sirupov proti kašľu). Kozmetickí výrobcovia zdroj liehu v zložení neuvádzajú. Preto pri testovaní nového produktu ústnej hygieny odporúčame byť opatrný.

Zaujme ťa: Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!

kozmetika obsahuje lepok

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky sú tieto výrobky pre celiatikov najrizikovejšie, a to ako pre ženu, tak aj pre muža. Pre celiatické ženy sú nebezpečné prudukty s obsahom gluténu, no rovnako nesú riziko aj pre celiatických mužov, pokiaľ ich partnerky takéto produkty používajú. 

Nie je možné vylúčiť, že glutén sa objaví počas výroby alebo distribúcie zložiek, z ktorých je výsledný výrobok vyrobený. Preto je potrebné byť pri testovaní nového produktu na pery veľmi opatrný. 

Odporúčame: V týchto krajinách žijú najkrajší muži sveta

zloženie produktov

Zdroj: Shutterstock®

Týmto zložkám sa vyhnite

Triticum vulgare, Hydrolyzed wheat protein, Wheat protein, Barley extract, Wheat amino acids, Wheat germ glycerids, Wheat germ oil, Avena sativa, Dextrin, Gluten, Gliadin, Hydrolyzed Vegetable Protein, Hordeum Vulgare, Secale Cereale, Saccharomyces Ferment Extract

Pozri aj: Črevná sprcha – očista pre vaše črevá!


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Katarína Kusá 01.10.17 11:47

KK
karma
89.00

aj keď nemám problémy s lepkom tak toto ma ozaj prekvapilo

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 01.10.17 13:08

karma
87.00

tak toto som nevedela... že ešte aj na kozmetiku si majú dávať celiatici pozor

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.10.17 18:55

SK
karma
113.00

tiež je to pre mňa novinka

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.10.17 18:56

MM
karma
100.00

mne sa zdá, že sa to už s tým lepkom preháňa

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 02.10.17 00:29

MD
karma
132.00

Fíha...to ešte aj takéto stopové množstvá lepku môžu uškodiť?

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 02.10.17 08:06

AB
karma
100.00

o tomto som naozaj netušila...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 02.10.17 12:07

karma
108.00

Lepok je uplne všade.Celiatici to majú ťažké.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.12.17 13:39

JK
karma
100.00

Mám alergiu no nie na lepok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní