Ochutnajte svetovú kávu v pohodlí domova

Ochutnajte svetovú kávu v pohodlí domova

Popredný slovenský špecialista na elektroniku Datart ponúka svojim zákazníkom aj desať druhov káv Nero z rôznych kútov sveta. Deväť single origin káv a jednu bezkofeínovú praží exkluzívne pre Datart slovenská pražiareň Barzzuz.

Priemerný Slovák vypije 3,3 kg kávy za rok, čo je takmer o pol kilogramu viac ako pred piatimi rokmi.*

Spolu s rastúcou spotrebou kávy stúpajú aj nároky na jej kvalitu. Zákazníci presúvajú svoj záujem k menším baleniam, vďaka ktorým majú možnosť vyskúšať nové chute kávy z rôznych kútov sveta: z Brazílie, Kolumbie, Kostariky, Etiópie, Salvadoru, Guatemaly, Indie, Indonézie a Tanzánie,“ hovorí Iva Pavlousková z Datartu.

Zároveň rastie počet tých, ktorí si chcú kvalitnú kávu vychutnať aj v pohodlí domova; jednou z možností je príprava v nových kanvičkách Nero na french press s objemom 0,35 l a 1 l.

Bude vás zaujímať: Med – úžasné spôsoby, ako ho použiť pre krásu a zdravie

barzzuz káva zo slovenska

Zdroj: Shutterstock®

Kvalitná surovina

Čerstvá zrnková káva, najlepšie 100 % arabica s výraznou chuťou, je základom pre domácu prípravu. O kvalite kávy veľa napovie už prvý pohľad na zrná. „Kvalitná káva má veľké vytriedené zrná rovnakej veľkosti, tvaru a farebného odtieňa. Naopak, menej kvalitné zmesi majú zrná rôznej veľkosti a farby, niekedy rozlámané s častým výskytom nedopražených či prepražených zŕn,“ hovorí Marek Hudaček z pražiarne Barzzuz. Káva Nero sa praží tradičnou technológiou na bubnovom pražiacom stroji. Pred samotným pražením aj po ňom sa z kávy ručne vytrieďujú nevhodné zrná, ktoré by mohli narušiť jej harmóniu a výslednú chuť.

Ani skvelá vstupná surovina však nezaručí vynikajúci výsledok. Pred prípravou je kávu potrebné čerstvo namlieť na správnu hrúbku a použiť adekvátne množstvo. Rôzne spôsoby prípravy vyžadujú rôznu hrúbku zomletia. Na espresso a zalievanú kávu je najvhodnejšia najemno namletá káva. Na chuťovo výraznú kávu z mokka kávovaru je ideálne stredne hrubé mletie a french press vyžaduje najhrubšie mletie zŕn.

Odporúčame tiež: Retinol a jeho 6 zázračných účinkov na pleť

kava nero

Zdroj: Shutterstock®

 Dokonalé espresso

Respondenti v prieskume, ktorý Barzzuz zrealizoval so spoločnosťou GroupSolver, definovali ideálnu chuť kávy. „Najčastejšie sa objavovala požiadavka na horké, čokoládové a orieškové chute, bohaté telo, slabú kyslosť, sladkú chuť, intenzívnu kávovú vôňu a bohatú penu,“ konštatuje M. Hudaček. „Kávy spracované mokrou cestou, napríklad z Kene, majú kyslejšiu chuť. Naopak, neprané kávy z Brazílie sú sladšie a tie z Jávy alebo Sumatry sú ťažšie a bez acidity,“ dodáva. V káve pripravovanej pre Datart je kyslosť takmer úplne potlačená, preto sa skvele hodí na prípravu espressa.

Okrem správneho výberu suroviny je pre prípravu kvalitného espressa dôležitý aj čas prípravy. Doba extrakcie espressa by mala byť v rozmedzí 20 až 30 sekúnd, ideálne 25 sekúnd. Dá sa ovplyvniť hrúbkou mletia. Ak nápoj tečie rýchlejšie, je potrebné nastaviť jemnejšie mletie, ak pomalšie, hrubšie. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu kávy, je šálka. Tá by mala byť predhriata, v opačnom prípade bude totiž výsledné espresso chladné a oleje tvoriace cremu sa zmenia na mastné fľaky.

Bude vás zaujímať:  Ako správne spracovať a jesť granátové jablko?

french press

Zdroj: Shutterstock®

Špecialita baristu: Caffe macchiato (espresso s mliečnou penou)

Do 0,35 dcl espressa, pripraveného najlepšie z etiópskeho Harraru pridáme lyžicu mliečnej peny a podávame s tiramisu.  

* Zdroj: Štatistický úrad SR


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

ľubka Olexyová 19.12.16 16:29

ľO
karma
-1.00

gurmánsky pôžitok je káva

  • 0
Odpovedať

simona vician 26.12.16 22:43

SV
karma
100.00

kavu mam velmi rada, dokonca si ju nechavam posielat zo zahranicia :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní