Trápi ťa bolesť? Toto ťa jej zbaví do pár minút!

Trápi ťa bolesť? Toto ťa jej zbaví do pár minút!
 • 23.12.2017
 • Simona Kostková

Poznáte to, cestujete domov, a v tom vás začne ukrutne bolieť hlava. Alebo máte pred sebou dôležité rokovanie a vy sa vo vnútri chvejete ako malé dieťa a najradšej by ste sa skryli pod posteľ a zostali doma. Náhle prejavy bolesti hlavy, migréna, potenie či úzkosť, patria medzi bežné ťažkosti, ktoré nám komplikujú každodenný život. Samozrejme, ak berieme do úvahy ľahšie prejavy, ktoré sa dajú potlačiť bežne dostupnými liekmi.

Alternatívy, s ktorými môžete účinne bojovať proti bolesti sú rôzne – buď siahnete po liekoch, po alternatívnej medicíne a bylinkách, alebo vyskúšate niečo nové! Ponúkame vám zaujímavý spôsob odstraňovania bolesti, ktorý nemá žiadne vedľajšie účinky a nič vás nestojí. Pri akupresúre musíte často viac veriť ako konať, ale naše tipy vám zaručia účinné odstránenie bolesti do pár minút.

Akupresúra alebo akupunktúra?

Možno ste už počuli o liečivých schopnostiach ihiel, ktoré presne mierenými vpichmi dokážu liečiť. Avšak pozor si treba dávať pri názve tejto praktiky, pretože akupresúra a akupunktúra sú rozdielne veci. Teórií o vzniku týchto dvoch liečebných metód je niekoľko. Zhodujú sa v tom, že prví, ktorí túto techniku zaviedli, boli Číňania. Niektorí tvrdia, že akupresúra je „dcérou“ akupunktúry, no pravdy sa už ťažko dopátrame.

Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že akupunktúra lieči za pomoci ihiel, ktoré sa zapichávajú na presne určené akupunktúrne body. Pri akupresúre sa stláčajú akupresúrne body. Filozofia oboch vychádza z čínskeho taoizmu a teda z energie čchi, ktorá rovnomerne prúdi po tele. Pri akejkoľvek nerovnováhe, prichádzajú zmeny nálady a postupne bolesti až choroby, ktoré sa musia odstrániť buď pomocou ihiel alebo tlaku.

Dostane ťa: Pukanie prstov: Je tento zlozvyk skutočne nebezpečný?

ako sa zbaviť bolesti

Zdroj: Shutterstock®

V čom spočíva liečivá sila akupresúry?

Dôvod, pre ktorý si ľudia radšej vyberajú túto liečbu, i keď je bolestivejšia, je ten, že si vystačíte sami. Pokiaľ sa naučíte kde sa nachádzajú akupresúrne body a pod akým tlakom ich stláčať, môžete si uľaviť od bolesti hocikedy a hocikde. Bohužiaľ, pár obmedzení sa nájde aj pri tomto type liečby. Pri zápaloch, infekčných ochoreniach, chorobách cievneho systému ani pri čerstvých zraneniach, by ste akupresúru používať nemali.

Ak sa rozhodnete vyskúšať akupresúru, postačí vám naučiť sa základný postup a opatrne to skúšať. Na tlačenie sa väčšinou používa palec, avšak treba dať pozor na to, akým tlakom ním pôsobíte na dané miesto. Ide v podstate o silnejšie masírovanie v smere hodinových ručičiek. Pokiaľ vás táto technika zaujme, určite vyhľadajte odborníka, ktorý vás o akupresúre poučí a zasvätí vás do tajov čínskej medicíny.

akupunktúra

Zdroj: Shutterstock®

Strach, úzkosť a stres

Proti týmto trom záškodníkom, vám akupresúra veľmi účinne pomôže. Aj napriek tomu, že strach je bežnou súčasťou nášho života a za normálnych okolností nás ochraňuje pred zlými vonkajšími vplyvmi, niekedy nám je na škodu. Zbaviť sa ho môžete takto – ak máte vlasy, urobte si cestičku a presne od stredu hlavy až k čelu si jemne poklepkávajte špičkami prstov.

Ak vás trápi nadmerný stres a potrebujete sa čo najskôr upokojiť, nahmatajte si hrudnú kosť (uprostred hrudníka). Asi 6-8 cm smerom nahor sa nachádza bod, ktorý aspoň 5 minút masírujte. Kombinovať to môžete s masírovaním kolien – v sede si chyťte obe kolená tak, aby ste sa dotýkali aj kĺbu a masírujte ich tiež aspoň 5 minút. 

Pozri toto: Existuje recept na dlhovekosť? Najstaršia jogínka na svete ho pozná!

bolesť zubov

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť

Nie je nič horšie ako pretrvávajúca bolesť, na ktorú nezaberajú ani lieky. Vyskúšajte si preto chytiť kožu medzi palcom a ukazovákom na ruke a veľmi pevne ju stláčajte. Tlak by mal smerovať vždy smerom k ukazováku. Táto stimulácia pomôže hlavne pri bolestiach zubov, hlavy ale aj pri zápche.

Pokiaľ vás trápi bolesť chrbta, nájdite si pomyselné miesto medzi krkom a ramenami, pričom by malo byť bližšie ku krku. Ukazovákom na oboch stranách súčasne stláčajte zhruba 10-krát primeraným tlakom. 

menštruačná bolesť

Zdroj: Shutterstock®

Zápcha a potenie

Potenie nemusí byť iba prejav fyzickej aktivity, ale niektorým môže znepríjemňovať aj bežný život. Vyskúšajte v tomto prípade niekoľko minút masírovať bod, ležiaci asi 2 cm za ušami v blízkosti lalôčikov.

Pri dlhotrvajúcej zápche si nahmatajte vnútornú stranu kotníkov a masírujte ich spodnú stranu ukazovákom a prostredníkom. Začnite na pravej nohe a potom na ľavej. Ideálne je masírovať ich pravidelne ráno, na obed a večer. V prípade akútnej zápchy, stimulujte 3 minúty ryhu za uchom (hornú časť) najprv na pravej a potom na ľavej strane.

Určite pozri: Nedovolí ti bolesť žalúdka spávať? Poraz ju s týmito ingredienciami!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Krátka 23.12.17 07:57

SK
karma
114.00

na akupresúre som ešte nikdy nebola, určite tieto vaše dobré rady vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 23.12.17 08:34

LK
karma
100.00

Akupresúru by som skúsila skôr než akupunktúru

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 23.12.17 11:24

karma
113.00

dobré vědět, určitě vyzkouším

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 23.12.17 14:48

MD
karma
132.00

Toto je dobré vedieť pre prípad, že vás migréna prekvapí v nesprávnej chvíli, ako sa to stávalo mne- napríklad uprostred plesu alebo bežne na rodinných oslavách kde bol hluk

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.12.17 17:34

MM
karma
100.00

akupunktúru som vyskúšala, ale akupresúra je skôr dostupná aj pre laikov

 • 0
Odpovedať

Jan Cestr 23.12.17 18:01

JC
karma
-1.00

Mě tedy vždy pomůže především horká sprcha ;)

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.12.17 18:22

ĽŠ
karma
100.00

Obe sú super, môžem iba odporučiť!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 23.12.17 22:23

karma
109.00

manžela bolieva hlava,tak mu poviem o vašich radách.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 24.12.17 11:12

SK
karma
86.00

staci sa to naucit spravne aplikovat na spravnych miestach a lieky nebudete potrebivat... rozhodne by som aspon dve tri sedenia konzultovala s odbornikom na akupresuru

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní