Krátky návod na pokojné Vianoce: Ako si nepokaziť sviatky?

Krátky návod na pokojné Vianoce: Ako si nepokaziť sviatky?

  • Zdieľaj:
 • 13

Už o šesť dní všetci zasadneme k štedrovečernému stolu a budeme si užívať spoločné chvíle s našimi najbližšími. Pokojné Vianoce však neprežíva každá rodina a v mnohých sa menia na sviatky plné stresu a náhlenia sa za pečením, upratovaním a nakupovaním darčekov. Pýtate sa, ako si nepokaziť sviatky? Prinášame vám krátky a jednoduchý návod na pokojné Vianoce!

Všetko nemusí byť dokonalé

Pravidlo číslo jeden znie, že všetko nemusí byť vôbec dokonalé. Ženy často musia mať tú najkrajšiu výzdobu, umyté okná, sviečky na každom kroku, perfektný stromček a domácnosť upratanú tak, aby sa dalo z podlahy priamo večerať kapra so šalátom. To však nie je dobré a je to hlavný pôvodca stresujúcich Vianoc.

Takže! Urobte si jedno väčšie upratovanie a potom už domácnosť len udržujte. Na to, aby bola rodina šťastná a pokope, sa dom blyšťať nemusí.

Tradície môžu byť aj nové

Lipnete na tom, aby bolo všetko také, ako to bolo ešte v časoch vášho detstva? To vôbec nie je dobré. Keď sa vám potom vianočný šalát či kapustnica nepodaria až tak dobre, ste zúfalá a chce sa vám plakať. Tradície sú skvelé a je skvelé, keď sa dodržiavajú, ale aj nové tradície sa môžu postupne stať tradíciami. A možno ešte lepšími, ako boli tie staré.

Pozri aj: Jediný recept na medovníky, ktorý potrebuješ: Mäkkosť ťa prekvapí

vianočná večera

Zdroj: Shutterstock®

Ani Ježiško nie je milionár

Vaše ratolesti napísali Ježiškovi siahodlhý list na tri A4 a vy sa im snažíte každé prianie splniť, aj keby si priali poníka a vesmírnu loď. Nie je to však zdravé ani dobré, ani pre deti, ani pre vás. Stanovte si strop, nad ktorý už nepôjdete. Uvidíte, že Vianoce sa stanú ihneď o niečo menej zaťažujúcimi.

Žúr každý deň

Vianoce a predvianočný čas, to sú aj nespočetné večierky a párty. Práca, rodina, kamaráti... Lenže tieto párty sa odohrávajú tesne pred Vianocami a keď prijmete pozvanie aspoň na tri-štyri posedenia, už máte časový sklz v nakupovaní či pečení. Naučte sa hovoriť nie, nemusíte byť predsa všade...

Inšpiruj sa: Úžasné outfity na vianočný večierok: Ktorý si vyberieš ty?

Veľa jeme, pijeme a necvičíme

Sviatky sú často plné jedla. Pokukujú na nás všelijaké dobrotky a my im skrátka neodoláme a často sa prejedáme. Veľa jedla, málo spánku, minimum pohybu a málo vzduchu, to všetko pôsobí aj na našu stresovú hladinu. Nehovoriac o alkohole, ktorého je cez sviatky až priveľa. 

Zabúdame na pointu

Posledným, ale najdôležitejším bodom je, že zabúdame na celú podstatu Vianoc. Na to, že ľudia majú k sebe byť milí, dobrí a priateľskí, majú si pomáhať a tráviť spolu čo najviac času. Vianoce nie sú ani o darčekoch, ani o peniazoch a ani o tom, kto bude mať väčší a krajší stromček. Tak na to tento rok nezabúdajte a užite si Vianoce s tými, ktorých milujete v pokoji a v láske.

Bude sa ti páčiť: Ako sušiť bielizeň v byte? Nie je to také jednoduché, ako si myslíš!

Vianoce sú o rodine

Zdroj: Shutterstock®


  • Zdieľaj:
 • 13
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Anna Bútorová 18.12.17 06:54

AB
karma
100.00

presne tak, uniká nám podstata Vianoc :-(

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 18.12.17 08:16

MB
karma
98.00

veru, uz je to davno o niecom inom, ako volakedy, ale ake si ich urobime, take ich budeme mat.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 18.12.17 12:01

SK
karma
86.00

ako sa hovorí, všetko z mierou......

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 18.12.17 13:53

MD
karma
132.00

Aj u nás doma boli stresy pred každými Vianocami, najmä mama chytala paniku ak sa všetko neligotalo ako z katalógu..potom sme mali Vianoce, že do poslednej chvíle to vyzeralo,že nás s dcérou neprepustia z nemocnice...a Vianoce, keď sme sedeli okolo stola so 40-kami horúčkami...a Vianoce, že som bola taká chorá že všetci okolo mňa už plakali. Odvtedy sa všetko zmenilo, nič už nieje také podstatné, ako byť spolu a v pohode...

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 18.12.17 13:59

karma
112.00

teď, když jsme zůstali s manželem sami už to tak neprožíváme, jsme v poklidu

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 18.12.17 15:33

SK
karma
113.00

tešíme sa na Vianoce, každoročne k nám chodí aj svokra a každý rok nám hovorí príhodu o kostičke z kapra, ktorú mala v krku...vždy ju so záujmom počúvame tak, ako po prvý raz aj keď...ale sme radi, že ju ešte máme a tak si spoločne vychutnávame to čaro Vianoc...

 • 1
Odpovedať

Monika Červinková 18.12.17 17:41

karma
87.00

Ja už roky veľmi vianoce kvôli tomu zhodnu nemusím.. a k tomu ešte aj zima... a ja milujem leto :)

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 18.12.17 20:55

JK
karma
103.00

mám rád čaro vianoc a tradície

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 18.12.17 22:44

karma
109.00

Ved si aj navzájom prajeme: šťastné,veselé a pokojné Vianoce.Tak si ich také aj spravme :-)

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 19.12.17 06:03

karma
108.00

Veru sviatky sú o niečom inom..

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 19.12.17 08:38

TK
karma
105.00

vianoce už nie sú to čo boli :/

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 19.12.17 08:38

TK
karma
105.00

vianoce už nie sú to čo boli :/

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 26.12.17 18:03

karma
97.00

Presne tak som sa aj ja stresovala každý rok.Ale tomu je koniec.Upratujem tak,aby sa nepovedalo,napečiem toľko,aby sa nepribralo a darčeky sú také,aké si zaslúžime.Veď Ježiško sa narodil v maštalke,tak nech sa u mňa cíti ako doma.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní