Jarné výhonky mladých ihličnanov: Prečo si ich nazbierať?

Jarné výhonky mladých ihličnanov: Prečo si ich nazbierať?

 • 9
 • 9

S príchodom jari sa na nás začali usmievať aj výhonky mladých ihličnanov, ktoré fascinujú predovšetkým svojou krásnou sýtozelenou farbou. No napadlo by vám, že práve tieto výhonky dokážu človeku pomôcť pri rôznych ochoreniach? Pýtate sa, ako je to možné? Úplne jednoducho – stačí si ich nazbierať. A čo ďalej?

Príroda nám, najmä po zime, v plnej kráse ukazuje svoju liečivú silu. A zahanbiť sa nedajú ani ihličnaté stromy. Výhonky mladých ihličnanov totiž dokážu zabojovať proti respiračným ochoreniam, kašľu alebo nachladnutiu. Rozpúšťajú hlieny a výrazne pomáhajú aj pri zápale priedušiek. A práve toto je obdobie, kedy si ich môžete samy nazbierať a využiť presne tak, ako vyhovuje vám.

Výhonky musia byť mladé, mäkké a svetlozelené, najviac 12 cm dlhé. Zbierajte ich na miestach, ktoré nie sú znečistené, takže si radšej zájdite hlbšie do lesa, ďalej od mesta a ciest. 

Bude sa ti páčiť: Očarujúci bonsaj ako strom v miske. Oživ ním svoju domácnosť!

borovicový sirup

Zdroj: Shutterstock®

Výhonky týchto mladých ihličnatých stromčekov obsahujú vitamín C, borovica aj karotén a minerálne látky. Smrek je bohatý aj na vitamín A. Ako vidíte, ihličnatý strom – to nie sú len pichľavé konáriky a vianočný stromček. Ihličnatý strom nám dáva oveľa viac – zdravie, silu a energiu. A v neposlednom rade – upokojenie. Borovica bola už v staroveku uctievaná ako strom zdravia a plodnosti.

Mimochodom, vedeli ste, že aj stará dobrá alpa je vyrobená práve z výhonkov ihličnanov? Mávate často pocit suchého hrdla, angíny, suchý dráždivý kašeľ alebo vás trápi astma? Tak už neváhajte ani chvíľku, zoberte košík a nazbierajte si v lese výhonky mladých ihličnanov!

olej z ihličnanov

Zdroj: Shutterstock®

Med alebo sirup

Je len a len na vás, či si vyberiete borovicu, jedľu alebo smrek, výborný a zdravý sirup si môžete vyrobiť z rašiacich výhonkov ktoréhokoľvek z uvedených stromov. Sirup si pripravíte veľmi jednoducho – z výhonkov, cukru (alebo medu) a plátkov citróna. Nakoniec by mal mať medovú konzistenciu. Sirup si môžete pridávať do čaju alebo užívať jednu lyžičku denne na celkové posilnenie.

Pri ochorení dávkovanie zvýšte na jednu až dve lyžičky trikrát denne. Takýto sirup rozpúšťa hlieny, má výbornú chuť a milujú ho aj deti. Skladujte ho pri izbovej teplote, avšak na tmavšom mieste. Veľmi podobným spôsobom ako sirup, si môžete pripraviť aj med, odporúča sa použiť výhonky z borovice a trstinový cukor.

Neprehliadni: Dopraj si čaj z ibišteka! Neuveríš, aké skvelé sú jeho účinky!

ihličnany a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Čaj, kúpeľ alebo esenciálny olej

Môžete si nazbierať napríklad smrekové zelené ihličie a vylúhovaním si z neho pripraviť výborný a zdravý čaj. Ten určite popíjajte, ak vás trápia ťažkosti s prieduškami. Smrekový čaj takisto upokojuje nervy, odstraňuje stres a nervozitu, dokonca zvyšuje mieru koncentrácie a podporuje pamäť. Za zmienku stojí aj fakt, že uvoľňuje boľavé svaly a kĺby.

Čaj z borovice vám zase poslúži pri liečbe zápalu obličiek a močových ciest. Výborný je tiež pri migrénach, depresiách a krk vykrúti aj jarnej únave. Výťažky z mladých výhonkov ihličnatých stromov vás dokonale uvoľnia v kúpeli, predovšetkým po športovom výkone.

ochorenia dýchacích ciest

Zdroj: Shutterstock®

Alebo vás trápi nadmerná tvorba lupín? Žiadny problém! Stačí siahnuť po vylúhovanom smrekovom ihličí a premývať si vlasy. Vyrobiť si však môžete aj esenciálny olej do aromalampy, ktorý nielenže uvoľní napätie v tele, ešte vám aj prečistí pľúca. Vonné silice borovice zároveň dezinfikujú vzduch v miestnosti. Na záver ešte spomenieme možnosť inhalácie ihličnanov. Výborné výsledky boli preukázané pri pravidelnom inhalovaní odvaru z ihličnatých vetvičiek u ľudí, ktorých trápila bronchitída, astma a ochorenie pľúc.

- Anketa

CHODIEVATE DO LESA NA VÝHONKY MLADÝCH IHLIČNANOV?

Odpovedalo 185 ľudí  

Do lesa nechodievam vôbec, mám radšej ruch veľkomesta
3%
Chodievam, ale len preto, aby som prišiel/prišla na iné myšlienky
12%
Na mladé výhonky ihličnanov nedám dopustiť – sú skvelé
39%
Nevedel/a som, že mladé výhonky majú takéto účinky
41%
Nechodievam, ale na tieto výhonky si zájdem
4%

 • 9
 • 9
Návrat hore
Autor článku

9 komentárov

Marie Gutmannová 06.05.18 16:10

MG
karma
105.00

Našla som na facebooku:
http://www.kreativita.info/smrekovy-sirup-recept/

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 06.05.18 19:20

SK
karma
119.00

super, už nad tým dlhšie rozmýšľam

 • 1
Odpovedať

Katarína Gašová 06.05.18 21:23

karma
91.00

Veľmi zaujímavý článok, určite vyskúšam :) Príroda je liek :)

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 06.05.18 21:33

karma
139.00

Už som to tu raz spomenula.Ja som si tiež robila sirup z mladých výhonkov.Do zaváraninového pohára som si dala vrstvu výhonkov,zasypala cukrom,potom zase výhonky,cukor a takto opakovať do celého pohára.Po niekoľkých dňoch sa objaví šťava a tá sa pije proti kašľu...a pomáha to :-)

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 07.05.18 14:45

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 15.05.18 14:14

JK
karma
100.00

Nedám na je dopustiť používam ich do kúpela už roky

 • 1
Odpovedať

Katarína Gašová 17.05.18 10:12

karma
91.00

Včera som si naložila 4L pohár :D Som zvedavá ako to dopadne :D

 • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 17.05.18 16:32

HZŠ
karma
100.00

O tom som doposiaľ nevedela.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 15.05.19 17:27

JK
karma
100.00

Nevedela som že majú také účinky

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pleťová kozmetika

TEST: Čistiaca ílová maska - Masque purifiant aux deux argiles od Sothys

 • 62
 • 0
 • 27.06.2020
Pleťová kozmetika

TEST: Pleťové sérum s kaviárom THE SERUM CAVIAR od MATIS

 • 38
 • 2
 • 09.06.2020
Ostatné

TEST: Výživový doplnok v prášku Skinbooster pre pleť, vlasy aj nechty

 • 67
 • 3
 • 02.09.2020
TOPlist