Kašlem, kašleš, kašleme...

Kašlem, kašleš, kašleme...

Zima predstavuje obdobie, kedy pokašliava takmer každý. Čo to kašeľ vlastne je a ako sa proti nemu brániť?

Kašeľ je akási obranná aktivita, ktorou reagujeme na podráždenie dýchacích ciest. Príčinou môže byť akútna infekcia horných a dolných dýchacích ciest, či vdýchnutie nejakého predmetu a dráždivých látok. Vzhľadom na súčasné sychravé počasie a nízke vonkajšie teploty, je vo väčšine prípadov spúšťačom kašľa nepríjemné prechladnutie.

Bežný kašeľ trvá priemerne 18 dní a väčšinou neustúpi skôr než po 2 týždňoch. Ak kašlete menej ako 28 dní, pomôcť si môžete aj sami a nie je úplne nevyhnutné navštíviť lekára. Ak však kašeľ nechce ustúpiť ani po tejto dobe, mali by ste zájsť k odborníkovi, ktorý vás vyšetrí a odporučí vhodnú liečbu. 

Odporúčame prečítať:  VINCENTKA nosový sprej a pastilky

ako sa zbaviť chrípky

Zdroj: Shutterstock®

Aký kašeľ nás trápi najčastejšie?

 • Suchý kašeľ je veľmi nepríjemný a dráždivý. Suchý sa mu hovorí preto, že nie sú vytvárané hlieny, takže pacient nič nevykašliava. Sprevádza ho škriabanie v krku a je často veľmi vyčerpávajúci. Mal by byť tlmený, aby neboli zbytočne zaťažované dýchacie cesty.
 • Vlhký kašeľ sa naopak prejavuje vykašliavaním nepríjemných hlienov. Odporúčame príjem prípravkov, ktoré uľahčia vykašliavanie a zriedia hlien.

Správne určenie typu kašľa pomôže zvoliť najúčinnejšiu liečbu. Skôr než sa však obrátite na lekára a zakúpite si silné (invazívne) lieky, vyskúšajte osvedčené rady a prírodné prípravky. 

Odporúčame prečítať:  Vincentka - Pastilky s ovocnou príchuťou

sirup proti kašlu

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomáha proti kašľu?

Dôležitá je dostatočná vlhkosť v interiéri, byť v teple a popíjanie (teplých) tekutín.

 • Med a cibuľa – cibuľovú šťavu s medom užívajte niekoľkokrát denne po lyžičkách. Myslite však na to, že med môže byť pre niektorých jedincov dráždivý.
 • Vincentka – minerálna voda z prírodného liečivého zdroja rozpúšťa hlien, upokojuje podráždené hlasivky a dopĺňa potrebné stopové prvky. Výborný je aj sirup proti kašľu, ktorý Vincentku obsahuje.
 • Cibuľový sirup proti kašľu – recept ľudového liečiteľa Františka Ferda: 10 dkg cibule, 10 dkg cukru dajte do 1litra vody a varte 30 minút. Popíjajte 6 dní.
 • Olejový zábal na hruď – vatu namočte do teplého oleja, priložte na hrudník, prekryte igelitom a zabaľte do tepla

Odporúčame prečítať:  Vincentka - Nosový sprej Standard

vincentka sirup proti kašlu

Zdroj: Shutterstock®

Vincentka Sirup (200ml) upokojuje podráždenia, rozpúšťa nepríjemné hlieny a spriechodňuje dýchacie cesty. Spája silu liečivých byliniek – skorocelu, materinej dúšky a prírodnej minerálnej vody Vincentka z liečivého zdroja. Vincentka je pri prechladnutí ideálnou zásobou stopových prvkov (vápnik, horčík, jód, lítium, fluór...). Extrakt z materinej dúšky s obsahom silíc, tymolu, horčín, trieslovín a flavónov úspešne pomáha pri problémoch horných dýchacích ciest a trávenia. Zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a podporuje chuť k jedlu, ktorá práve kvôli chorobám stráca. Skorocelový extrakt s obsahom slizu, aukubínu, trieslovín a kyseliny kremičitej je vhodný pri zahlienení dýchacieho ústrojenstva.

0dporúčaná cena: 2,90 €

Odporúčame prečítať:  Aby v krku ani na jeseň nebolelo

ako vyliečiť kašel

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Libuše Šumná 29.11.14 20:58

karma
113.00

cibulový sirup určitě vyzkouším

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 30.11.14 13:34

MZ
karma
92.00

cibuľový sirup je veľmi dobrý aj keď nie veľmi chutný

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 05.12.14 09:52

MB
karma
108.00

no tak s kaslom bojujeme s detmi na streidacku uz skoro mesiac... suchy vlhky a dokola... ale ten Vibncentkovy sirup mi este v lekarni nikto neodporucil... musim sa na neho popytat.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní