Stuhnutý krk: Prečo vzniká a ako si môžeš dopriať úľavu?

Stuhnutý krk: Prečo vzniká a ako si môžeš dopriať úľavu?

Uvedomili ste si niekedy, akú dôležitú rolu zohráva krk vo vašom živote? Aká podstatná časť tela to vlastne je a čo všetko má na starosti? Bez toho, aby sme mu venovali nejakú zvýšenú pozornosť, obdivuhodne nám slúži, samozrejme, kým nepretečie pohár jeho trpezlivosti. Výsledok? Stuhnutý krk. Chcete vedieť, kedy a čím si oň koledujete, ako sa vie prejaviť a čo napokon s tým? Čítajte ďalej!

Neprehliadni: Vieš, čo všetko signalizujú bolesti pod rebrami? Budeš prekvapená!

bolesť v krku

Zdroj: Shutterstock®

Krk je dôležitejší, než by ste povedali

Čo si budeme klamať, krk je časť tela, ktorému dávame skutočne zabrať a nie je to len doménou tejto doby. V minulosti trpel pri večnom „plahočení sa“ na poliach, dnes trpí pri večnom sledovaní mobilných telefónov či tabletov. A keď to robíme opakovane, bez špeciálnej starostlivosti o krk, jedného dňa začne volať o pomoc cez miernu bolesť, postupne silnejšiu bolesť, až po stuhnutý krk, ktorý nám zabraňuje otočiť hlavu za seba aj do strán. Vtedy väčšinou začneme uvažovať nad tým, že by to vari chcelo zmenu a začneme hasiť oheň, do ktorého sme doposiaľ vedome prikladali. Nastupujú rehabilitácie, masáže, vodoliečba alebo eletroliečba.

Ešte predtým však zvykneme problém riešiť po vlastnej osi – samomasážou krku či obkladom, v najhoršom prípade liekom proti bolesti. Je to však správny postup? Z krátkodobého hľadiska áno, no z dlhodobého je jediné správne riešenie prevencia. V opačnom prípade sa k stuhnutému krku začnú pridružovať príznaky, ako migréna, hučanie v ušiach, telesná nerovnováha, závraty alebo dokonca porucha prehĺtania. Extrémnym, ale nie vylúčeným prípadom môže byť stuhnutý krk, spojený s horúčkami, ktorý môže vyústiť až do zápalu mozgových blán.

pozeranie do mobilu

Zdroj: Shutterstock®

Stuhnutosť krku treba riešiť

Čo najskôr treba odhaliť príčinu, ktorá stuhnutosť krku spôsobuje a riešiť ju. Za zmienku stojí, že práve krk a horná časť krčnej chrbtice je kľúčová v rámci pohybov úplne celej chrbtice. Ak by sme sa chceli na stuhnutý krk pozrieť z medicínskeho hľadiska, nazvali by sme ho blokádou krčnej chrbtice, následkom ktorej svaly krku reagujú bolesťou až stuhnutosťou. Stuhnutý krk si však viete veľmi ľahko uhnať aj nosením ťažkej kabelky či tašky na jednom pleci, dlhým šoférovaním, sedavým zamestnaním, prievanom, prudkým náhlym pohybom alebo zlým zakrivením chrbtice počas spánku. Opomenúť nemôžeme ani stres a pocity napätia.

Odporúčame: Vysoké podpätky - na úžitok či na škodu?

stuhnutý krk zo spánku

Zdroj: Shutterstock®

Ako si môžete pomôcť?

Pod vplyvom vyššie uvedených faktorov sa svaly nášho krku postupne oslabujú, až sa nakoniec úplne preťažia. Prvou pomocou je pokoj, takzvané suché teplo a jemná masáž krku (nie, žiadne drastické pukanie a samonaprávanie). Výbornou prevenciou stuhnutého krku je napríklad joga alebo pilates, pravidelné dlhšie prechádzky, no rovnako aj zadováženie si ergonomického vankúša. Keď hľadíte do smartfónu alebo tabletu, skúste si ich zdvihnúť na úroveň očí, aby ste zbytočne nemuseli skláňať hlavu. Posilnite tiež príjem potravín, bohatých na vitamín B (napríklad orechy, strukoviny, listová zelenina, avokádo, slivky, datle).

namáhanie krku

Zdroj: Shutterstock®

Na záver ešte jedna zaujímavosť: Je dokázané, že ľudia s nízkou sebadôverou majú veľmi často problém so stuhnutým krkom. Aj pri dlhodobom strese sa svaly postupne sťahujú, preto aj niečo také ako stuhnutý krk, môže mať na svedomí práve psychika a emócie. Hoci to teda nie je ľahko dosiahnuteľná méta, snažte sa v svojom živote eliminovať stres. Naopak, venujte čo najviac času a pozornosti kvalitnému relaxu.

Inšpiruj sa: Vieš, že kruhy sú už OUT? Povieme ti, aké náušnice sú v móde ​


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 22.10.18 05:50

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 1
Odpovedať

viktor labakann 22.10.18 17:46

karma
85.00

Alpa, to je váš liek na krk. Natreť a čakať až sa uvolní.

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 22.10.18 18:39

PV
karma
113.00

Dobrý článok .. Mávala som stuhnutý krk , a určite to bolo spôsobené stresom a minulými emóciami .. Nerobím nič zvláštne ,aby to povolilo ,len si krk masírujem , a bolesť prejde po 2 dňoch .. Už chválabohu stres odišiel a stuhnutie tiež ..

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 23.10.18 18:26

MD
karma
132.00

Keď som sa pred pol rokom v rámci rehabilitácií prvýkrát v živote dostala aj pod ruky masérky, nestačila sa čudovať, ako veľmi mám stuhnutý krk. To prekvapilo aj mňa, lebo ma bolela len dolná časť chrbtice. Ale je pravda, že som mávala ukrutné migrény a to sa o čosi zlepšilo..

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 23.10.18 20:43

karma
113.00

taky se mi to stalo při řízení auta, ztuhnul mi krk, když jsem se dívala, jestli jede auto a najednou jsem se nemohla pootočit zpět, bylo to velice nepříjemné

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní