Prdíky u bábätiek dajú zabrať aj rodičom: Ako ich identifikovať?

Prdíky u bábätiek dajú zabrať aj rodičom: Ako ich identifikovať?

Len sa narodia a už ich čo-to dokáže poriadne potrápiť. Novorodenci sa stretávajú s mnohými strasťami a drobnými boliestkami či nepríjemnými pocitmi, s ktorými sa nevedia vysporiadať inak ako plačom. A my rodičia sme, ako inak, zúfalí. Nevieme, čo našim maličkým je a plač zo začiatku jednoducho nevieme identifikovať. Prdíky u bábätiek sú bežná vec a každý z nás by mal vedieť, ako ich spoznať a ako dieťatku aspoň troška pomôcť.

Za všetko môže vzduch

Ako sa teda v črievkach takého malého stvorenia ocitne toľko veľa vzduchu? Áno, tak ako za vetry dospelého človeka, aj za vetry bábätka môže vzduch, ktorého sa mu v črevách nahromadilo priveľa. A potom to začne, bábätko plače, je nervózne, prípadne mrnčí alebo sa príliš hmýri zo strany na stranu. Niet sa čomu čudovať, veď vetry vedia potrápiť aj dospelákov, tak si predstavte, čo to robí takému malému dieťatku, ktorému ešte ani trávenie nefunguje na plné obrátky.

Aby sme sa vrátili k tomu, ako je možné, že sa toľko vzduchu v bábätku vôbec nahromadí, odpoveď znie jednoducho. Na príčine je buď hltavé pitie mliečka (ale aj príliš pomalé pitie, kedy ide do tela aj vzduch), alebo častý a dlhý plač, ale aj dojčiaca mamička, ktorá zjedla niečo, čo dieťa nafukuje. Na príčine môže byť aj rodič, ktorý pripravuje umelé mliečko. Pred podávaním by ho mal nechať postáť, kým bublinky z pretrepania pominú.

Podobná téma: Chceš vedieť, prečo bábätko plače? Rozpoznaj 7 druhov plaču!

prečo novorodenec plače

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky prdíkov u bábätiek

Ako teda spoznáte, že vaše bábätko trápia prdíky? Vetry u novorodencov spôsobujú problémy spravidla medzi 4. a 12. týždňom života, pričom odborníci tvrdia, že najhoršie to býva okolo 8. týždňa života. Každé bábätko je však iné a prdíky môžu u niektorých začať skôr, skončiť neskôr a byť v najhoršom štádiu úplne inokedy, ako je štatistický štandard. Bábätko, ktoré trápia vetry, zvykne očervenieť, pri kŕmení sa doslova zvíja, plače alebo mrnčí, kope nožičkami a zviera päste. Najlepší spôsob, ako zistíte, že vaše bábätko trpí na plynatosť, je pozorovať ho. Ak si po jedle grgne alebo poprdká a prestane plakať a stratí aj ostatné príznaky, išlo naozaj o bolestivé vetry. Pozor, ak s plačom neprestáva, môže ísť o iný problém. S plynatosťou sa často zamieňa zápcha, koliky alebo reflux.

novorodenecká masáž

Zdroj: Shutterstock®

Ako mu pomôcť?

Aj keď vám istotne takmer každý pediater povie, že bolestivé prdíky treba pretrpieť, kým z nich dieťatko jednoducho nevyrastie, môžete mu aspoň mierne uľaviť.

Bábätku, ktoré trápi plynatosť, môže pomôcť:

  • pedálovanie s nožičkami,
  • masáž bruška,
  • feniklový čajík,
  • poloha na brušku,
  • cumlík alebo pestovanie bábätka na upokojenie.

Ak bolestivý plač okrem iného sprevádza aj zvracanie alebo krvavá stolica, mali by ste to spomenúť pediatrovi, a to aj v prípade, keď každodenné problémy pretrvávajú aj po treťom či piatom mesiaci života bábätka. Na vine môže byť v ojedinelých prípadoch alergia alebo zablokované črievka či iný vnútorný problém. Vo väčšine prípadov však prdíky nevyžadujú žiadnu liečbu a dokonca ani lieky, ktoré sú podľa väčšiny odborníkov len marketingový ťah.

Inšpiruj sa: 3 základné pravidlá, ako sa správne starať o plavky: Nenič si ich nevedomky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 18.08.19 06:19

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní