Prečo plačeme? Prečítaj si zaujímavosti o ronení sĺz a jeho výhodách

Prečo plačeme? Prečítaj si zaujímavosti o ronení sĺz a jeho výhodách

Plač, na tom sa asi všetci zhodneme, dokáže uľaviť, a to tým, že človek zo seba „vybije“ negatívne emócie. No nie je len katalyzátorom negatívnych emócií, veď existuje aj tzv. plač od šťastia. Slzy sa však asi najviac spájajú s reakciou na fyzickú či psychickú bolesť. Taktiež je plač istou formou komunikácie medzi bábätkom a jeho blízkymi. Slzy sú však aj silnou zbraňou a prostriedkom manipulácie. Poďte sa teraz ponoriť do tajov slaných kvapôčok, a to zadržiavaných či stekajúcich po lícach, alebo prúdiacich „vo vodopádoch“. Aké je tajomstvo plaču? 

Ženy vs. muži

Asi nebude nečakanou informácia, že ženy plačú častejšie a túto aktivitu dokonca realizujú aj dlhší časový úsek v porovnaní s mužmi. U mužov trvá ronenie sĺz zhruba dve až tri minúty a priemerne za mesiac plačú 1,3-krát. Zatiaľ čo dĺžka ženského plaču je zhruba päť až šesť minút, pričom sa toto odohráva na základe spriemerovaných údajov 5,3-krát za mesiac.

Zaujme ťa: Toto sú tie najťažšie zamestnania na svete: Stojí to však za to riziko?

muž plače

Zdroj: Shutterstock®

U malých bábätiek bez rozdielu pohlavia je frekvencia plaču rovnaká, no a k výraznejším odchýlkam v plači na základe pohlavia dochádza vo veku 12 rokov, kedy začínajú dominovať dievčatá nad chlapcami. Ako hovoria odborníci, tento skok a neskôr aj celkové obmedzovanie sa mužov v plači súvisí s výchovou, keď je zdôrazňované, že „chlapci predsa neplačú“. Obmedzovanie sa v plači je teda do veľkej miery naučené (i keď „prsty“ v tom má podľa vedcov aj hormón testosterón), no a v živote môže mať na mužov zlý dopad, keď sa zdráhajú cez slzy ventilovať silné emócie. 

súcit

Zdroj: Shutterstock®

Plač ako prostriedok neverbálnej komunikácie

Hovorí sa, že plač, ale aj smiech, zívanie a pod. sú „nákazlivé“. Ľudia sa akoby vedia nastaviť na rovnakú „vlnovú dĺžku“, čo z nás v podstate robí spoločenských tvorov a nielen to, formujeme si tak aj empatiu. Normálnemu človeku väčšinou slzy a trápenie druhého spôsobujú nepríjemné emócie. Má tak snahu vyriešiť problémy plačúceho s cieľom plač odstrániť, aby bol tento vnútorný nepokoj eliminovaný. Zjednodušene povedané – plač zvyšuje ochotu pomáhať. A z tohto hľadiska by sme mohli konštatovať, že je aj evolučne výhodný.

Odborníci, ktorí sa zaoberajú evolúciou človeka, sa domnievajú, že plač mal svoje hlboké korene a opodstatnenie už v dávnej minulosti. Malé deti mali väčšiu šancu na prežitie, ak zapojili plač, a tým sa dočkali lepšej starostlivosti.

Pozri aj: Ako využiť cukor v domácnosti? Nie, nie je len na sladenie!

ženská zbraň - plač

Zdroj: Shutterstock®

Slzy sú v podstate od počiatku určené na to, aby „boli videné“, sú totiž prostriedkom neverbálnej komunikácie odkazujúcim na zúfalstvo, bolesť, strach a pod., keď ideálnou verziou reakcie na ne je útecha, povzbudenie, ochrana, starostlivosť, pomoc... Vedeli ste o tom, že emočné slzy vďaka zvýšenému množstvu proteínov v nich tečú pomalšie? Z toho vyplýva, že aj ich spozorovanie na tvári nešťastníka či nešťastníčky je oveľa pravdepodobnejšie.

Slzy ako zbraň

Dokonca sa hovorí o tom, že slzy žien oslabujú u mužov agresivitu a štartujú v nich akýsi ochranársky reflex, s čím pravdepodobne nevedome aj vedome „pracovali“ ženy nielen v dávnej histórii, ale funguje to až dodnes. A preto sa slzy považujú za jednu z účinných ženských zbraní. Manipulácie prostredníctvom plaču sú však schopné aj deti. Veď si len predstavte situácie, ktorých ste možno aj boli svedkami, keď si dieťa plačom na verejnosti presadilo svoje.

detská manipulácia

Zdroj: Shutterstock®

Čo si myslíte, skrýva sa kúsok pravdy aj v tomto citáte?

„Ženy majú dve veľké zbrane – líčenie a plač. Je šťastím, že nemôžu byť obe použité súčasne.“ (Napoleon Bonaparte)


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 08.08.19 06:17

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj zaujímavé!

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 08.08.19 10:42

AS
karma
108.00

zaujímavý článok. Niektorí ľudia vedia plakať aj bez emócií- kedy sa im to hodí....

  • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 08.08.19 18:52

MR
karma
109.00

plač je zdravý, človek keď si poplače tak sa mu uľaví, ako sa vraví "vypustí paru"

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní