Ako svoju pleť a pokožku pripraviť na leto

Ako svoju pleť a pokožku pripraviť na leto

  • Zdieľaj:
 • 2

Letná sezóna ,,klope" na dvere a nás v posledných dňoch prekvapilo už poriadne horúce počasie.

Milovníci leta a teplých slnečných lúčov sa už isto nemôžu dočkať slnenia a kúpania sa pri mori, na kúpaliskách či pri rybníku v lone prírody.

Na slnečné žiarenie by sme však mali našu pleť, ale i celú pokožku pripraviť. Pokožka je totiž mimoriadne citlivá a môže stačiť jediná chvíľka k tomu, aby ste nasledujúce dni strávili s nepríjemne spálenou červenou pokožkou, ktorá ,,volá“ po úľave. 

Odporúčame prečítať: Letný sen s bronzovým opálením

Záleží však i na vašom fototype pokožky (od neho sa odvíjajú ochranné faktory v podobe opaľovacích mliek a sprejov), ktorý je individuálny, a preto každá pokožka reaguje na slnko iným spôsobom.

Ako sa teda svoju pleť a pokožku pripraviť na nastávajúce letné obdobie tak, aby sme z príjemných slnečných lúčov mali pôžitok a nie škodu?

woman-summer-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Začnite prípravou zvnútra

Pred plánovaným slnením, napríklad pri mori, je vhodné prijímať beta-karotén, ktorý je napríklad obsiahnutý v mrkve, jahodách či marhuliach, zoženiete ho však i vo forme tabletiek. Beta-karotén totiž podporuje hnednutie kože a taktiež i predlžuje nadobudnuté opálenie. Je vhodné užívať ho približne mesiac pred opaľovaním. 

Odporúčame prečítať: Doplnky, ktoré toto leto musíte mať!

eating-carrot-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Hydratácia pleti je veľmi dôležitá

Po zime je potrebná výmena v podobe hydratačného krému. Kým v chladných mesiacoch je potrebné používať zväčša hutnejšie krémy s mastnejším základom, v lete by sme mali dať priestor ľahkým a jemným krémom, pod ktorými môže pokožka ,,dýchať“. Nezaškodia ani peelingy, ktoré pokožku prekrvia a odstránia odumreté šupinky. Slniečko dáva našej pokožke zabrať, vie ju vysušiť, a preto je hydratácia dôležitá. 

hydratation-skin-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Voda dokáže ,,zázraky“

Voda má priaznivé účinky na našu pleť a pokožku. V lete je potreba pitia vody ešte naliehavejšia. Pokožka sa vám za to odvďačí svojou energiou a sviežosťou.

 UV faktor je pri opaľovaní nezanedbateľnou súčasťou

Kým naše staré mamy si ešte s ochranou pri opaľovaní príliš veľké starosti nerobili, my na ochranné UV faktory, ktoré sú obsiahnuté v opaľovacích mliekach, krémoch a sprejoch nesmieme zabúdať. Faktor, samozrejme, závisí od fototypu vašej pokožky. Vo všeobecnosti však platí, že v prvých dňoch opaľovania voľte vyššie ochranné faktory, ktoré budete po nadobudnutí ,,základu“ znižovať.

sun-lotion-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Chráňte svoje pery

Na pery nesmieme taktiež so zvyšujúcou sa frekvenciou slnečných lúčov zabúdať. V dnešnej dobe dokáže zabezpečiť UV ochranu množstvo balzamov. Navyše i pery potrebujú zvýšenú hydratáciu. Prejdete tak ich popraskaniu. Doba sa však mení i v rámci dekoratívnej kozmetiky a make-upy či iné krycie krémy bez ochranného faktora takmer nenájdete. 

sun-sunbathing-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Solárium ako ,,základ“?

Solárium rozdeľuje ľudí na dve skupiny. Kým jedna skupina si jeho efekt nevie vynachváliť, druhá sa upriamuje najmä na jeho negatíva. Niektorí ,,milovníci“ tvrdia, že solárium je tým najlepším ,,základom“ pre nastávajúcu dovolenku. Pleť sa zafarbí, respektíve hnedne, vy sa pri kontakte so slnkom nespálite a opálenie vydrží dlhšie. Stačia dve - tri návštevy. Netreba to však preháňať. Prílišná kombinácia slnka a solária sa neodporúča a navyše sa nemusí vyplatiť.

solarium-sun-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

OTÁZKA PRE VÁS: Ako pripravujete svoju pleť a pokožku na letnú sezónu vy?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 26.05.14 13:10

MZ
karma
92.00

ja sa pripravujem tak že popíjam mrkvovú šťavu a to skoro každý deň, alebo si mrkvu nastúham a pokvapkám citrónom, je to fajn a veľmi osviežujúce

 • 0
Odpovedať

Kristína Dická 01.05.20 10:39

KD
karma
133.00

Ja pred letom začnem viac papať ovocie a zeleninku s obsahom betakaroténu, prípadne si ho kupujem vo forme tabliet, no a používam prírodný kávový peeling, aby som z pokožky zmyla odumreté čiastočky kože a krajšie sa tým pádom opálila :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Veštenie osudu z kávy – ako hľadať znaky a symboly (2. časť)
Numero a mágia

Veštenie osudu z kávy – ako hľadať znaky a symboly (2. časť)

 • 1
 • 14.04.2021
Multitasking podľa horoskopu: Ktorým znameniam bol daný od narodenia?
Znamenia

Multitasking podľa horoskopu: Ktorým znameniam bol daný od narodenia?

 • 0
 • 04.06.2021
TOP bylinky pre znamenie horoskopu BÝK: To najlepšie pre hrdlo
Znamenia

TOP bylinky pre znamenie horoskopu BÝK: To najlepšie pre hrdlo

 • 0
 • 03.07.2021
TOPlist