Ako sa zbaviť ľadových nôh? Na čo si dať najväčší pozor?

Ako sa zbaviť ľadových nôh? Na čo si dať najväčší pozor?

  • Zdieľaj:
 • 6

Mnohí poznajú ten hrozný pocit, keď máte napríklad aj celé telo v teple, ale od nôh cítite strašný chlad. O tomto probléme a jeho odstránení sa dozviete viac, ak budete čítať ďalej. Ľadové nohy a v niektorých prípadoch aj ruky môžu mať totiž rôzne dôvody. 

Môže ísť o zlé prekrvenie končatín spôsobené nepriechodnosťou ciev, začínajúcu alebo prebiehajúcu cukrovku, nepriaznivý psychický stav, ale aj mnohé ďalšie príčiny. Rozhodne je však dobré zamerať sa na prevenciu tohto javu, lebo je to veľmi obťažujúce a vedie k nepohode.

Hneď na začiatok choďte k lekárovi

Ak trpíte problémom len výnimočne, nemusíte sa desiť ani chodiť k lekárovi. Zrejme pôjde jednoducho o dlhý pobyt v chladnom prostredí. Ak ale máte nohy ľadové pravidelne a často aj v prípade teplého počasia, mali by ste lekára navštíviť a zistiť, či nemáte cukrovku alebo či netrpíte nejakou poruchou funkcie štítnej žľazy. Tieto choroby totiž môžu spôsobovať uvedené problémy. Akonáhle budete mať istotu, že o nič z toho nejde, možno sa pustiť do ďalších krokov.

Neprehliadni: Najlepší nápoj proti cukrovke: Zmeny uvidíš už za pár dní!

studené nohy

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na sedavé zamestnanie

Veľmi častou príčinou studených nôh môže byť sedavé zamestnanie. Väčšine ľudí sa pri dlhšom sedení zle prekrvujú končatiny, čo vedie k narastajúcemu pocitu studených prstov. Je preto veľmi vhodné v takomto prípade zaradiť krátke pravidelné prestávky, kedy vstanete a prejdete sa. Krv sa opäť rozprúdi a teplo sa dostane do končatín. Ak nemôžete vstať, snažte sa aspoň meniť polohu nôh, aby ste zlepšili krvný obeh. Pokiaľ bude pocit už veľmi nepríjemný a vy sa nachádzate doma, dajte si nohy do nádoby s veľmi horúcou vodou, prípadne si pripravte horúci kúpeľ.

Skontrolujte topánky a ponožky

Niekedy môže byť na vine zlá voľba obuvi a ponožiek. Ponožky sa dajú kúpiť aj špeciálne, veľmi teplé, ktoré môžu mať vnútornú časť z materiálu, ktorý príjemne hreje. Obuv by mala byť voľnejšia, aby neobmedzovala prúdenie krvi. Ak mávate studené nohy a ste doma, nikdy nezabudnite na papuče.

ľadové nohy

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie na cievy

Je tiež vhodné pustiť sa do prevencie tohto problému tak, že pri sprchovaní budete meniť teplotu vody. Nohy si tak môžete striedavo sprchovať teplou a studenou vodou. Cievy sa tak budú viac zmršťovať a opäť rozťahovať, čo povedie k zlepšeniu ťažkostí. Väčšie prekrvenie dosiahnete aj pitím čaju z ginkgo biloby a príjmom dostatočného množstva horčíka.

Strava

Prehriatie svojich nôh môžete tiež podporiť konzumáciou vhodnej stravy. Veľmi sa osvedčuje jesť pikantné jedlá s dostatkom korenia, čili papričiek, zázvoru a kari. Chybu neurobíte ani s cesnakom a škoricou. Naopak, vyhnúť by ste sa mali cigaretám, ktoré cievy sťahujú, ale aj káve a alkoholu. Ich pôsobenie na krvný obeh je v každom prípade problematické a nedá sa odhadnúť, ako práve vaše telo bude na uvedené látky reagovať.

Odporúčame: Bolesť v ľavom boku pod rebrami neignoruj! Prečo?!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Chromíková 15.02.20 11:08

MC
karma
109.00

Manžel má často ľadové nohy .

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 15.02.20 20:17

SK
karma
113.00

...veru, aj môj manžel sa v poslednom čase sťažuje na studené nohy, tak som mu to teda nahlas prečítala...

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 16.02.20 08:55

AT
karma
118.00

Cvičenie je skvelý nápad

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 16.02.20 14:11

DB
karma
111.00

studené nohy veľmi dobre poznám.pomáha mi horúca voda,ale aj elektrická papuča.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 16.02.20 22:56

karma
100.00

Mne sa osvedčilo, že som si obula dvoje ponožiek a samozrejme papuče.

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 17.02.20 14:08

karma
108.00

Tento problém som u seba odstránila, keď som začala pracovať s čakrami. Zablokovaná energia v 1. čakre spôsobuje studené ruky a nohy okrem iných problémov. To ako odmietame seba v hmote sa prejavuje blokovaním toku energie.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Potraviny, ktorým vypršala doba trvanlivosti nevyhadzuj! Vieme, ako niektoré ešte využiť
Domácnosť

Potraviny, ktorým vypršala doba trvanlivosti nevyhadzuj! Vieme, ako niektoré ešte využiť

 • 1
 • 05.11.2022
Moderný konferenčný stolík: Nahraď ten klasický trendy kúskom
Inšpirácie

Moderný konferenčný stolík: Nahraď ten klasický trendy kúskom

 • 0
 • 09.01.2023
Najbohatší influenceri za rok 2022: Budeš prekvapená, koľko dostávajú za príspevok na Instagrame
CELEBRITY

Najbohatší influenceri za rok 2022: Budeš prekvapená, koľko dostávajú za príspevok na Instagrame

 • 1
 • 14.01.2023