Bolesť v ľavom boku pod rebrami neignoruj! Prečo?!

Bolesť v ľavom boku pod rebrami neignoruj! Prečo?!

  • Zdieľaj:
 • 5

Niektorí ľudia môžu pociťovať akúkoľvek bolesť a vôbec to neriešia. A iní pri jemnej bolesti utekajú k lekárovi, pretože ich niečo zabolelo. To je dôkazom toho, že existujú len dva typy ľudí. Tí, ktorí nič neriešia, pretože akákoľvek bolesť, ktorá sama od seba prišla, tak aj odíde. A tí, ktorí sú tzv. hypochondri a riešia úplne všetko, aj keby nemuseli. Samozrejme, medzi týmito dvomi druhmi sa nájde aj zlatý stred, a to tí, ktorí akejkoľvek bolesti spočiatku nepripisujú žiadnu dôležitosť, no ak sa začne zhoršovať, tak vyhľadajú pomoc.

Podobne to je aj v prípade bolesti v ľavom boku pod rebrami, ktorú netreba úplne ignorovať. V tom najlepšom prípade môže ísť len o plynatosť či zastavené vetry, no v tom horšom prípade môže bolesť signalizovať vážnejšie ochorenie. Bolesť v ľavom boku môže rovnako ako bolesť v pravom boku pod rebrami signalizovať vážnejšie zdravotné problémy. Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

čo spôsobuje bolesť v ľavom boku

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť v ľavom boku pod rebrami – čo signalizuje?

Bolesť v ľavom boku môže predovšetkým znamenať problémy so slezinou. Slezina je zodpovedná za krvotvorbu a podieľa sa na niektorých imunologických procesoch. Ak dôjde k jej zväčšeniu, môžete pociťovať bolesť na ľavej strane pod ľavým rebrovým oblúkom. Príčin, prečo dochádza k zväčšeniu sleziny, je mnoho. Najčastejšie sa však hovorí o anémii, leukémii, infekcii, sepse, autoimunitných ochoreniach a reumatoidnej artritíde.

V prípade, že sa bolesť objaví po jedle, tak sú príčinou vetry. K ich zastaveniu môže dôjsť v prípade, že sa vám zväčší žalúdok (natiahne sa na ľavú stranu), ktorý tak tlačí na črevá. Jednoduchým pohybom či masážou brucha dokážete vetry uvoľniť a poľaviť tak aj bolesti.

Okrem toho však existuje široká škála príčin bolesti v ľavom boku. Častokrát sa bolesť spája s pálením záhy alebo refluxom, zápalovým ochorením žalúdka či zápalovým ochorením chrupavky rebier v mieste ich úponu na hrudnú kosť (Tietzov syndróm). K bolesti dochádza aj po úraze rebra alebo pri zmenách v oblasti chrbtice. Dokonca mnohí spájajú bolesť v ľavom boku pod rebrami s bolesťou chrbtice, ktorá môže vyžarovať smerom dopredu.

Bolesť pod ľavým rebrom – ďalšie možné príčiny

 • Syndróm dráždivého čreva (IBS) – zdravotné ochorenie je sprevádzané problémami, ako je zápcha alebo hnačka, žalúdočné kŕče a nadúvanie. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj hlien v stolici.
 • Pankreatitída (zápal pankreasu) – zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, ktoré okrem bolesti pod rebrami sa môže prejaviť citlivosťou a bolesťou brucha, horúčkou či pocitom opuchu brucha. V závažnejších prípadoch sa môže objaviť aj hnačka alebo vracanie.
 • Gastritída (zápal žalúdka) – bolesť žalúdka spôsobená zápalom sliznice žalúdka, k čomu dochádza pri bakteriálnej infekcii, v dôsledku nadmerného užívania alkoholu alebo iného závažného problému.
 • Obličkové kamene – typická je skôr bolesť pod rebrami zo zadnej strany, čiže bolesť chrbta. Okrem bolesti sa obličkové kamene môžu prejavovať aj krvou v moči, bolesťou pri močení, nevoľnosťou a bolesťou brucha.
 • Zápalové ochorenie čriev (IBD) – najčastejšie vzniká pri chorobe, akou je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Okrem bolesti sa často prejavuje aj hnačkou, krvou v stolici, únavou alebo extrémnym chudnutím.
príčiny bolesti v ľavom boku

Zdroj: Shutterstock®

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Bolesť v ľavom boku nemusí mať pôvod v orgánoch nachádzajúcich sa na tejto strane tela (pankreas, slezina, ľavá časť pečene, ľavá časť žalúdka, ľavá oblička, ľavý vaječník a vajcovod...). Bolesť môže mať zdroj aj vo svaloch či nervoch a dokonca môže byť spôsobená aj orgánmi, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkostí (srdce, pľúca...).

Preto, ak bolesť u vás pretrváva aj napriek tomu, že ste sa „nadopovali“ liekmi od bolesti, vyskúšali ste všetky možné babské triky, naordinovali ste si diétu a pod., tak by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj v prípade, ak okrem bolesti pociťujete aj iné symptómy, ako je napríklad zvýšená telesná teplota, pocit na zvracanie a nevoľnosť, únava a točenie hlavy!

Zaujme ťa: Je predškolská dochádzka potrebná? Toto o nej hovoria najnovšie štúdie


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Konečná 03.02.20 08:45

KK
karma
121.00

netreba to brať na ľahkú váhu a odignorovať

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 03.02.20 17:25

karma
100.00

Veru keď je už bolesť veľká treba isť k lekárovi

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 06.02.20 17:44

AT
karma
118.00

Netreba to podcenit

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 16.02.20 23:19

karma
100.00

Ďalší poučný článok.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 22.12.21 06:55

ĽŠ
karma
100.00

Príčin môže byť naozaj niekoľko, určite netreba podceňovať.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Slané muffiny so slaninou, vajíčkom a syrom – odoláš im?
Raňajky

Slané muffiny so slaninou, vajíčkom a syrom – odoláš im?

 • 3
 • 12.12.2022
Kakaové cookies bez štipky múky: Na jazyku sa priam rozplývajú
Dezerty

Kakaové cookies bez štipky múky: Na jazyku sa priam rozplývajú

 • 6
 • 05.12.2022
Najlepšie MAROKÁNKY: Orechy a sušené ovocie je základ
Dezerty

Najlepšie MAROKÁNKY: Orechy a sušené ovocie je základ

 • 0
 • 22.12.2022