Neprehliadni! Zisti, čo je rotavírus a kedy môže ohroziť aj teba

Neprehliadni! Zisti, čo je rotavírus a kedy môže ohroziť aj teba

Predovšetkým teraz, keď jeseň udrela v celej svojej sile a ani zima už nie je až tak v nedohľadne, začíname sa akosi viac zaujímať o rôzne vírusy a najmä o možnosti, ako sa im úspešne vyhnúť. Vírusy, ktoré so sebou prinášajú notoricky známe prechladnutia a chrípky, už poznáme, vrátane ich prejavov a liečby. Ale viete, čo je rotavírus? Že ste o takom niečom ešte nepočuli? O dôvod viac prečítať si nasledujúci článok a zistiť, čo spôsobuje, či patríte do rizikovej skupiny a iné užitočné informácie. Zostaňte s nami!

Pozor na jedlo aj hygienu!

Nebudeme vás dlhšie napínať a prezradíme, že ak z času na čas, samozrejme nevedome, skonzumujete nakazené jedlo, vypijete kontaminovaný nápoj, nedbáte o posilňovanie imunitného systému alebo ak si pravidelne neumývate ruky, dobre sa poobzerajte, pretože práve na vás zrejme číha takzvaný rotavírus. Hoci najrizikovejšími sú malé deti, ktorých imunita ešte nie je úplne vyvinutá, na pozore by sa mali mať aj dospelí, predovšetkým tí s oslabenou imunitou. Čo nie je veľmi potešujúce je to, že rotavírus je mimoriadne odolný, vysoko infekčný a nebezpečný.

Vyskúšaj: Kapustný list ako liek: Zisti, s akými ťažkosťami ti dokáže pomôcť!

čo sú rotavírusy

Zdroj: Shutterstock®

Jeho sezóna začína na jeseň

Aj keď sa v tele môže objaviť kedykoľvek, počas celého roka, práve jesenno-zimné obdobie sa dá označiť za sezónu tohto vírusu. Za zmienku stojí, že proti rotavírusom je možné sa dať zaočkovať. Ide o vakcínu, ktorá sa do tela nepichá, ale podáva sa vo forme kvapiek, avšak pozor – týmto spôsobom sa očkujú len najmenšie deti. V prípade detí do päť rokov, ktoré sú, ako sme uviedli vyššie, najviac ohrozené rotavírusmi, prevažne dochádza k ich hospitalizácii, kde nastupuje infúzna liečba. Príznaky totiž udrú rýchlo, intenzívne, takmer všetky naraz a detský organizmus sa s tým len málokedy dokáže popasovať sám a bez pomoci. S detským organizmom vie teda naozaj poriadne zamávať.

očkovanie detí

Zdroj: Shutterstock®

U detí je úplne bežný

Najnebezpečnejší je tento vírus pri maličkých deťoch, do jedného roka, u ktorých môže spôsobiť až smrť. Deti si medzi sebou rotavírus posúvajú doslova ako hračku – stačí sa dotknúť iného rovesníka či kľučky na dverách a vírus je na svete. Na kontaminovanom predmete totiž tento vírus prežije aj niekoľko týždňov. Nezbavíte sa ho ani bežnými dezinfekčnými prostriedkami. Rotavírus sa rozmnožuje v tráviacom trakte, o čom svedčia aj nižšie uvedené príznaky tohto ochorenia. A nakoľko vírusy ako také nie je možné liečiť, je len na našom organizme, aby sa s nimi vysporiadal. Súčasťou tohto procesu je tak prísny diétny režim, pokoj na lôžku, ako aj dopĺňanie tekutín, hlavne neperlivých minerálok a nesladených čajov.

Pozri aj: Andrea Růžičková Kerestešová: Odkedy mám Tobiáša, nič mi nechýba

neprestávajúca hnačka

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú najbežnejšie prejavy napadnutia rotavírusom:

 • bolesti brucha
 • dehydratácia
 • hnačka*
 • horúčka
 • kŕče v bruchu
 • nafúknuté brucho
 • nechutenstvo
 • nevoľnosti
 • ojedinele aj kašeľ a nádcha
 • únava a vyčerpanosť
 • vracanie*

*aj viac, ako 20 krát za deň

Uvedené ťažkosti udrú väčšinou v plnej svojej sile po jednom až troch dňoch od nakazenia. Ako už však samotné príznaky naznačujú, ak sa presvedčíte o tom, že nejde o bežné zažívacie ťažkosti, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, obzvlášť v prípade malých detí. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k šoku, poškodeniu obličiek či kolapsu krvného obehu, v najhoršom prípade k zlyhaniu srdca.

Prečítaj si: Lenka Mančíková: Mamina na plný úväzok a kvásková majsterka


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 30.10.18 07:05

ĽŠ
karma
100.00

Keď boli deti malé, bol u nás častým nevítaným hosťom; hygiena je nesmierne dôležitá.

 • 1
Odpovedať

viktor labakann 30.10.18 18:17

karma
85.00

Ups, tak sa očkovať dá, či nie? toť otázka............

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní