Hayova diéta: Naozaj ti dopomôže k štíhlej postave?!

Hayova diéta: Naozaj ti dopomôže k štíhlej postave?!

Diét je obrovské množstvo, to bez debaty. Ak si teda chceme udržať štíhlu líniu alebo máme nejaké to kilo navyše a k štíhlej línii sa potrebujeme, ideálne bezbolestne a hneď dopracovať, máme si veru z čoho vyberať. To isté však platí aj vtedy, ak sa k rôznym diétam utiekame zo zdravotných príčin. V tomto ohľade je skvelé mať na výber, veď každému vyhovuje a chutí niečo úplne iné. Preto, ak ste už dali šancu viacerým typom diét, ale žiadna akosi nebola podľa vášho gusta, možno vás zaujme práve táto. O čo ide? Hayova diéta dnes bude v centre nášho záujmu, preto si to nenechajte ujsť!

Ako už názov diéty napovedá, jej autorom či zostavovateľom je americký lekár, William Hay. Bol presvedčený, že množstvo ochorení a ťažkostí, ako napríklad artritída, alergia, ekzém, zápcha alebo tráviace poruchy, má na svedomí chemická nerovnováha v tele. On sám ochorel na nevyliečiteľnú chorobu obličiek, takzvanú Brightovu chorobu. To ho podnietilo spraviť zo seba pokusného králika a experimentovať, skúšať, testovať, čo jeho telu môže a dokáže pomôcť. Začal, pochopiteľne, úpravou stravy. A hoci nikdy nepresadzoval tvrdenie, že práve jeho diéta zbaví človeka chorôb a vylieči ho, to, o čom bol skalopevne presvedčený je vplyv jeho diéty na samotný proces uzdravenia.

Zaujme ťa: Mayrova medicína: Zisti, s akým problémom si dokáže poradiť!

delená strava

Zdroj: Shutterstock®

Bielkoviny + sacharidy = zlá kombinácia

Pritom stačí obmedziť príjem mäsa a rafinovaných cukrov, no zároveň tiež nekombinovať bielkoviny so sacharidmi. Hay to odôvodňoval tým, že v procese trávenia sa tieto dve zložky bijú – bielkoviny sa rozkladajú v kyslom prostredí, zatiaľ čo sacharidy v zásaditom. Po tejto diéte by preto mali rozhodne siahnuť ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Nebudeme dlho chodiť okolo horúcej kaše a prezradíme, že Hayova diéta je postavená na princípe delenej stravy. V zásade ide o úpravu jedálnička tak, aby 80 % vašej stravy tvorili zásadité a 20 % kyslé prvky. A niekde tam má pôvod to, čo dnes poznáme ako delenú alebo oddelenú stravu.

bielkoviny a sacharidy

Zdroj: Shutterstock®

Jesť môžete päť až šesťkrát denne

Hayova diéta teda rozhodne nie je nijaká drsná tortúra, naopak, je postavená na samých dobrých a výživných potravinách, teda na zelenine, ovocí, šalátoch či mlieku a mliečnych výrobkoch. Konzumujete aspoň päťkrát denne, čiže žiadna hladovka vám nehrozí. Dovolené sú aj živočíšne bielkoviny a orechy, ale mali by ste ich prijímať až štyrikrát menej, než vyššie uvedené potraviny, zvyšujúce zásaditosť krvi. Prevahu by však malo mať predovšetkým ovocie (pričom citrusy by mali byť na poslednom mieste) a zelenina v čerstvom stave.

Malé porcie a častejšie

Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim. Hayova diéta poukazuje na potrebu rozložiť si jedlo do menších porcií viackrát denne a rovnako kladie dôraz na dobré požutie každého jedného sústa. Medzi jednotlivými jedlami musí byť minimálne jedna hodina, predovšetkým, ak je ich súčasťou aj ovocie. Ak majú jedlá, ktoré si pripravíte, úplne odlišné zloženie, je dôležité, aby ste dopriali telu minimálne štyri hodiny pauzu na ich strávenie. Potraviny, ako chlieb, cestoviny, ryža, obilniny a zemiaky, by ste nemali kombinovať ani s mäsom, ani so syrmi a určite nie s kyslým ovocím (grepy a pomaranče).

Bude sa ti páčiť: Potrebuješ rýchlo schudnúť? Golo diéta ťa dá dokopy za 14 dní!

tip na zdravú večeru

Zdroj: Shutterstock®

Tip na jedálniček

Na raňajky si môžete dať napríklad čerstvé ovocie alebo biely jogurt s pšeničnými klíčkami či orechmi, bylinkový čaj, prípadne ovocnú nesladenú šťavu. Na obed zase môžete zvoliť mäso, ryby, vajíčka alebo syr a k tomu surovú či varenú zeleninu, prípadne zeleninu, pripravenú na pare. Zemiaky radšej vylúčte. Medzi obedom a večerou si doprajte dostatok čerstvého ovocia a spomínané zemiaky si môžete pripraviť na večeru, napríklad uvarené v šupke, s maslom a zeleninou.

Hayova diéta vám pomôže:

 • liečiť cukrovku aj vredy na dvanástniku
 • mať po celý deň dostatok energie
 • odbúrať z tela stres a to aj ten chronický
 • odstrániť problémy látkovej premeny
 • vyliečiť ekzém
 • zmierniť nepríjemné príznaky, spojené s menopauzou
 • znížiť váhu v prípade nadváhy a obezity
 • zvýšiť váhu v prípade podvýživy

Neprehliadni: Čo dať jesť dieťaťu do školy? Túto desiatu určite nezahodí!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Alžbeta Stanková 08.11.18 16:54

AS
karma
108.00

jeden lekár hovorí jedzte 5 x denne, druhý hovorí jedzte 3 x denne- koľkokrát vlastne máme denne jesť?

 • 0
Odpovedať

Miso Jogi 09.11.18 16:54

MJ
karma
68.00

staci jest raz za den - cely den v kuse nonstop :-D

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 08.11.18 16:59

AS
karma
108.00

kto vie, ako na toto prišiel, a prečo nekombinovať napr. cestoviny so syrom? ja často jedávam cestoviny s Cottage syrom- doteraz som si myslela, že je to dobrá kombinácia. A citrusy prečo radšej nie?

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 09.11.18 14:35

DB
karma
117.00

o tejto diéte som ešte nepočula...

 • 0
Odpovedať

Mária Milanová 09.11.18 17:04

karma
-1.00

no mne najviac funguje OMAD pre zdravie aj krásu ... a o váhe už ani nehovoriac.. OMAD je one meal a day - jedno jedlo za deň :)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 22:29

ZS
karma
100.00

podla mna mozme jest co chceme s mierou, plus k tomu pohyb a dost spanku a nebudeme tucni

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 10.01.19 22:15

JK
karma
100.00

Diet je obrovské množstvo no žiadnú som nikdy nedržala

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní