Spoznajte s nami krásy Izraela II.

Spoznajte s nami krásy Izraela II.
  • 15.11.2014
  • Andrea Lukáčová

V minulej časti ste sa, milé čitateľky dozvedeli o najzaujímavejších miestach Izraela. Prešli sme cez Tel Aviv, Jeruzalem, Haifu. Dnes rozoberieme sviatok Šabat a povieme si najdôležitejšie informácie, ktoré potrebujete vedieť, predtým než odcestujete do Izraela.

Predovšetkým treba spomenúť, že podľa oficiálnych informácií ministerstva zahraničných vecí sa situácia v pásme Gazy upokojila a teda nie je žiaden problém s cestovaním do tejto destinácie.

Odporúčame prečítať:  Spoznajte s nami krásy Izraela

Ak ste sa teda rozhodli odcestovať, potrebujete platný pas, vydaný aspoň pol roka pred vycestovaním. Budete určite podrobení pasovej kontrole a základným otázkam, prečo ste pricestovali, koľko plánujete zotrvať. Medzi Slovenskom a Izraelom plánuje bezvízový styk, ktorý umožňuje maximálne zotrvanie v tejto krajine po dobu 90 dní.

Dobu treba striktne dodržať, jej prípadné presiahnutie sa trestá deportáciou a zákazom návratu .  Pásmo je subtropické, teplota v lete presahuje 40 stupňov celzia. Je potrebné myslieť na náboženský charakter tejto krajiny a v rámci návštev pamiatok neodporúčam ženám hlboké výstrihy, krátke sukne alebo šortky. Čo sa týka colných predpisov, do krajiny nesmiete priviezť viac než liter liehoviny, pár kusov cigariet a dary, ktorých suma nepresahuje 150 amerických dolárov. Čo sa týka elektrickej siete, napätie má 220V, používajú sa zástrčky amerického typu, čiže je potrebné zadovážiť si rozbočovač.

Odporúčame prečítať: Najkrajšie mosty sveta

Izrael

Zdroj: Shutterstock®

Potravinovo je krajina sebestačná. Najete sa všade. Chutne, zdravo a naozaj tradične. Určite si nenechajte ujsť rybie jedlá a nekvasený chlieb. Nealko je pomerne drahé. Platí sa menou Izraelský šekel. Hodinky si budete posúvať o dve hodiny dopredu v zime, pokiaľ cestujete v lete, o hodinu.

Veľvyslanectvo Slovenskej Republiky nájdete v Tel Avive. Odporúčam vybaviť si kompletné cestovné poistenie. Očkovanie nie je potrebné. Je však potrebné plne rešpektovať zvyky obyvateľov, v opačnom prípade by mohli nastať problémy.

Odporúčame prečítať: Život pod morom – podmorské stredisko Poseidon

Izrael

Zdroj: Shutterstock®

Šabat

Od piatku večera do západu slnka v sobotu nefunguje nič. Doslova. Ešte aj výťahy sú zastavené. Na svedomí to má šabat. Siedmy deň týždňa (nedeľa je v Izraeli pracovný deň). Deň modlitby, chvály a ničnerobenia.

Je zakázaných dohromady  39 činností. Nesmie sa obhospodarovať pôda, orať, zabíjať zvieratá, siať. Je dobré dodržiavať ich zvyk. Vyhnete sa nepríjemnostiam. Aj ak sa rozhodnete ísť na výlet, pôjde to ťažko, nejazdí doprava v meste, taxíky ani autobusy. Nekúpite si ani malinovku, nakoľko v tento deň sa nepoužívajú peniaze, nevarí sa (jedlo si Židia zvyknú pripraviť vopred).

Odporúčame prečítať: 10 nemeckých zámkov ako z Disney rozprávky

Izrael

Zdroj: Shutterstock®

Izraelčania si však tento deň veľmi cenia, je to deň rodiny, pokoja a naozajstného vypnutia a relaxu. Predstavte si jeden deň , kedy nedvíhate mobil, nečítate maily ani sa nijako pracovne neangažujete. Má to niečo do seba.

Izrael má mnoho krás. Určite je to krajina, ktorú sa oplatí navštíviť.

Ja som si túto krajinu zamilovala a určite sa ešte vrátim. Vrelo ju odporúčam.

Izrael

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Gabriela Vrabľová 09.02.15 16:15

GV
karma
85.00

Izrael je krásna krajina plná kontrastov, nielen náboženských. raz by som sa tam chcela pozrieť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní