Túžite po lepšom a zaujímavejšom živote?


  • Zdieľaj:
 • 1

Rozhodla sa, že sa vráti domov, do Anglicka. Do domu, odkiaľ pred rokmi ušla. Odišla od otca, od divadla, ktoré otec viedol, od hercov, ktorí s nimi žili v dome. Po rokoch sa vracia späť do prázdneho domu, lebo otec po jej odchode zrušil divadlo a tiež odišiel. Nikto nevie kedy a kam.

Návrat je príbeh o tom, čo nám môžu priniesť skutočné návraty...ale aj vziať.

Návrat v tejto knihe znamená návrat z USA do Anglicka, do rodného domu, k divadlu, k fotografovaniu, k otcovi, k pokračovaniu predchádzajúceho života a záverečnej smrti, pretože má rakovinu a zostávajú jej posledné týždne života.

Odporúčame prečítať: 

Sex na jednu noc a plno trapasov 

10-dňový detox – recepty pre zdravie

Dom nie je v najlepšom stave, roky stál prázdny a chátral. Zo všetkých kútov sa na ňu valia spomienky – na detské strachy, na otcov svojrázny prístup k životu a výchove, na ľudí od divadla.  

Návrat

Otec mi vždy zakazoval klásť otázky. Hovoril, že otázky kladú iba ľudia, ktorí sami nevedia, čo povedať. Mne sa to vtedy zdalo nezmyselné a brala som to ako ďalší následok jeho divnej povahy, no v istom zmysle mal pravdu. Prázdne, formálne vety plné neistoty neskôr začali štvať aj mňa...“

 

Napokon sa rozhodne, že dá dom do poriadku a po meste vylepí plagáty s textom:

Zahrajte sa na človeka, ktorým by ste chceli byť. Ktorým ste, ale neodvážite sa byť. Ktorým nemôžete byť. Skúste byť niekým iným. Aspoň na chvíľu. Doprajte si ten luxus a zabudnite na to, ako žijete.

 

Založí nové divadlo. Ľudia sa pristavujú pri plagátoch, prečítajú si ich a prídu do divadla. Zahodia predchádzajúce existencie, stanú sa hercami a každý večer žijú chvíľu iné životy.

 

Je ich spolu tridsať, s režisérom tridsaťjeden.

 

 

Autorka Alica Bartková tak vpletie do deja tridsaťjeden príbehov, tridsaťjeden zmenených osudov. Divadlo má úspech, diváci sa len tak hrnú. A s nimi aj peniaze.

 

Celou knihou NÁVRAT sa ako leitmotív vinie rozprávanie o Beethovenovi, autorka komentuje dej krátkymi príhodami z hudobníkovho života a myšlienka jeho Ódy na radosť je mottom knihy. Ironicky tak poukazuje na naše márne snahy. Túžbu po lepšom a zaujímavejšom živote, ktorú máme všetci zakódovanú v génoch...no realita naše sny ignoruje. Vyberie nám určité roly, ktoré nie vždy prijmeme a nie každý máme toľko odvahy a sily zmeniť to.  

 

Odporúčame prečítať: Objavte svoj vnútorný pokoj

 


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

HENRIETA AVERIS 15.05.15 13:43

HA
karma
-1.00

toto musí byť zaujímavá kniha, mám rada knihy s hlbšou myšlienkou

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ručne robené telové maslá Panakeia zo Slovenska– spoznaj Mariškin balzam či Pucung maslo
Telo

Ručne robené telové maslá Panakeia zo Slovenska– spoznaj Mariškin balzam či Pucung maslo

 • 3
 • 15.10.2021
Domáca maska na suché vlasy: Dopraj im po lete regeneráciu
Vyrob si sama

Domáca maska na suché vlasy: Dopraj im po lete regeneráciu

 • 6
 • 05.09.2021
TOP tip od kaderníka: Účes z polodlhých vlasov i dlhých za 60 sekúnd
Vlasy

TOP tip od kaderníka: Účes z polodlhých vlasov i dlhých za 60 sekúnd

 • 4
 • 24.09.2021
TOPlist