Spoznávame Slovensko: Prečo navštíviť mesto Prešov?

Spoznávame Slovensko: Prečo navštíviť mesto Prešov?
 • 31.08.2014
 • Silvia Karasová

Občas sa oplatí spoznať aj mestá, ktoré by vám na prvý pohľad pri výbere vašej dovolenky možno ani nenapadli. Aj keď niektoré miesta nepatria práve k vyhľadávaným destináciám, oplatí sa objaviť nielen čaro ich historického centra. Čo takto zájsť na pár dní do Prešova a zoznámiť sa s týmto tretím najväčším slovenským mestom? Pozrite sa, čo ponúka!

Odporúčame: Ako na mole v domácnosti? Pomôžu ti osvedčené babské triky

návšteva Prešova

Zdroj: Shutterstock®

Niečo z histórie Prešova

Prešov je bohatý na kultúru aj tradície. História prvých osadníkov tohto územia siaha až do doby kamennej. Ak by ste chceli pátrať po prvej písomnej zmienke o meste, zavítali by ste k roku 1247 a k listine kráľa Belu IV. O pár rokov neskôr získal Prešov vďaka kráľovi Ondrejovi III. mestské výsady. Tie rozšíril kráľ Ľudovít I. ( písal sa rok 1374) a Prešov sa stal slobodným kráľovským mestom. Každé storočie sa potom nejakým spôsobom podpísalo pod jeho vývoj. Zakladali sa tu cechy, ožívalo remeslo a v roku 1455 získalo mesto svoj prvý mestský znak od kráľa Ladislava Pohrobka. Prešov si, samozrejme, prešiel aj pochmúrnymi časmi, podobne ako aj iné územia na svete. Napriek všetkému je z neho metropola Šariša s prekrásnym historickým centrom, množstvom kultúrnych pamiatok, útulnými kaviarničkami aj romantickými zákutiami.  

pamiatky v Prešove

Zdroj: Shutterstock®

Hlavná ulica v Prešove

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa oplatí v Prešove vidieť?

Kostoly, chrámy, synagóga, starobylé cintoríny, meštianske domy – Prešov je plný takýchto historických skvostov. Milovníčky palácov zaiste očarí Rákocyho palác, prípadne Palác Klobušických, ktorý nájdete na južnej časti námestia. Minimálne za jednu fotografiu stojí aj historická radnica oproti Neptúnovej fontáne. Tá je mimochodom jedinou zachovanou pôvodnou mestskou cisternou. Blok reprezentačných budov nazývaný aj Čierny orol vás očarí duchom minulosti zo 16. storočia. Do toho sú tu pamiatky ako Súsošie Immaculaty, Mestské klzisko, Floriánova brána i Župný dom. Najlepšie urobíte, ak si kliknete priamo na web mesta, vezmete do ruky mapu a začnete zapisovať, čo by ste rozhodne chceli vidieť.

Kalvária v Prešove

Zdroj: Shutterstock®

Zábava v Prešove? Aj tú tu nájdete. Prešov nie je len historickým mestom, ale žije aj kultúrou. Milovníci divadla si na svoje prídu v Divadle Jonáša Záborského, rusínsky jazyk vám ponúknu predstavenia v divadle Alexandra Duchnoviča. Ide dokonca o jediné profesionálne divadlo na svete, v ktorom sa hrá a hovorí v rusínskom jazyku. Stretnúť ste sa s ním mohli aj inde na Slovensku, keďže toto divadlo neobmedzuje svoju činnosť len na územie Prešova. Detičky môžete vziať na predstavenia združenia Babadlo – bábkové divadlo, alebo do detského divadla DRaK. Okrem divadiel sa v Prešove stále niečo deje. Navštívte múzeá (Múzeum vín, Krajské múzeum, Šarišskú galériu, AG Gallery), ale tiež hvezdáreň a planetárium či Park kultúry a oddychu.

Pozri aj: Vitamín C nedostupný v lekárni: Priprav si tieto chutné citrónové cukríky


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Martina Zahoranová 31.08.14 13:52

MZ
karma
92.00

v Prešove som ešte nebola ale keď niekedy budem mať cestu okolo určite sa tam pozriem, mne osobne sa veľmi páči mestečko Banská Štiavnica, je tam pokoj, super atmosféra stačí sa iba túlať starobilými uličkami

 • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 31.08.14 15:19

karma
-1.00

cez Prešov som zatiaľ iba prechádzala,ale verím že je tam čo objavovať

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 31.08.14 19:22

IG
karma
-1.00

Nádherné mesto, študovala som tam a som tam aj teraz často. Oplatí sa vidieť, centrum majú krásne.

 • 0
Odpovedať

Lenka Kozempelová 31.08.14 21:06

LK
karma
-1.00

Prešov mám rada, je to krásne mesto.

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 09.09.14 15:13

MR
karma
-1.00

prešov je krásne východoslovenské mesto, bola som pár krát v divadle. odporúčala by som Vám opísať moje rodné mesto: Trebišov ale rovnako zaujímavé sú aj Michalovce ^^^plus; Humenné.

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 09.09.14 15:36

GV
karma
85.00

Náš krásny Prešov odporúčam navštíviť, každý si tu príde na svoje! Príďte a nebudete ľutovať! :-)

 • 0
Odpovedať

Michaela Hudáková 09.09.14 15:38

MH
karma
-1.00

ja Prešovčanka odporúčam každému navštíviť naše mesto a prípadne aj okolité dedinky, ktoré sú obkolesené nádhernou prírodou :)

 • 0
Odpovedať

Martina Ambrúžová 12.09.14 07:33

MA
karma
-1.00

nebola som tam, ale chcem raz zavítať do Prešova

 • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 21.09.14 11:23

ľO
karma
-1.00

Prešov,čarovné mesto s krásnou významnou históriou a pamätihodnosťou

 • 0
Odpovedať

Dorotka Fuchsová 05.11.14 11:35

DF
karma
-1.00

Je to krásne mesto, pravidelne ho navštevujeme

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 05.05.20 10:55

KS
karma
133.00

Prešov je moja srdcovka už od čias na vysokej škole, zaumienili sme si s priateľom, že tam raz usadíme :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní