Prečo odhodiť ostych a vojsť do sauny v evinom rúchu?

Prečo odhodiť ostych a vojsť do sauny v evinom rúchu?
 • 01.03.2017
 • Nana Topoľská

Po dlhom a náročnom dni určite každému padne vhod zaslúžený relax, pričom mnoho ľudí si ho dopraje napríklad aj v rôznych druhoch sauny. Jej návštevu podstupujeme najmä kvôli blahodarným účinkom, ktoré nášmu organizmu prináša ale tiež je to aj jeden zo spôsobov vytúženého oddychu od každodenného zhonu.

Vedeli ste ale, že do sauny sa chodí takpovediac v evinom rúchu? V žiadnom prípade by ste si na sebe nemali nechávať plavky alebo lepšie povedané, vôbec si ich nemusíte so sebou do wellnessu brať. Na tento fakt by ste mali myslieť aj v prípade, že ste sa rozhodli navštíviť aquapark, ktorý poskytuje aj wellness služby.

My Slováci sme národ, v tomto ešte celkom dosť puritánsky a jednoducho si nevieme predstaviť svoju existenciu medzi cudzími ľuďmi len tak, bez plaviek. Presvedčíme vás, že v tomto prípade to je nevyhnutné.

Odporúčame: Bahenný zábal – detoxikačné a zoštíhľujúce ošetrenie

Prečo odhodiť ostych a vojsť do sauny v evinom rúchu?

Zdroj: Shutterstock®

Prečo plavky do sauny nepatria?

Saunovanie v plavkách je zdraviu škodlivé nielen pre vás, ale aj pre tých, ktorí sa v saune nachádzajú s vami. Je to hlavne z dôvodu zloženia plaviek. Mnoho z nich sa vyrába zo 100 % syntetických umelých látok, ktoré sa pri vyššej teplote (v saune je teplote okolo 100°C) uvoľňujú do ovzdušia.

Účinky a hlavne teplota v saune nám otvára všetky póry na tele, aby sme sa čo najlepšie potili. Avšak, tento fakt zároveň umožní vstup do pokožky všetkému, čo na ňu nanesieme. Okrem krémov, emulzií sú to hlavne uvoľnené látky z plaviek, ktoré sú silno rakovinotvorné.

Tento fakt sa netýka len dámskych plaviek, ale aj tých pánskych. V bermudách páni do sauny prinesú množstvo špinavej vody z bazéna a výparmi z nich tak poctia všetkých spolusaunujúcich.

Prečo odhodiť ostych a vojsť do sauny v evinom rúchu?

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa teda zariadiť?

Do sauny sa zásadne vstupuje v plachtách, froté uterákoch alebo nahí. V prípade, že ste si zvolili poslednú možnosť, nezabudnite si vziať plachtu a rozprestrieť ju pod seba, pretože neviete, koľko ľudí pre vami už saunu navštívilo – je to hlavne z hygienických dôvodov. V súčasnosti sa vo väčšine dobrých wellness centrách stretnete s bezplavkovou zónou, preto pri vstupe dostanete spomínanú plachtu alebo zásterku už automaticky. Samozrejme, v priestoroch mimo sauny je potrebné sa zahaliť – neprišli ste sa predsa nechať očumovať ale saunovať sa.

Nezabudnite, že do sauny takisto nepatria ani šľapky, prstene, retiazky či náramky a to presne z toho istého dôvodu, ako plavky. V skrinke si tiež nechajte mobilný telefón, jedlo a pitie - užívajte si relax bez moderných výdobytkov techniky.

Odporúčame: Ruské zvyky už aj na Slovensku: Metličkovanie v Ruskej bani

Prečo odhodiť ostych a vojsť do sauny v evinom rúchu?

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame vám navštíviť SAI Wellness Senec, kde vám kvalifikovaná obsluha vysvetli všetky zásady správneho saunovania. Dostanete presnú inštruktáž, pretože zdravie klienta je pre nich vždy na prvom mieste. Okrem toho zažijete pravý relax v príjemnom prostredí, s priateľským prístupom a skvelou relaxačnou hudbou.

Podrobnejšie informácie o možnosti relaxu nájdete na www.aquaparksenec.sk


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Alena Cabakova 20.04.17 13:28

karma
86.00

Kedysi velmi davno, este na zaciatku som tuto chybu robila. No aj preto lebo som sa hambila. No teraz uz viem, ze to vobec nie je dobre a uz vobec nie zdrave. A preto si vyberam, kam idem do sauny a viem, ze tam budem spokojna a nebude priestok na ostych. A tuto uzasnu proceduru si vzdy poriadne uzijem. A vdaka nej sa udrzujem aj zdrava, hlavne v obobi chripok...

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 20.04.17 13:41

karma
113.00

Ja osobne patrím k tým, ktorý majú problém zhodiť zo seba oblečenie a ukázať sa v evinom rúchu. Hlavne kvôli svojmu ostychu sauny nenavštevujem. No viem, že je to veľká chyba, pretože takýto dokonalý relax by padol vhod...

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 28.08.17 11:08

MB
karma
98.00

milujem saunu a saunovanie, pouzivam bielu plachtu, ktoru dostanem pri vstupe, v plavkach vacsinou ani nepustaju

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 04.09.17 00:36

AG
karma
105.00

Do sauny jedine bez plaviek, ale nejakú tú plachutu si vždy zoberiem, nemám rada pohľady cudzích ľudí...

 • 1
Odpovedať

Ján Komada 20.12.17 18:43

JK
karma
103.00

vždy mám uterák

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 04.01.18 09:32

karma
94.00

my starsia generacia sme hanblivy

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 10.03.18 14:25

HZŠ
karma
100.00

V saunovaní mám ešte čo doháňať. Je to aj preto, že sa mi tam ťažko dýcha. posledne som bola pred rokom a pol. Bol tam uzavretý kruh ľudí, tak to bolo okey. Ináč som ostýchavá.

 • 0
Odpovedať

Nikola Kovalčíková 06.08.18 20:51

NK
karma
-1.00

Osobne v plavkách do sauny nechodievam, túto informáciu o škodlivosti viem už dávno a odvtedy mi je to neprijateľné, ale minimálne plachta na tele nesmie chýbať.

 • 0
Odpovedať

Peter Gavlas 19.08.18 00:03

PG
karma
93.00

V živote by som do sauny nešiel v plavkách...

 • 1
Odpovedať

Zdenka Slahučková 11.09.18 23:07

ZS
karma
100.00

Do sauny chodím pravidelne, buď v plachte alebo aj bez...

 • 2
Odpovedať

Kristína Sekeráková 03.05.20 19:25

KS
karma
133.00

My s priateľom bežne keď sme na wellnesse chodíme do sauny na ostro :-D

 • 2
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 01:36

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 01:36

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní