Čo nedávať do krbu a pece? Na toto rýchlo zabudni a vyhni sa pohrome!

Čo nedávať do krbu a pece? Na toto rýchlo zabudni a vyhni sa pohrome!

V zimnom období, no v podstate už od začiatku vykurovacej sezóny, sa najmä na dedinách možno stretnúť s nepríjemne štipľavým dymom, ktorý dráždi dýchacie cesty a je v konečnom dôsledku nebezpečný.  Kto je jeho pôvodcom? Najčastejšie ide o nezodpovedné gazdiné a gazdov, ktorí do krbu, krbových kachlí či sporákov na drevo hodia to, čo majú akurát pod rukou, mnohokrát aj s cieľom zbaviť sa danej nepotrebnej veci.

Poďme si teda zopakovať, čo rozhodne do krbu či pece nepatrí. A mali by sme sa tým aj riadiť, aby sme nestrpčovali život a neohrozovali zdravie splodinami nielen sebe, ale aj susedom a okoliu. Dym totiž nepozná hranice plota.

Pozri aj: Ako sušiť bielizeň v zime? Nechaj ju vymraziť ako naše babičky!

čierny divný dym z komína

Zdroj: Shutterstock®

Divný dym z komína

Odpad z domácností síce v kachliach či krbe zhorí, no je to za vysokú cenu. Veď čo má vyššiu hodnotu ako zdravie? Jasným signálom, že sa neprikuruje správnym palivom, je dym. Čím je dym tmavší, tým je aj spaľovanie zhoršené, nedostatočné a o podozrivom smrade z tohto dymu sa asi ani netreba rozpisovať. Asi je teda každému, kto má sedliacky rozum, jasné, kedy sused či susedka nenašla to správne „polienko“.

Treba podotknúť, že tmavý a nepríjemne zapáchajúci dym z komína nemusí byť len dôsledkom zlého paliva. Problém vzniká aj pri nedostatočnom množstve privádzaného vzduchu, kedy sa vytvárajú podmienky pre nedokonalé spaľovanie. Okrem produkcie nebezpečných látok je prítomný proces usádzania spalín (popolček, sadze) v komíne, čo môže vyústiť do nového vzbĺknutia – požiaru.

Letáky a časopisy

Náš prehľad nevhodného paliva začneme „zľahka“. Možno sa zdajú byť nevinné, ale celofarebné letáky a časopisy sú plné ťažkých kovov, čo je spôsobené tlačiarenskými farbami. Čo môžu tieto pálením uvoľnené toxické ťažké kovy spôsobiť? Príznaky sa nemusia objaviť hneď, ale časom, možno aj rokmi sa ohlásia ako: rakovina pľúc, mäknutie kostí, anémia, chvenie, mozgová dysfunkcia, problémy s obličkami, pľúcna fibróza (zjazvenie pľúc). Ak pálite stohy novín a časopisov, tak nielenže dýchate vy a vaše okolie splodiny, ale zároveň ničíte cennú surovinu, ktorá mohla byť ekologicky recyklovaná. Zapamätajte si aj to, že do piecky nepatrí ani lepenka a kartón. Okrem zdravotných rizík je prítomné aj vysoké riziko požiaru.

Pozri aj: Vieš, čo škodí obličkám? Týchto chýb sa možno dopúšťaš aj ty!

nevhodné palivo do pece

Zdroj: Shutterstock®

Chemicky ošetrené drevo

Drevo, ako napríklad staré palety, dosky, kusy nábytku bývajú lakované a morené. Pri spaľovaní môžu do ovzdušia uvoľňovať dioxíny. Vedci považujú dioxíny za najjedovatejšie chemikálie, ktoré kedy človek vyprodukoval. Ide o karcinogém 1. triedy, ktorý okrem rakoviny spôsobuje zníženú plodnosť, zníženie imunity, zvýšenú potratovosť, ale aj poruchy vývoja centrálnej nervovej sústavy.

Nebezpečnou je v podstate akákoľvek drevotrieska hodená do ohňa. Obsahuje lepidlá a glej, ktoré môžu zapríčiniť aj uvoľňovanie formaldehydu a iných zlúčenín obsahujúcich organický uhlík. Ich hlavným negatívom je, že v atmosfére podliehajú procesu, prostredníctvom ktorého sa stávajú zdrojom voľných radikálov v ovzduší.

plasty v ohni

Zdroj: Shutterstock®

Plasty

Nielenže je pálenie plastov spojené s mimoriadne nepríjemným zápachom, ale zároveň je to jeden z najnebezpečnejších materiálov, ktorý môžete hodiť do ohňa. Do ovzdušia sa tak dostávajú toxické polyaromatické uhlovodíky a ďalšie jedovaté látky (dioxíny, ftaláty, styrén, zlúčeniny chlóru...). Tento mix nebezpečných látok môže mať mutagénne a rakovinotvorné vlastnosti a spôsobiť okrem iného aj: vrodené vady, dráždenie aj poškodenie očí a pľúc, bolesti hlavy, depresie. Plastové obaly a materiál patria bez diskusie do špeciálnych kontajnerov na plasty.

V krbe a peci nepálime ani nasledovné:

 • odpad zo záhrady (napr. lístie, tráva),
 • kartóny z nápojov (napr. obaly z mlieka, džúsov),
 • potraviny,
 • lieky,
 • polystyrén (patrí do plastov).

Nemorálne aj nelegálne

V súčasnosti je v platnosti viacero zákonov a vyhlášok, ktoré spaľovanie odpadov v domácnostiach a na voľných priestranstvách zakazujú. Do pozornosti by sme mohli dať Zákon č. 49/2015 o odpadoch, § 13 písm. písm h), podľa ktorého je zakázané spaľovať komunálny odpad na voľnom priestranstve a vo vykurovacích zariadeniach domácností. V prípade dokázania tejto činnosti hrozí vysoká pokuta.

Bude ťa zaujímať: Cez sviatky maj na mysli: Ako zistíš, koľko alkoholu je priveľa?

palivo do krbu a pece

Zdroj: Shutterstock®

Dúfame, že po prečítaní článku už viete, aké riziká so sebou prinášajú gumáky, koberce či staré okná v ohni. A pokiaľ ste o nich aj vedeli, skúste šíriť osvetu ďalej. Nájde sa totiž veľa ľudí, ktorí to považujú za neškodné.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 27.12.18 07:56

ĽŠ
karma
100.00

Nájde sa naozaj dosť ľudí, ktorí považujú za neškodné vhodiť do ohňa i nesprávne „polienko“ a pohroma je na svete.

 • 3
Odpovedať

Lucia Šeptáková 27.12.18 08:53

karma
107.00

Veľmi poučný článok.

 • 3
Odpovedať

Mária Chromíková 27.12.18 18:06

MC
karma
109.00

Normálny človek nehádže do krbu alebo do pece to čo tam nepatrí .

 • 3
Odpovedať

Drahoslava Nožičková 28.01.21 23:23

DN
karma
-1.00

Ďakujem moc za veľmi zaujímavé a prínosný článok. My sme si celkom dosť nedávno robili u nás v byte tzv. Podlahové vykurovanie a máme z toho veľkú radosť. Nielen, že sme mohli zrušiť krb (takže o starosť o popálenia menej) a teplo je vyriešené tiež ... Takže také dve muchy jednou ranou :-) Robili sme to u firmy -

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 27.12.18 19:38

SK
karma
114.00

samozrejme, že do krbu dávame len polienka kúpené na kúrenie, na zakladanie máme odložené staré noviny a narúbané lúčiky, proste, kúrime úplne normálne...

 • 5
Odpovedať

Elena Švachová 27.12.18 23:41

karma
109.00

Krb ani pec nemáme,ale vymenované veci by som tam v živote nedala.Odpad triedime,záleží nám totiž na životnom prostredí,aby sme aj našim deťom a vnukom zanechali,pokiaľ možno,zdravé a čisté prostredie.

 • 2
Odpovedať

viktor labakann 28.12.18 09:31

karma
85.00

Do kotla nepatrí ani mokré drevo a ani staré svokry.

 • 3
Odpovedať

Katarína Kusá 31.12.18 11:39

KK
karma
90.00

ja sa priznám, že keď nemám staré noviny na založenie ohňa v krbe tak si odkladám papierové obaly z vajec

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 07.01.19 22:50

JK
karma
100.00

Tam patria polienka dreva a odpad treba triediť a separovať

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 11.01.19 20:05

JP
karma
109.00

Poučné čítanie pre „mešťanov“, no myslím si, že my, vidiečania, čo už máme niečo „odkúrené“ vieme, čo do pece nepatrí. Tí, ktorí si svoju kotolňu mýlia so spaľovňou skôr, či neskôr na to prídu tiež, akurát so značnou škodou. Dobrým príkladom sú obyvatelia z osád.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní