Časté príčiny nadváhy a obezity: Čo všetko môže vplývať na hmotnosť?

Časté príčiny nadváhy a obezity: Čo všetko môže vplývať na hmotnosť?

  • Zdieľaj:
 • 3

Nadváha a obezita so sebou prinášajú mnohé zdravotné riziká. Nadmerná hmotnosť môže napríklad zvyšovať riziko degeneratívnych ochorení kĺbov. Nadváhu a obezitu tiež radíme medzi rizikové faktory cukrovky 2. typu, ktorá v súčasnej dobe patrí medzi rozšírené civilizačné ochorenia. Neprimeraná hmotnosť však škodí aj srdcovo-cievnemu systému či procesu trávenia, dokonca môže stáť za problémami s plodnosťou. Za príčinu nadváhy a obezity je najčastejšie považovaný spravidla spôsob stravovania, no nielen jedlo môže v tomto smere hrať istú rolu, ale aj mnohé ďalšie faktory. Aké sú rôznorodé príčiny nadváhy a obezity?

Zlé stravovacie návyky

Ako sme naznačili už v úvode, značný vplyv na rozvoj nadváhy a obezity má spôsob stravovania. Rizikové sú rozličné zlé stravovacie návyky, ako napríklad konzumácia veľkého množstva jedla, a teda nadmerný príjem energie. Príčinou môže byť nadmerná konzumácia energeticky bohatých potravín, ale vplyv tiež môže mať zloženie stravy. Rizikový je nadmerný príjem tukov či jednoduchých cukrov, konzumácia veľkého množstva sladených nápojov, spracovaných potravín, fast foodu, polotovarov a podobne. Škodlivý vplyv má tiež nepravidelná strava.

Odporúčame: Ako ušetriť pri zdravom stravovaní? Takto môžeš jesť zdravo a lacno!

sedavý spôsob života

Zdroj: Shutterstock®

Nedostatok pohybu a fyzickej aktivity

Jedlo spravidla nebýva jediným vinníkom rastúcej hmotnosti. Ani vyšší energetický príjem nemusí u niekoho viesť k nadváhe a obezite. Vplyv má totiž neraz kombinácia viacerých faktorov. Na rozvoji nadváhy či obezity sa často podieľa kombinácia nadmerného príjmu energie a nedostatočného výdaju energie. Nedostatočný energetický výdaj často súvisí s nedostatkom fyzickej aktivity a sedavým spôsobom života. Nedostatok pohybu nemusí viesť len k rastúcej hmotnosti, ale aj k problémom s trávením či spánkom. Nedostatkom aktivity sú neraz viac ohrození jedinci so sedavým zamestnaním

Genetické faktory

Okrem spôsobu stravovania a úrovne fyzickej aktivity sa na rozvoji nadváhy a obezity môže ďalej podieľať celý rad rozličných faktorov. Rolu môžu zohrávať i genetické faktory, respektíve genetická predispozícia. U niektorých môžu byť do istej miery problémy s hmotnosťou ovplyvnené geneticky. Genetika môže vplývať na to, ako telo spracováva jedlo či na spôsob ukladania tuku, taktiež niektoré vrodené ochorenia sa môžu spájať s vyšším rizikom rozvoja nadváhy a obezity. Vplyv na telesnú hmotnosť má však spravidla v kombinácii s dedičnými faktormi aj spomínaný životný štýl, a teda stravovanie a pohyb.

nadmerná hmotnosť

Zdroj: Shutterstock®

Hormonálne a metabolické poruchy

V menšom množstve prípadov súvisí nadváha a obezita s nejakými ochoreniami, a to najmä týkajúcimi sa metabolizmu či hormonálnej sústavy. Vplyv môže mať intenzita metabolických pochodov v organizme či nízky pokojový výdaj energie a rôzne poruchy metabolizmu. Príčinou môžu byť hormonálne poruchy a ochorenia endokrinného systému.

Spomenúť môžeme Cushingov syndróm, čo je endokrinná porucha sprevádzaná vysokou hladinou glukokortikoidov v krvi. Pri tomto syndróme môže mať jedinec okrem iného problém so zvýšenou chuťou do jedla a priberaním. Aj znížená funkcia štítnej žľazy a nedostatočná produkcia jej hormónov, odborne hypotyreóza, často vedie k problémom s hmotnosťou. Taktiež  syndróm polycystických vaječníkov, čo je porucha hormonálnej regulácie u žien, sa neraz prejavuje okrem iného nadváhou až obezitou. 

Lieky

Ďalším rizikovým faktorom nadváhy a obezity, ktorý môže zohrávať určitú rolu pri rozvoji problémov s hmotnosťou, je užívanie niektorých liekov. Priberanie môže byť totižto jedným z vedľajších účinkov liečiv, ktoré jedinec pravidelne užíva. Užívané lieky taktiež môžu viesť k zvýšenej chuti do jedla, čo zároveň opäť zvyšuje riziko rozvoja nadváhy. Negatívny vplyv na hmotnosť môžu mať niektoré hormonálne liečivá, napríklad glukokortikoidy. Podobný vplyv tiež môžu mať niektoré lieky z kategórie antidepresív či neuroleptiká, respektíve antipsychotiká.

prejedanie sa

Zdroj: Shutterstock®

Psychické faktory

Ako posledné môžeme spomenúť, že na rozvoji nadváhy a obezity sa niekedy podieľajú aj rozličné psychické faktory. U niektorých jedincov môžu rôzne emočne vypäté situácie viesť k zvýšeniu príjmu potravy, a teda k zajedaniu stresu, depresie, smútku, pocitov napätia či úzkosti, prípadne aj osamelosti, frustrácie či dokonca nudy. Práve jedlo môže v takýchto situáciách poskytnúť človeku uvoľnenie, upokojenie a relax. Emocionálne prejedanie sa neraz vedie k nadváhe až ťažkej obezite. Môže prejsť až do závislosti, ktorú je potrebné riešiť. 

Odporúčame: Prečo nechudnem? Tu sú časté dôvody, prečo ručička na váhe neklesá!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Margaret Zimova 25.03.21 13:45

karma
107.00

Veľmi dobre napísané ... obezita sa dnes skutočne stáva celosvetovou pandémiou.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 25.03.21 21:19

MR
karma
104.00

váhu si strážim, priberá sa ľahko len so zhadzovaním kíl je to už ťažšie

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 27.03.21 17:08

PP
karma
96.00

Nech si vezmeme do úvahy ktorúkoľvek príčinu, vždy sa nám tam prikradne tá hlavná, že sa jednoducho vypapkáme a návrat do normálu je naozaj ťažký.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!
Vlasy

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!

 • 1
 • 11.03.2022
Prečo sa postupom veku začínajú objavovať fúziky u žien? Tabu, o ktorom sa nehovorí!
Pleť

Prečo sa postupom veku začínajú objavovať fúziky u žien? Tabu, o ktorom sa nehovorí!

 • 3
 • 25.04.2022
Poznáš bylinu prezývanú urucum? Zisti, ako ti pomôže ku krajšiemu opáleniu
Telo

Poznáš bylinu prezývanú urucum? Zisti, ako ti pomôže ku krajšiemu opáleniu

 • 2
 • 26.04.2022
TOPlist