Zásady správneho kúpeľa: Ovládaš naozaj všetky?

Zásady správneho kúpeľa: Ovládaš naozaj všetky?

Napadlo by vám, že aj niečo také banálne, ako je pobyt vo vani, má svoje pravidlá? Samozrejme, len v prípade, ak si chce človek viac ulahodiť, než uškodiť. Zásady správneho kúpeľa by ste preto rozhodne mali poznať. Ktoré to teda sú? Poďme sa na to spoločne pozrieť – ale pozor, je možné, že váš kúpeľ už nikdy nebude taký, ako doposiaľ! ;-) 

Kúpeľ má množstvo funkcií – od relaxačnej, cez detoxikačnú, až po zdraviu prospešnú. V minulosti sa počas neho dokonca dohadovali významné obchody, ale to už dnes na svojich obchodných partnerov radšej neskúšajte. :-) Aby vám kúpeľ neuškodil, ale, naopak, priniesol čo najviac osohu, je dobré poznať jeho pravidlá. Celý proces kúpania by ste mali začať ovlažovaním a navlhčením pokožky v sprche, čím telo zbavíte povrchovej nečistoty. Následne by ste si mali dopriať kúpeľ s teplou vodou, až postupne pridávať horúcu.

Odporúčame: Bylinkový kúpeľ: Aké sú jeho účinky? Kvôli tomuto ho musíš vyskúšať!

ako sa správne kúpať

Zdroj: Shutterstock®

Akú teplotu má mať kúpeľ?

Optimálna teplota vody je od 35 do 40 °C. Pred vstupom do vane skontrolujte teplotu vody ponorením ruky a v prípade potreby si dopustite studenú vodu. Pri vstupe do vane nechajte jednotlivé časti vášho tela, nech sa aklimatizujú. Najprv vstúpte do kúpeľa, keď si na teplotu vody privyknú vaše nohy, pomaly si sadnite, až potom postupne prejdite do ľahu.

Určite sa vyhnite tomu, aby vaše telo zažilo teplotný šok! Ak hodláte skutočne maximálne zrelaxovať a aspoň na chvíľu nemyslieť na každodenné starosti, pustite si k tomu aj príjemnú, nie veľmi hlasnú hudbu.

teplota vody vo vani

Zdroj: Shutterstock®

Sviečky a olejčeky ako príjemný bonus

Doprajte si aj pár zapálených sviečok v kúpeľni, namiesto bežného osvetlenia. Do vody si môžete tiež pridať pár kvapiek esenciálneho olejčeka, avšak pozor – mal by byť naozaj kvalitný a nedráždivý, keďže dôjde ku kontaktu s vašou pokožkou a, čo si budeme klamať, aj s tými úplne najcitlivejšími miestami. Vyberte si na kúpeľ čas, kedy vás nemôže (alebo by nemal) nikto rušiť – určite si do kúpeľne neberte mobil ani tablet!

Vedeli ste dokonca, že také „bohapusté“ ničnerobenie vo vani môže byť aj prostriedok na chudnutie? Uznávame, znie to absurdne, ale je to tak.

Pozri aj: Kvasená zelenina ako odpoveď na mnohé trápenia. Pozri, ktoré!

výhody kúpania

Zdroj: Shutterstock®

Chcete schudnúť? Okúpte sa!

Vedci dokonca zistili, že horúci kúpeľ vám dokáže znížiť hodnotu cukru až o 10 % viac, ako fyzická aktivita! Kúpeľ ako taký teda rozhodne netreba podceňovať, ani pokiaľ je reč o kalorickom úbytku. Vďaka odpočinku v teplom kúpeli odbúrate stres, dokonca aj momentálnu úzkosť alebo fóbiu, prekrví vám celé telo, vrátane vnútorných orgánov a kože a cez potenie sa vám z tela vyplavujú škodliviny. Nuž a, pochopiteľne, kúpeľ vám dokonale uvoľní stuhnuté svaly.

ako odbúrať stres

Zdroj: Shutterstock®

Čo by ste ešte mali vedieť o relaxovaní vo vani?

  • Ak vám ide prioritne o oddych, doprajte si teplejší kúpeľ. Ak, naopak, potrebujete viac energie, napustite si skôr chladnejšiu vodu, ale v žiadnom prípade nie studenú!
  • Počítajte s tým, že ak bude mať teplota vášho kúpeľa nad 40 °C, dôjde u vás k rozširovaniu ciev.
  • Kúpeľ zrýchľuje tep srdca a dýchanie, takže sa snažte neležať vo vani dlhšie, než 10 až 15 minút.
  • Ak trpíte akýmkoľvek ochorením ciev či srdca, kúpeľa sa radšej úplne vzdajte.
  • Príliš teplá voda v kúpeli vám zbytočne vysuší pokožku, nehovoriac o tom, že si tak môžete „uhnať“ aj prehriatie organizmu.

Zaujme ťa: Divoké paradajky: Takto si ich môžeš vypestovať sama!

ako dlho byť vo vani

Zdroj: Shutterstock®

Dočítané? Výborne, tak teraz šup do kúpeľne – ponoriť sa do teplej vody, odložiť nabok všetky nepríjemné myšlienky a dosýta sa zrelaxovať!

- Anketa

MÁTE RADŠEJ SPRCHOVANIE ALEBO KÚPANIE?

Odpovedalo 19 ľudí  

Sprchovanie
37%
Kúpanie
47%
Striedam to
16%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Pavlína Vaksmundská 14.05.18 20:45

PV
karma
113.00

Nie je nad kúpeľ.. pre mňa to znamená super relax ..

  • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 18:36

KS
karma
133.00

Aspoň raz do mesiaca musím kúpeľ mať :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní