Krása vnútorného pokoja – ako ho dosiahnuť?

Krása vnútorného pokoja – ako ho dosiahnuť?
 • 17.10.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 2

V tomto veku rýchlosti a pohybu je veľmi ťažké spomenúť si na svoje vlastné vnútro. Ľudia sú uponáhľaní, vystresovaní.  Pritom vnútorný pokoj pomáha preklenúť aj najzložitejšie vnútorné situácie. Ozrejmime si, ako ho dosiahnuť.

Vnútorný pokoj nie je iba nastavenie. Je to spôsob života. Bez ohľadu na výzvy ktorým človek musí čeliť, dokáže ich zvládnuť pokojne a s prehľadom. Pokojný človek má hĺbku a víziu, nedá sa nijako rozladiť okolnosťami okolo neho. Vie, že väčšina prekážok a problémov je iba v jeho hlave. 

Odporúčame prečítať: Mandľové mafiny s kyslou smotanou

Keď sme pokojní, vo všeobecnosti nemáme dôvod hádať sa a argumentovať. Nepovažujeme to za potrebné.  Vtedy nepotrebujeme byť drzí, ani nič podobné, máme totiž vnútorný nadhľad. Vtedy dokážeme preciťovať všetko čo sa okolo nás deje plne vedomým spôsobom. Byť v pokoji je skvelé pre naše zdravie a vzťahy, rovnako ako pre všeobecné blaho okolo nás. A vlastne, načo sa rozčuľovať vecami, ktoré nemôžeme ovplyvniť? 

Krása vnútorného pokoja – ako ho dosiahnuť?

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Môže to znieť veľmi jednoducho, alebo divne, že je potrebné cvičiť vnútorný pokoj.

Keď je človek pokojný, je to preto, že praktizuje alebo vyjadruje pokoj samotný. Tým, že nereaguje na hlúpe poznámky, reči, nepúšťa sa do debát, ktoré nemajú zmysel , alebo pri ktorých by sa museli s niekým hádať.  Prvky pokoja-  mierumilovnosť, spokojnosť prídu potom samé od seba. Ide len o to, objaviť pokoj, ktorý už vo vás je. Napríklad pomocou dýchania, spomaľovania tempa, meditáciou. Objavte to, čo vás osobne robí spokojnou. Kľudnou. Hľadajte také situácie.

Pokojný človek je zdvorilý počúva druhých,  dáva im svoju plnú pozornosť. Keď hľadáte človeka, ktorý má v sebe vnútorný pokoj, ľahko ho rozoznáte tým, že je trpezlivý. Bude vás počúvať a pri každom probléme sa bude snažiť nájsť pozitívne riešenie. Nie vždy je agresivita a násilné presadzovanie svojich názorov v poriadku – nie vždy to prináša pozitíva. 

Odporúčame prečítať: Nápisy na stenách vyčarujú pocit domova

Krása vnútorného pokoja – ako ho dosiahnuť?

Zdroj: Shutterstock®

Existuje  duchovný zákon nazývaný Zákon najmenšieho úsilia, ktorý uvádza, že niektoré veci môže byť dosiahnuté rýchlejšie, keď ich neriešite. Čiže pravým opakom uplatňovania úsilia a tvrdej práce.

Myslite na akékoľvek pokojné chvíle, ktoré ste kedy mali. Nie je to skvelý pocit? Byť v pohode a nič neriešiť? S vedomím, že väčšina problémov sa vyrieši sama?  

Naučiť sa žiť s vnútorným pokojom môže upokojiť a liečiť váš život. Vnútorný pokoj má silu zmeniť vaše vystupovanie a správanie. Stanete sa viac zdvorilou, usmiatou. A hlavne bezstarostnou. A za to to stojí, však ? smiley

Krása vnútorného pokoja – ako ho dosiahnuť?

Zdroj: Shutterstock®


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 17.10.15 17:48

MM
karma
100.00

veru, vnútorný pokoj stojí za to, niekto príde k nemu rokmi, niekto nikdy

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 25.12.15 23:11

SK
karma
113.00

mam pocit,ze asi clovek potrebuje pokoru a schopnost nacuvat inym,slusnost,rozvahu,naozaj to bud pride vekom,alebo to jednoducho v sebe ma - z rodiny,vychovou,komunikaciou...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní