Rastliny najvhodnejšie do spálne: Toto sú jasní víťazi!

Rastliny najvhodnejšie do spálne: Toto sú jasní víťazi!

 • 140
 • 7

Spálňa je miestom, kde čerpáme novú energiu, či už spíme alebo relaxujeme. Atmosféra spálne, dizajn nábytku, farby, vetranie miestnosti – to všetko je dôležité, aby sme sa v nej cítili dobre, eliminovali stres a kvalitne si oddýchli. Niečo však medzi vymenovanými ešte chýba. Sú to rastliny!

Tiež ste sa stretli s názorom, že rastliny do spálne nepatria, pretože počas noci prispievajú k vydýchanému vzduchu? Zdá sa však, že to tak úplne pravdou nebude. Pri niektorých druhoch je to práve naopak a u iných, pokiaľ si zo spálne nevytvoríte džungľu, ide o naozaj malú spotrebu kyslíka za noc. Správne zvolené rastliny spálňu nielen skrášlia, ale dokonca aj prospejú spánku. V článku spomenieme výhody zelene v spálni a k tomu sme pre vás vybrali tri rastliny, ktoré sú pre túto lokalizáciu ako stvorené.

Prečo sú rastliny v spálni dobrou voľbou?

Najskôr si upresníme, aké benefity sa vo všeobecnosti spájajú s umiestnením rastlín v spálni, a to teda okrem spomínanej estetickej funkcie. V prvom rade sa podieľajú na zvyšovaní vlhkosti vzduchu, ale aj na znižovaní koncentrácie chemických škodlivín, prachu a plesní. Rastliny dokážu pohltiť škodlivé častice zo vzduchu v čase, keď vylučujú oxid uhličitý. Za prečisťujúci účinok sú dokonca zodpovedné aj mikroorganizmy, ktoré sú prítomné v pôde kvetináča. Takto zvýšená kvalita ovzdušia sa premieta aj do príjemnej vône v miestnosti. Zo zdravotných benefitov možno spomenúť: zlepšenie nálady, zníženie úzkosti, stresu aj bolestí hlavy, zmiernenie problémov s dýchaním či kvalitnejší spánok.

Pozri aj: Fialka trojfarebná ťa neočarí iba peknými kvetmi. Čo sa v nej skrýva?

aloe vera v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Aloe vera – produkuje kyslík, kým spíte

Aloe vera patrí práve medzi tie rastlinky, ktoré fungujú tak trochu opačne, teda produkujú kyslík počas noci. Podľa NASA (výskum bol zameraný na spôsoby čistenia vzduchu v kozmických staniciach) je dokonca jednou z najlepších rastlín, ktoré vedia výrazne zvýšiť kvalitu vzduchu v interiéri. Preto si ich môžete dopriať v miestnosti aj viac. Aloe prečisťuje vzduch a dokáže bojovať aj s benzénom či formaldehydom, ktoré sa nachádzajú v náteroch, nábytku, syntetických vláknach, čistiacich prostriedkoch či podlahových povrchoch. Svojou prítomnosťou prospeje aj ľuďom, ktorí trpia alergiami. Jej výhodou je okrem iného nenáročnosť a tiež to, že listy možno využiť v rámci domáceho ošetrenia pri rôznych zdravotných problémom, ale aj pri kozmetických procedúrach.

brečtan v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Brečtan – uľaví od problémov s dýchaním

Pokiaľ preferujete brečtan len v exteriéri, tak robíte veľkú chybu. Okrem toho, že ide o nenáročnú rastlinku na pestovanie a svojimi listami oživí aj ponurejšiu spálňu (nepotrebuje veľa svetla), dokáže pomôcť aj pri problémoch s dýchaním. Astmatici by sa teda pri výbere rastliny do spálne mali zamerať práve na brečtan, ktorý je skvelým špecialistom na pohlcovanie plesní. Okrem výraznej eliminácie plesní dokáže bojovať aj proti benzénu, formaldehydu či trichlóretylénu. Posledná zo spomínaných škodlivých látok sa nachádza napríklad vo farbách, glazúrach, lepidlách či v tlačiarenskom atramente.

Vybrali sme: Ako posilniť imunitu bylinkami? Toto sú overené babičkine recepty

lopatkovec v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Lopatkovec – výkonná čistička vzduchu

Ide o pomerne obľúbenú izbovú rastlinu, ktorej biele kvety pôsobia jemne a sviežo. Prečo si ju ale dať do spálne? Spomedzi rastlín, ktoré boli skúmané NASA, dokázal lopatkovec v ovzduší neutralizovať až šesť nebezpečných látok, a to – benzol, formaldehyd, trichlóretylén, xylén, toluén a amoniak. Xylén sa dostáva do ovzdušia prostredníctvom výfukových plynov, ale nachádza sa napríklad aj v tabakovom dyme. S amoniakom sa možno stretnúť v prostriedkoch na čistenie okien a toluén je súčasťou rozpúšťadiel, leštidiel aj lepidiel. Okrem týchto škodlivín lopatkovec výrazne eliminuje aj spóry plesní. Z tohto dôvodu ho označujeme za veľmi efektívnu čističku vzduchu a práve čistý a zdravý vzduch je kľúčom ku kvalitnému spánku. Lopatkovec je taktiež nenáročný a keď ho niekedy zabudnete poliať, nebude mu to vadiť.

Tak ako? Skúsite využiť účinky spomínaných rastlín aj vo vašej spálni?

- Anketa

KTORÚ ZO SPOMÍNANÝCH RASTLÍN BY STE UPREDNOSTNILI VO SVOJEJ SPÁLNI?

Odpovedalo 247 ľudí  

Aloe vera
52%
Brečtan
10%
Lopatkovec
38%

 • 140
 • 7
Návrat hore
Autor článku

7 komentárov

Ľubica Šťastná 02.03.19 08:17

ĽŠ
karma
137.00

Využívam účinky spomínaných rastlín aj v našej spálni.

 • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 02.03.19 16:53

MM
karma
121.00

musím doplniť, v spálni máme len lopatkovec

 • 2
Odpovedať

Marie Gutmannová 02.03.19 17:11

MG
karma
102.00

Článok potešil, teraz už len doplniť do spálne tie správne rastlinky.

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 02.03.19 23:43

karma
136.00

Nejaké rastlinky už v spálni mám na okne,ešte si dokúpim aloe vera.Túto rastlinku využijem aj na iné účely.

 • 2
Odpovedať

Darina Božiková 11.03.19 15:12

DB
karma
109.00

lopatkovec mám v spálni už asi 30 rokov a až teraz som sa dozvedela aký je to poklad.

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 20.03.19 20:20

DV
karma
105.00

Aloe Vera doma máme, takže to hneď vyskúšam.Clanok má trochu prekvapil.Tiež som si myslel, že mať kvety v spálni je škodlivé

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.04.19 09:05

karma
100.00

Asi si zaobstarám nejaký lopatkovec.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zdravie

Objav účinky levanduľového oleja. Ako si ho pripraviť doma?

 • 126
 • 7
 • 18.05.2020
Telo

Starostlivosť o ruky a nohy: Venuj im v týchto dňoch zvýšenú pozornosť

 • 78
 • 8
 • 23.04.2020
Wellness

Čo pridávať do kúpeľa? Týchto 7 surovín bude tvoje telo milovať!

 • 48
 • 0
 • 03.07.2020
TOPlist