Čo majú spoločné vitariánstvo a surová strava? Prezradíme ti to!

Čo majú spoločné vitariánstvo a surová strava? Prezradíme ti to!

Vitariánstvo preferuje konzumáciu surovej stravy rastlinného pôvodu, teda bez tepelnej úpravy. Vitariáni sú zástancami myšlienky, že prvoradým účelom stravovania je doplniť potrebnú energiu pre telo a myseľ. Z tohto dôvodu vylučujú akékoľvek „návykové chute", ktoré človeka oberajú o vitalitu.

Pojem vitariánstvo vznikol zo slova vita, teda život. Z toho vyplýva, že tento spôsob stravovania, alebo ak chcete, životný štýl, upriamuje pozornosť na zdravý život. A prečo práve surová strava? Aké benefity to prináša?

Návrat k prirodzeným stravovacím návykom

Nie je ľahké vymaniť sa zo škodlivých stravovacích návykov, veď ako každá zmena, aj táto si vyžaduje pevnú vôľu a odhodlanosť. Vitariánstvo, teda kombinácia vegánstva a surovej stravy, však nie je len o prijímaní potravy, ale predovšetkým o akýchsi morálnych a etických zásadách, o vnútornom presvedčení. Väčšinu potravín tvorí ovocie a zelenina, a v neposlednom rade orechy a obilniny. Absolútne vylúčené sú akékoľvek potraviny, upravené tepelne. Ide teda o návrat k prirodzeným stravovacím návykom človeka.

Pozri aj: Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

výhody vitariánstva

Zdroj: Shutterstock®

Vitariánmi sa stávajú prevažne tí, ktorí predtým holdovali vegetariánskej strave a tiež ľudia, dlhodobo pociťujúci únavu a zdravotné problémy. Vitariánstvo zároveň vychádza z argumentu, že tráviaci systém človeka nie je systémom bylinožravca či mäsožravca, a dokonca ani všežravca. Ide o prirodzený tráviaci systém takzvaného plodožravca. Že ste sa s týmto pojmom ešte nestretli? Nuž, práve tento systém sa za milióny rokov evolúcie podpísal pod vývoj ľudskej chôdze, končatín či mozgu.

výhody surovej stravy

Zdroj: Shutterstock®

Aj vitariánstvo má svoje negatíva

Za nevýhody vitariánstva sa všeobecne považuje nedostatok kvalitných bielkovín, niektorých vitamínov alebo minerálov, ako aj chýbajúce vedecké dôkazy o prospešnosti tohto stravovania. Naopak, významnými benefitmi vitariánstva je prirodzenosť stravy či fakt, že surovú stravu (raw food) telo ľahko a bez problémov prijme, spracuje aj vylúči. Vitariáni si taktiež pochvaľujú detoxikačné účinky tohto stravovania, neporovnateľne viac energie, vitality a radosti zo života.

Mohlo by ťa zaujať: 7 prínosov obyčajnej uhorky, o ktorých ste ani netušili

nevýhody surovej stravy

Zdroj: Shutterstock®

Chcete sa stať vitariánom? Choďte na to postupne!

Je to dôležitý prvok v prechode na vitariánsku stravu, pretože nič násilné nemá dlhé trvanie. Vaše telo by tak zažilo neuveriteľný šok, preto dbajte o postupný a nenásilný prechod na surovú stravu. Odporúčané je postupné vzdávanie sa potravín, ktoré vaše telo zaťažujú a po ktorých sa cítite unavení. Väčší problém môže táto zmena spôsobiť tým, ktorí často siahajú po chuťovo výrazných potravinách – najmä slaných a korenených. Surová strava sa im môže zdať bez chuti a arómy, tým pádom nepríťažlivá. Nakoľko však ide o pomerne výraznú zmenu pre organizmus, nič nepokazíte, ak sa vopred o tomto zámere poradíte so svojím lekárom. Veľa šťastia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 22.02.18 15:08

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala zas niečo nové

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní