Vieš, čo nerobiť po jedle? Na tieto veci musíš rýchlo zabudnúť!

Vieš, čo nerobiť po jedle? Na tieto veci musíš rýchlo zabudnúť!
 • 15.08.2018
 • Simona Kostková

A čo robíte po dobrom obede vy? Dáte si pohár vody, cigaretku alebo si dobre pospíte? Tak či onak, prezradíme vám, aké sú najčastejšie zlozvyky ľudí po jedle. Niektoré z nich sú totiž nebezpečné a mali by ste sa im vyhýbať míľovými krokmi. Zistite, ktoré to sú!

Každý z nás má zaužívané určité zvyky, ktoré robí behom dňa. Či už to je ranná káva s cigaretou, poobedný spánok alebo pohár vína pred spaním. Sú to drobnosti, ktoré dokážu dodať predchádzajúcej činnosti poslednú kvapku dokonalosti. Zozbierali sme 7 najčastejších (zlo)zvykov, ktoré robí každý z nás po jedle.

Fajčenie

Zlozvyky, ktoré vám teraz predstavíme, sú zlozvykmi preto, lebo nám zhoršujú trávenie. I keď si to možno ani neuvedomujeme. Ako prvý je stará „dobrá“ cigaretka. Veľa fajčiarov si okamžite po dobrom obede dopraje cigaretu, niektorí vo viere, že im to lepšie vytrávi a iní si bez toho lahodný obed nevedia predstaviť. Patríte aj vy k týmto ľuďom? Tak potom si dajte pozor!

To, že fajčenie je samo o sebe nebezpečným koníčkom, vie asi každý. Ale mimoriadne nebezpečné je fajčenie po jedle. Jediná cigareta po jedle má vraj rovnaký účinok ako 10 cigariet po sebe. Ešte stále chcete fajčiť po jedle? My teda nie.

Musíš vidieť: Vieš si rozotrieť čemer? Zisti, ako dosiahnuť úľavu od bolesti!

kedy fajčenie škodí

Zdroj: Shutterstock®

Spánok

Koľkokrát ste sa po výdatnom obede ledva doplazili do postele alebo aspoň na gauč a zobudili sa až po hodinke či dvoch? Samozrejme, pokiaľ ste neboli v práci či mimo domu. Ak túto praktiku robievate často, okamžite s ňou prestaňte! Poobedný spánok bol často označovaný za mýtus, ktorý nijako nevplýva na naše trávenie a rozhodne po ňom nepriberáme. Omyl je pravdou! Poloha, v ktorej sa totiž naše telo počas spánku nachádza, je pre telo neprirodzená a trávenie je sťažené. A to nie je jediný problém!

Lekári sa domnievajú, že častý poobedný spánok môže viesť k horším veciam, ako je nadváha. Nedostatočne strávená potrava môže viesť k rôznych infekciám či zápalom tráviaceho ústrojenstva. Ľudia, ktorí si pravidelne doprajú spánok po jedle, sú vraj častejšie vystavení infarktu, než tí, ktorí túto lákavú činnosť radšej prebdejú.

škodí poobednajší spánok

Zdroj: Shutterstock®

Dezert

Sladká bodka na koniec, tak to je niečo, čo si mnohí z nás nevedia odoprieť ani po tom najvýdatnejšom jedle. Avšak, niektorí si namiesto dobrého koláča doprajú radšej ovocie. Prečo by to mal byť vlastne problém? Dôvod je jednoduchý – ovocie sa trávi úplne inak, ako také mäso. Ak si dáte na obed či večeru mäso a po ňom jablko, môžete si zavariť na poriadne problémy.

Mäso totiž bude brániť prirodzenému tráveniu ovocia a to bude v našich črevách hniť, tvoriť plyny a nebezpečné toxíny. Okrem toho vraj ovocie po jedle vedie k tvorbe celulitídy. Vyhnúť sa týmto problémom môžete veľmi jednoducho. Ovocie konzumujte na prázdny žalúdok, čiže minimálne dve hodiny pred alebo po jedle.

Odpadneš: Najlepšie ingrediencie do šalátu: Tejto netradičnej chuti neodoláš!

čo nerobiť po obede

Zdroj: Shutterstock®

Pitie

Sú dva typy ľudí – tí, ktorí pijú popri jedení a tí, ktorí pijú až po jedle. Čo je lepšie? Lepšie je vraj piť počas jedla alebo až pár hodín po jedle. Hlavný problém predstavuje káva a čaj. Tie obsahujú kofeín, ktorý viaže z potravy železo, čo spomaľuje trávenie. Pozor by si preto mali dať aj ľudia, ktorí trpia anémiou. Ak máte problém s krvou aj vy, dajte si čaj alebo kávu minimálne hodinu po jedle, nikdy nie okamžite po dojedení ako je u mnohých ľudí zvykom.

Ďalší problém predstavuje pitie tekutín, aj čistej vody, po jedle, pretože dokážu rozriediť žalúdočné kyseliny. Tie potom pomalšie a neefektívnejšie rozkladajú potravu. To môže opäť viesť k zbytočnému hnitiu jedla v našich črevách.

ako často piť kávu

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie

Posledné tri zlozvyky môžeme zhrnúť jednou vetou – necvičte po jedle! Tí, ktorí sa aktívne venujú športu, to určite vedia, avšak dôvod im je nejasný. Nejde iba o to, že s plným bruchom sa ťažšie uteká či robia brušáky. Odporúčaná aktivita po jedle je nenáročná prechádzka, ktorá zbytočne nebrzdí proces trávenia. Okrem náročnej fyzickej aktivity po jedle sa vyhnite aj nenáročným brušákom a iným cvikom v oblasti brucha. Môžete si zauzliť črevá a opäť spomaliť trávenie.

Po dobrom jedle pri vode sa ani nepúšťajte do plávania! Už samotné sprchovanie pôsobí negatívne na náš tráviaci trakt. Studená voda prekrví celé naše telo, pričom prekrvenie je najdôležitejšie práve pri trávení. Akákoľvek zmena teploty tela, či už sprchovaním alebo plávaním, zmení prísun krvi z tráviacej sústavy a pokiaľ nebude dostatočne prekrvený napríklad taký žalúdok, znovu sa zhorší celé trávenie.

Zaujme ťa: Ako rozpoznať kvalitnú reštauráciu? Základom je voda!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Maxianová 15.08.18 08:37

MM
karma
100.00

tiež jedlo hneď zapíjam, musím sa odnaučiť od zlozvyku

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 15.08.18 18:18

karma
132.00

KONEČNE! Pani Simonka, velikánska VĎAKA za tento ČLÁNOK! ;) Mám TROMF v rukáve v podobe tohto článku :) ...pre tie "neveriace" mojim rečiam ;)

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.08.18 22:20

AK
karma
100.00

veru tak tráveniu treba dať zelenú

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 15.08.18 22:51

JK
karma
100.00

Rafa som si prečítala supet článok

 • 0
Odpovedať

Jana Dz 20.08.18 16:32

JD
karma
108.00

je pravda, ze obcas by som si po obede lahla a pospinkala si, ale nikdy to nerobim. tiez si davam pozor na pitie, nepijem hned po jedle. viem tiez, ze si dezertom presladim cely obed a travenie sa spomali, ale niekedy sa proste neda odolat.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 22.08.18 13:01

karma
127.00

Nič z tohto ma veľmi nenadchlo, človek si už nemôže beztrestne dopriať žiadny pôžitok.

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 30.08.23 20:05

karma
-1.00

Veľmi zaujímavý článok a najviac ma zaujalo pitie tekutín, aj čistej vody, po jedle, pretože dokážu rozriediť žalúdočné kyseliny. Tie potom pomalšie a neefektívnejšie rozkladajú potravu. To môže opäť viesť k zbytočnému hnitiu jedla v našich črevách.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní