Zmena chutí v tehotenstve: Prečo k nej vlastne dochádza?

Zmena chutí v tehotenstve: Prečo k nej vlastne dochádza?

    • Zdieľaj:
  • 1

Možno to samy poznáte. Zrazu vám chutí to, čo ste doposiaľ nemohli ani cítiť alebo, naopak, dvíha sa vám žalúdok z inak najobľúbenejšieho pokrmu. Zmena chutí v tehotenstve býva pre mnoho žien tým prvým signálom toho, že sa o pár mesiacov stanú matkami. Ale prečo je to vlastne tak? Čo spôsobuje tieto zmeny a prečo práve kyslé uhorky sú to, za čo by dala takmer každá tehotná žena aj pol kráľovstva? A prečo majú niektoré ženy v očakávaní dokonca neuveriteľnú chuť na omietku alebo hlinu? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko o špecifických až bizarných tehotenských chutiach.

Pozri aj: Churros: Španielska pochúťka, ktorá ťa nakopne a dodá blažený úsmev

tehotenské chute

Zdroj: Shutterstock®

Nočné výjazdy do chladničky

Na tehotenských chutiach je pozoruhodné, že ženu neopúšťajú ani len s nočným zaľahnutím do postele. Mnohí páni by veru vedeli rozprávať o nočných výjazdoch ich tehotných polovičiek smer chladnička. Hektolitre zmrzliny, k tomu sedemdecka kyslých uhoriek na posedenie, paradajky, namáčané do čokolády, cibuľa namiesto jablka a ako vrchol blaha... kôra z citróna. Že vám je to povedomé?

A čo na to vlastne odborníci? Tí odporúčajú dopriať telu to, čo si pýta a naopak, ak niečo odmieta, nedávať mu to nasilu. Avšak všetko s rozumom – nehroťte to tak ako istá Američanka, ktorej najobľúbenejšími raňajkami počas tehotenstva boli špongie, plnené pieskom. To už je naozaj extrém extrémov, navyše život matky aj dieťaťa ohrozujúci, čo poviete? V takýchto prípadoch sa preto treba skôr zamyslieť, aká dôležitá látka žene chýba, keď ju postihujú takéto extrémne chute. Najčastejšie je to vápnik a železo, z vitamínov práve vitamín B.

zvláštne chute v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Sladké s trpkým a kyslé s pikantným

V rámci zmeny chutí v tehotenstve nie je ničím výnimočným ani striedanie sladkého so slaným, kyslého so štipľavým a keď hovoríme striedanie, tak máme na mysli bezprostredné zajedanie potravín absolútne odlišných chutí. Vinníka však dokážeme pomenovať jedným slovom: hormóny. Áno, presne tie môžu za tehotenské chute, ako aj za množstvo iných zmien v tele ženy. S tým ruka v ruke kráča aj výrazná citlivosť na vône, najmä na ryby, mäso všeobecne, cigarety alebo kávu. Toto všetko totiž vyvoláva v žene až nutkanie na zvracanie.

stravovanie v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Už v druhom trimestri tieto chute ustupujú

V každom prípade, výrazné zmeny chutí cíti žena predovšetkým v prvom trimestri tehotenstva, neskôr postupne ustupujú. Zmena chutí v tehotenstve však vôbec nie je u ženy samozrejmosťou. Už nejedna budúca mamička ich bola ušetrená. Zároveň platí, že v rámci viacerých tehotenstiev môže mať jedna žena úplne odlišný apetít – to, čo jej „šmakovalo“ v prvom tehotenstve, jej zrazu neuveriteľne prekáža v druhom.

Ako vidíte, na tehotenské chute neexistuje žiadny vzorec, hormóny každej jednej budúcej mamičky si jednoducho „idú svoje“. Je to teda absolútne individuálna záležitosť. A ako to bolo / je vo vašom prípade?

Zaujme ťa: Dieťa v brušku a hudba: Akým repertoárom mu najviac ulahodíš?


    • Zdieľaj:
  • 1
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Marta Bujdošová 21.08.18 14:25

MB
karma
98.00

Ja som vtedy neodolala nicomu sladkemu, aj ekd normalne sladke veci nejadavam

  • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní