Sebarozvoj s koučkou: Posadnutosť produktivitou ako prekliatie

Sebarozvoj s koučkou: Posadnutosť produktivitou ako prekliatie

Zvyknem sa klientov pýtať, čo všetko majú poznačené v diári. Nie kvôli zvedavosti, ale kvôli tomu, či sa tam vyskytuje aj niečo iné ako pracovné projekty, povinnosti, krúžky, tréningy detí a návštevy lekárov. Keď zisťujem, že v diári nemajú vyhradený žiadny čas pre seba, skúmam, či ho evidujú niekde inde. Často sa však „ich čas pre seba“ nekoná. Nie je naň čas. A tak sa zo života vytráca niečo nesmierne dôležité – niečo, čo súvisí s tým, o čo vlastne v živote skutočne ide.

Čo je naozaj podstatné?

Všetka tá posadnutosť produktivitou a výkonnosťou je novodobé prekliatie. Vieme, že dobrý život nie je život bez námahy. Lenže tú námahu neraz vkladáme do vecí, z ktorých sa potom nedajú vytvárať veci, ktoré sú v živote podstatné. Väčšina cenných vecí je totiž v pocitoch, nie v prchavých odmenách. Tie nám iba skresľujú zmysel života.

Naše deti nebudú šikovnejšie, ani náš život nebude šťastnejší, ak… zarobíme v nadvýkone o dve stovky viac, ale na úkor zdravia alebo času. Oveľa viac spokojnosti prináša do domu zdravie a pohoda všetkých spolunažívajúcich.

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Čo so starosťami? Ako sa ich zbaviť?

pracovná efektivita ako problém

Zdroj: Shutterstock®

Objavte skrytú cestu

Pri všetkom tom terore príležitostí zabúdame na to, že cesta k uspokojeniu vlastných potrieb vedie cez to, že si ich dovolíme naplniť. Aj tým, že si doprajeme všetko to, z čoho máme pozitívnu energiu. Dá sa to iba tak, že denne investujeme časť energie na stíšenie sa a prepojenie so sebou a s blízkymi.

Stephen Levine má na to dobrú otázku: „Ak by ste mali len hodinu života a mohli zatelefonovať len jednej osobe – komu by ste zavolali? Čo by ste povedali? A na čo ešte čakáte?”

Janett Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 10.04.19 06:59

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní