TOP prírodné afrodiziakum z Brazílie: Poznáš túto užitočnú rastlinu?

TOP prírodné afrodiziakum z Brazílie: Poznáš túto užitočnú rastlinu?

Liečivé bylinky sa ukrývajú po celom svete a tradičná ľudová medicína ich pozná a využíva už od nepamäti. Obrovské množstvá rastlín s jedinečnými účinkami a priaznivým vplyvom na ľudský organizmus nájdeme i v takom Amazonskom pralese. Ide napríklad o domovinu rastliny, ktorá je známa ako mačací pazúr či Uňa de Gato. Okrem iného má i priaznivý vplyv na imunitný systém. V Amazónii by sme tiež našli rastlinu s latinským názvom Buddleja incana, ktorá je všeobecne známa aj pod názvom flor blanca. Táto rastlina zase pomáha pri rôznych ženských ťažkostiach. V dnešnom článku sa pozrieme na ďalšiu rastlinu z tejto oblasti, ktorej sa hovorí aj muira puama. Už ste o nej počuli? Aké sú jej účinky?

Čo je muira puama?

Muira puama, marapuama, mauirata, u nás drevo potencie, amazonská viagra – to všetko sú rôzne označenia rastliny s latinským názvom Ptychopetalum olacoides. V slovenčine sa tiež využíva názov voňatec vajcovitý. Ide o drevinu, respektíve strom menšieho vzrastu, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. Za domovinu je považovaná najmä Brazília, respektíve oblasť brazílskej Amazónie. Neskôr sa drevina sčasti rozšírila aj do ďalších tropických území. Ptychopetalum olacoides dorastá do výšky okolo 5 metrov. Ide o typický tropický, prípadne subtropický strom, ktorý obľubuje teplé počasie a vlhkosť. 

Tento menší strom, respektíve ker, je charakteristický svojou jemne ružovkastou kôrou a drobnými bielymi kvetmi, ktoré majú podobnú vôňu ako jazmín. Listy sú asi 3 cm dlhé, z jednej strany tmavozelené a z druhej svetlejšie. Rastlina má pomerne tvrdé korene, ktoré sú vo vnútri svetlo hnedé. Práve korene, prípadne aj kôra, boli už oddávna využívané v ľudovej medicíne, a to najmä juhoamerickými indiánskymi kmeňmi. Po tom, čo sa rastlina dostala do Európy a celého sveta, sa jej účinkami, pôsobením a možnosťami využitia začali začiatkom 20. storočia bližšie zaoberať aj mnohé výskumy.

Odporúčame: Ako ošetriť poranenú pokožku či popáleniny? Pomôže peruánsky strom!

amazonské bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých problémoch rastlina pomáha?

Droga z rastliny muira puama obsahuje mnohé účinné látky, ako napríklad triesloviny, rôzne mastné kyseliny, éterické oleje, alkaloidy (muirapuamín), terpény a mnohé ďalšie. Táto drevina bola už od nepamäti využívaná ako prírodné afrodiziakum. Reč je pritom pravdepodobne o jednom z najsilnejších prírodných afrodiziák. Muiru puamu radíme medzi najlepšie bylinky na zvýšenie libida. Rastlina môže byť pritom nápomocná pre mužov aj ženy. Má pozitívny vplyv na hormonálnu a reprodukčnú sústavu človeka. U mužov podporuje erekciu. Vo všeobecnosti slúži na zlepšenie sexuálneho života, zvýšenie pocitu rozkoše a podporu plodnosti. Rastlina môže byť veľmi nápomocná pri problémoch, ako sú erektilná dysfunkcia, frigidita či neplodnosť. 

Ženám môže pomáhať pri typických ženských problémoch, ktoré sa týkajú menštruačného cyklu či menopauzy. Muira puama môže byť užitočná pri nepravidelnej menštruácii, tlmí tiež negatívne sprievodné príznaky menopauzy, ako sú nepríjemné návaly tepla. Celkovo prispieva k harmonizácii hormonálneho systému. Pozitívny vplyv má aj na nervový systém – pôsobí ako nervové tonikum. Droga zmierňuje stres a nervozitu a zlepšuje náladu, taktiež zmierňuje pocity fyzického aj psychického vyčerpania. Človeku dodáva energiu a vitalitu, rovnako posilňuje kognitívne funkcie. Môže pomáhať pri chronických únavách a depresívnych stavoch. Okrem toho má blahodarný vplyv aj na tráviacu sústavu. 

čaj z muira puama

Zdroj: Shutterstock®

Ako rastlinku používať?

V amazonských kmeňoch muži kedysi priamo žuvali korene či kôru tejto liečivej dreviny, čo im dodávalo mužskú silu. V našich končinách sa muira puama dá zohnať v lekárňach, na internete či v špecializovaných predajniach, ktoré majú v ponuke aj sušené byliny. Drevinu je možné nájsť v sušenej forme, v podobe prášku, tinktúr či kapsúl. Tradične sa však z kôry koreňa pripravuje hlavne nálev. Čaj z dreviny muira puama má ľahkú bylinnú a trochu pikantnú chuť, žltohnedú farbu a veľmi slabú arómu. Drogu je tiež možné nakladať do alkoholu a pripravovať tak domáce tinktúry. Nápoj či tinktúru vždy pripravujte podľa postupu, ktorý je uvedený na obale konkrétneho produktu.

Rovnako pri užívaní tabliet či iných výživových doplnkov s obsahom tejto brazílskej rastliny dodržujte odporúčané dávkovanie a stanovené množstvá neprekračujte. Nadmerné užívanie môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku, nadmernej chuti do jedla či hyperaktivite. Dlhodobé užívanie sa spravidla neodporúča, po troch mesiacoch je rastlinu vhodné na rovnako dlhý čas vysadiť, prípadne nahradiť inou bylinou s podobným účinkom, ako je napríklad damiána či catuaba. O použití muira puama pri konkrétnych zdravotných problémoch sa tiež môžete poradiť s lekárom či iným odborníkom. 

Pozri aj: Ako znížiť hladinu cukru v krvi? Spoznaj prírodnú pomoc pre diabetikov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 12.01.21 06:39

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá rastlinka!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní