Neberte užívanie probiotík na ľahkú váhu: Riaďte sa našimi radami!

Neberte užívanie probiotík na ľahkú váhu: Riaďte sa našimi radami!

  • Zdieľaj:
 • 4

Existujú potraviny so zdravotnými benefitmi. A potom existujú probiotiká, ktoré sú v poslednej dobe stavané na akýsi pomyselný "piedestál".

Samotné slovo probiotiká znamená "dať život." Samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu ako napríklad pri tráviacich ťažkostiach či zápche. Treba však zdôrazniť, že užívanie probiotík sa nesmie brať na ľahkú váhu.

Skúste sa riadiť našimi radami a vyvarujte sa možným nežiaducim účinkom. 

Pre zaujímavosť: V Spojených štátoch patria probiotiká medzi najväčší biznis a ročne prinášajú zisk okolo 37 miliárd amerických dolárov. Predaj jogurtu alebo kefíru bohatého na probiotiká sa v posledných troch rokoch zvýšil takmer o 30 %. To všetko práve kvôli tomu, že nalepili na obal nápis "obsahuje probiotiká", a tak sa tieto potraviny začali predávať rýchlosťou blesku.

Odporúčame: Starostlivosť o pleť pod lupou: Účinky kyselín v kozmetike

probiotiká v jogurte

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Okrem iného sa probiotiká propagujú aj ako lieky proti alergii, depresii, na posilnenie imunity a dokonca vraj dokážu bojovať proti Alzheimerovej chorobe, cukrovke a migréne. V dôsledku toho už vraj nie je presne vymedzené, v čom sa nachádzajú. Údajne ich okrem jogurtov môžeme nájsť aj vo vode či dokonca chipsoch. Bláznivé však?

Dáva to ale zmysel, nakoľko črevo je jedným z najdôležitejších orgánov nášho tela. Všetky baktérie, huby a vírusy, známe ako črevná mikroflóra, preberajú živiny z potravín, a tým udržujú náš imunitný systém v poriadku. Preto sa mikrobiológia spojila s gastronómiou a začal sa klásť dôraz na to, že pridanie "dobrých baktérií" do našich jedál môže pomôcť ľudstvu.

Zatiaľ však neexistujú dôkazy o tom, že majú probiotiká naozaj taký veľký vplyv na mikroflóru zdravých jedincov. Úradníci v EÚ, kde sú prísnejšie predpisy ako v Spojených štátoch, nepovolili používanie slova probiotiká na podporu akéhokoľvek zdravotného tvrdenia. Jediným schváleným použitím súvisiacim s mikroorganizmami je "živé jogurtové kultúry na zlepšenie trávenia". Aby sme však mohli využiť probiotiká v pozitívnom smere, mali by sme sa riadiť niekoľkými pravidlami.

Odporúčame: Lymská borelióza: Rozpoznajte jej príznaky včas!

tráviace ťažkosti

Zdroj: Shutterstock®

Sú len návštevníkmi

 • Keď prehltnete probiotikum, nezaručí to jeho trvalý pobyt vo vašom tele. Sú to len dočasní návštevníci, ktorí prejdú našim tráviacim traktom, pomôžu, kde treba a opustia nás. Pokiaľ by sme ich mali v sebe trvalo, mohlo by nám to skôr uškodiť. Pokiaľ však potrebujete, aby vám pomáhali trošku dlhšie, musíte ich užívať takmer denne.
 • Mnoho probiotických kmeňov pridávaných do potravín sa vyberá len preto, že sú bezpečné a ich výroba je lacná, rýchla a ľahká. Nie sú to vždy zaručene tie, ktoré sú najlepšie na udržanie dobrého zdravotného stavu alebo na liečbu chorôb. Výskumníci sa stále snažia určiť, ktoré kmene sú pre konkrétne požiadavky najoptimálnejšie.
 • Probiotiká sa nachádzajú v celozrnných ovsených vločkách, banánoch, cibuľke či cesnaku. Skontrolujte, či je na obale napísané, že sa tam nachádza najmenej jedna miliarda jednotiek CFU (jednotiek tvoriacich kolónie), čo je približné množstvo, ktoré je preukázané ako zdraviu prospešné. Pri kefíre a jogurtoch vyhľadajte nápisy "živé kultúry" alebo "živé aktívne kultúry".
 • Dávajte pozor na trvanlivosť. Je to preto, lebo probiotiká sú živé organizmy. Môžu zomrieť, aj keď je príliš horúce počasie. Ak vám na obale odporúčajú udržiavať produkt v mraze, urobte tak. Vyberajte si vždy produkt alebo potravinu s najvyšším dátumom spotreby.
 • Niektoré kmene nemôžu prežiť kyslosť vášho čreva. Takže ak užívate doplnok vo forme tabliet, uistite sa, že je pokrytý nejakým filmom. Vonkajší obal vám zároveň aj ochráni črevá pred poškodením. Ak nájdete len nepotiahnutú verziu, užite ju s jedlom, aby ste ju chránili pred agresívnym prostredím.
 • Prostredie v tele človeka je jedinečné rovnako ako odtlačok prsta. Je ovplyvnené vekom, genetikou a pohlavím. Nečakajte tak, že ak probiotiká pomohli vášmu kamarátovi, rovnako pomôžu aj vám.

Odporúčame: Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!

- Anketa

UŽIVALI STE UŽ NIEKEDY PROBIOTIKÁ?

Odpovedalo 31 ľudí  

Nie, ešte som to neskúsil/a.
10%
Áno a mali výborné účinky.
74%
Áno ale nezaznamenal/a som žiadne zlepšenie.
16%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Kelemenová 23.07.17 10:06

SK
karma
86.00

mne probiotika velmi pomahaju.... na odporucanie imunologa ich beriem kazdy den...citim sa super

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 23.07.17 13:54

karma
108.00

Zaujímavé,kupujem ich niekedy pri tráviacich problémoch dcére.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Úradníková 23.07.17 20:02

karma
79.00

Aj ja kupujem hlavne ked užívam antibiotiká.

 • 0
Odpovedať

Lucia Stupková 18.11.17 13:16

LS
karma
100.00

Probiotika su velmi dolezite..kto ich bral chape

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní