Toto sú najpopulárnejšie druhy jogy na svete: Tak, ktorou začať?

Toto sú najpopulárnejšie druhy jogy na svete: Tak, ktorou začať?

Ešte pred pár rokmi znamenalo slovo joga jednoducho druh cvičenia, pri ktorom si precvičíte telo a upokojíte myseľ. Dnes už by ste v dobrom joga štúdiu s jedným slovom nepochodili. Poznáme totiž niekoľko základných druhov jogy, pričom každá má za cieľ niečo iné. My sme si pre vás pripravili zoznam tých najpopulárnejších druhov jogy, ktoré majú svojich fanúšikov po celom svete. Dajte nám vedieť v ankete na konci článku, do ktorej by ste sa pustili vy!

Hatha

Asi by nebolo od veci začať tento článok azda najzákladnejším druhom jogy, ktorým je Hatha. Vychádzajú z nej všetky ostatné typy, takže ju pokojne môžeme nazvať matkou všetkých jog. Je vhodná pre začiatočníkov a vďaka nej si môžu osvojiť základné pozície, ktoré budú potrebovať pri ostatných, pokročilejších jogách.

Inšpiruj sa: Najideálnejšie rastliny čistiace vzduch: Zabudni na drahé čističky vzduchu

najlepšia joga

Zdroj: Shutterstock®

Vinyasa

Vinyasa joga je doslova meditácia v pohybe. Sústreďuje sa na zosúladenie pohybu s dychom a troška aj na zvýšenie tepu cvičiacich. Dalo by sa povedať, že tento druh jogy je stále plynúce cvičenie, no určite by ste mali mať skúsenosti so základnými joga pozíciami predtým, než s Vinyasou začnete.

Ashtanga

Ashtanga je niečo pre ľudí, ktorí milujú kontrolu. Nič ich pri nej totiž neprekvapí. Ide o stále opakujúci sa sled cvikov, takže budete presne vedieť, čo nasleduje. Cvičí sa rovnako po celom svete, preto vďaka nej môžete skočiť na jogu pokojne aj na dovolenke v trópoch a s miestnymi budete hovoriť jedným jazykom. Keďže ide o obmenu Vinyasy, tiež pri nej synchronizujete pohyb s dychom.

partnerská joga

Zdroj: Shutterstock®

Hot joga

V našich končinách ju nazývajú Hot yoga, inde sa môžete stretnúť aj s názvom Bikram. Ide o jogu, ktorá sa praktizuje v miestnosti vyhriatej asi na 40 – 42 stupňov Celzia. Je náročná na kondíciu a vôbec sa neodporúča ľuďom, ktorí majú problémy s krvným tlakom či srdcom. Pri tejto joge sa teda logicky aj poriadne zapotíte.

Power joga

Dynamika je jej druhým menom. Áno, taká je power joga vychádzajúca z tradičnej jogy, čo sa pozícií týka, no na konci hodiny sa po nej budete cítiť ako po kvalitnom kardio tréningu. Power joga sa zameriava na rozvoj psychických aj fyzických schopností cvičiaceho a zameriava sa aj na spaľovanie kalórií. Na Slovensku ide o jeden z najnavštevovanejších druhov jogy.

Pozri aj: Čo je fenylketonúria? Kedy ju môže dieťa zdediť a ako sa prejavuje?

ako cvičiť gravid jogu

Zdroj: Shutterstock®

Yin joga

Považuje sa za zdravotnú jogu a je pre ľudí, ktorí potrebujú pri tomto cvičení spomaliť. Fyzicky aj psychicky. Yin joga je skôr meditačná joga, pri ktorej v pozíciách zotrvávate dlhšiu dobu, a to aj niekoľko minút. Buduje preto silnejšie svalstvo a môže pomôcť pri problémoch s pohybovým aparátom, napríklad pri bolesti chrbta.

Gravid joga či joga pre páry

Vo svete začínajú byť obe čoraz populárnejšie a obe majú aj niečo spoločné, konkrétne to, že cvičíte vo dvojici. Pri gravid joge s bábätkom v brušku a pri partnerskej joge s partnerom či partnerkou. Na hodine gravid jogy sa snažia inštruktori prostredníctvom pozícií vhodných pre tehotné ženy pomôcť aj so zdravotnými problémami, ktoré sú spojené s tehotenstvom, napríklad s bolesťou chrbta či panvy. Partnerská joga sa zase logicky zameriava na pozície vhodné pre partnerov, čo by medzi nimi malo budovať väčšiu dôveru a intimitu.

- Anketa

KTORÝ DRUH JOGY VÁS OSLOVIL NAJVIAC?

Odpovedalo 252 ľudí  

Som skôr na klasiku, takže Hatha alebo Vinyasa.
79%
Režim to je moje, preto Ashtanga.
12%
Určite Hot joga!
0%
Power joga, chcem si poriadne zacvičiť.
3%
Joga je o meditácii, vyhovuje mi Yin joga.
7%
Gravid joga alebo partnerská joga.
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 02.09.19 07:52

ĽŠ
karma
100.00

Každá má niečo do seba, treba si len vybrať tú správnu.

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 02.09.19 21:43

IO
karma
97.00

Skvelý druh pohybu a relaxu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní