6 tipov ako ochrániť psa počas letných horúčav

6 tipov ako ochrániť psa počas letných horúčav

Letné teploty postupom času naberajú na obrátkach, a tak ako my, aj naši domáci miláčikovia tieto extrémne teplotné zmeny nevítajú s otvorenou náručou.

Dnes vám prezradíme, ako ochrániť svojho psa v horúčavách. V takýchto dňoch je totiž dôležité mať neustále na pamäti, že psy sú v tomto období oveľa náchylnejšie na choroby a úrazy súvisiace s horúcim počasím. 

Jedným z najnebezpečnejších stavov je práve spomínaný úpal, ktorý môže spôsobiť zlyhanie dôležitých orgánov, záchvat, poškodenie mozgu, krvácanie, slepotu, kŕče a v najhoršom prípade dokonca aj smrť. Teplo, ktoré odoberá potrebnú energiu, môže viesť až k úplnému vyčerpaniu, ktoré je nebezpečné pre každého psa. Len malý náznak nezvyčajnej únavy vám napovedá, že je načase, aby ste svojmu miláčikovi venovali zvýšenú pozornosť. Stačí málo a vy môžete zabrániť nechcenej a často aj drahej návšteve veterinára a čo je najdôležitejšie, zachránite život členovi vašej rodiny. 

Odporúčame: Máte domáce zvieratko? Pozrite ako sa ho dotýka horoskop.

ako ochrániť svojho psa

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Ako rozpoznám príznaky?

Medzi hlavné príznaky, ktoré rozpoznáte aj bez návštevy veterinára, patria hnačka, vracanie, malátnosť, suchý nos, zrýchlené dýchanie a začervenaná pokožka v ušiach. V momente, ako spozorujete hoci len jeden z uvedených príznakov, premiestnite svojho psa do chladnejšieho priestoru, napríklad do suterénu, prípadne pivnice. Jednou z možností, ako ochrániť svojho psa pred smutným koncom, môže byť aj zapnutie ventilátora, ovievanie chladným vzduchom a čerstvá vlažná voda. Rovnako mu môžete touto vodou potierať kožu a nechať ju prirodzene uschnúť.

Bude vás zaujímať: Ako na rýchle, krásne a hlavne bezpečne opálenie?

ochladenie psa

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Psy sa nepotia, a preto si nedokážu pomôcť a schladiť sa vždy, keď sa cítia prehriate. Telesná teplota sa u psov pohybuje v rozmedzí od 37,5 až po 39,20 C°. Akákoľvek nameraná hodnota nad uvedené stupne značí, že je potrebné jednať. Každé domáce zviera, ktoré nemá prirodzenú schopnosť ochladenia sa, je ohrozené vyššími teplotami.

Niektoré plemená psov to však majú predispozične ešte ťažšie. Zvieratá s ochorením srdca, nadváhou, vyšším vekom alebo problémami s dýchaním sú všeobecne ľahším terčom pre nemilosrdné slnečné lúče. Psy s kratšími nosmi môžu byť počas leta ohrozené aj pri klasických každodenných aktivitách. Do tejto skupiny patria napríklad anglický a francúzsky buldog, boxer, mopslík, či Shi-Tzu.

Odporúčame: Starostlivosť o oči: Chyby, ktoré možno robíte aj vy!

zvieratá a horúčavy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Premýšľajte a predvídajte!

1. Keď denná teplota prekračuje hranice únosnosti, nedovoľte, aby sa váš pes zdržiaval na horúcich plochách, akou je napríklad rozpálený asfalt. Nielen že sú naše zvieratká blízko pri zemi, čo ich zohrieva o to rýchlejšie, ale môžu si spáliť citlivé vankúšiky na svojich labkách. V takomto počasí by ste mali prechádzky počas dňa obmedziť na minimum. 

2. Áno, aj nám sa páčia huňaté psy, ktoré môžeme o dušu hladkať a hrať sa s ich hebkou srsťou, no skúste si dať v lete na seba kožuch a vyjsť tak na ulicu. Doprajte svojmu miláčikovi letný zostrih.

3. Pitný režim je dôležitý nielen pre ľudí, ale aj pre naše domáce zvieratká. Zabezpečte im prístup k vlažnej vode počas dňa. Okrem pravidelnej kontroly pitného režimu nezabudnite na to, aby bola miska umiestnená v tieni a pes k nej mal prístup kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

4. Obmedzte cvičenie vášho psa, prípadne s ním trénujte až vo večerných hodinách. Ani vám by sa nechcelo cvičiť na priamom slnku uprostred tropického dňa.

5. Pokiaľ váš pes nemá nič proti občasnému osvieženiu vo vode, doprajte mu ochladenie v jazere, rieke či potoku. Pokiaľ nemáte v okolí žiadnu vodnú plochu, pripravte mu aspoň malý bazénik na dvore, prípadne mu napustite vaňu u vás doma.

6. Posledné a najdôležitejšie pravidlo zo všetkých je jasné: Nikdy nenechávajte svojho maznáčika v zaparkovanom aute! Auto zaparkované v tieni alebo hoci len krátka návšteva v obchode nie sú dôvodmi pre to, aby ste svojho psa vystavili život ohrozujúcemu riziku. Teplota v interiéri auta dosahuje v letnom období závratné hodnoty, v niektorých prípadoch to môže byť dokonca viac ako 100 stupňov. Vaša krátka návšteva potravín sa tak môže kedykoľvek premeniť na tragédiu.

Bude vás zaujímať: Ovsené vločky - Dôvody, prečo sú jednotkou ranného menu

pes v aute

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

dehydratácia psa

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

pes vo vode

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Daniela Bieliková 08.06.17 12:43

DB
karma
117.00

Veru tak, aj psíkov treba chrániť pred teplom...

  • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 08.06.17 15:18

KK
karma
90.00

môj pes miluje plávanie, dokáže vo vode stráviť celé hodiny a keď je horúco chodíme na prechádzky s fľašou vody

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.06.17 23:11

ĽŠ
karma
100.00

Super, ďakujem!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 31.12.17 14:35

SK
karma
114.00

je to starosť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní