Piriformis syndróm: Pozri sa, čo stojí za tŕpnutím okolo drieku!

Piriformis syndróm: Pozri sa, čo stojí za tŕpnutím okolo drieku!

Piriformis syndróm nie je úplne bežná záležitosť, rozhodne sa s ňou, našťastie, nepotýka každá z nás. Práve preto sa o tomto ojedinelom syndróme ani príliš nehovorí. Či už sa vás však priamo dotýka alebo nie, určite nebude na škodu dozvedieť sa, o akom syndróme je vlastne reč, ako sa prejavuje a prečo vzniká.

Keď už si človek myslí, že je vo veciach zdravia natoľko zbehlý, že ho už nič nemôže prekvapiť, zrazu sa povie ten pračudesný názov Piriformis syndróm a spolu s ním sa vynorí jeden veľký otáznik – čo to vlastne je? A práve na to sme tu my, aby sme vám priblížili aj nie celkom bežné ťažkosti a ochorenia, s ktorými sa môžeme v živote stretnúť. Ale poďme k veci.

Čo sa teda skrýva za týmto odborným a pomerne neznámym pojmom? Začnime tým, čo znamená latinské slovo piriformis (keďže to, čo je syndróm, dobre vieme).

Odporúčame: Zázračný cvik na päť: Plank alebo doska - ako ho správne cvičiť?

čo je piriformis

Zdroj: Shutterstock®

Tak čo to ten Piriformis syndróm teda je?

Piriformis je hruškovitý sval, ktorý sa nachádza na zadnej strane bedrového kĺbu, v miestach pod najväčším sedacím svalom. Pomenovaný je podľa svojho hruškovitého tvaru. Nuž a keď sa povie Piriformis syndróm, reč je viac-menej o zápale sedacieho nervu. Ak ste sa teraz pomrvili na stoličke, vôbec nás to neprekvapuje – aj my máme dosť dobrú predstavivosť a tento syndróm by sme rozhodne nechceli spoznať na vlastnom... sedacom svale. Neprejavuje sa totiž len samotnou bolesťou, pomenujme to napriamo, zadku, ale bolesť vystreľuje aj do zadnej alebo bočnej strany stehna, neskôr až do kostrče a krížovej oblasti, dokonca aj do lýtka a prstov na nohách.

O tom, aké silné, hlboké a bodavé bolesti to sú, sa radšej rozpisovať nebudeme. Spomenúť však treba, že najintenzívnejšie cítime túto bolesť pri striedaní sedu a státia / chôdze. Bolesti sedacieho svalu sú sprevádzané aj brnením, necitlivosťou či tŕpnutím svalov, predovšetkým počas chôdze. Za týmto všetkým stojí stlačenie, prípadne podráždenie sedacieho nervu. Mimochodom, vedeli ste, že práve sedací nerv je najsilnejším nervom v tele?

bolesť sedacieho svalu

Zdroj: Shutterstock®

Piriformis alebo hruškovitý sval nám umožňuje chôdzu, čiže práce má skutočne vyše hlavy. Prakticky môžeme povedať, že vždy, keď sa hýbe náš bedrový kĺb, hýbe sa aj tento sval. Problém však nastáva vtedy, keď je piriformis sval príliš preťažený alebo skrátený. Zrejme vás už vôbec neprekvapí, keď poznamenáme, že práve my ženy sme tými, kto má až dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku Piriformis syndrómu, v porovnaní s mužmi. Pozitívne je aspoň to, že tento syndróm vôbec nepostihuje deti. 

Neprehliadni: Cíťte sa skvelo počas celého dňa vďaka posteľovému strečingu!

piriformis sval

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Ohrození sú športovci aj ľudia so sedavým zamestnaním

Piriformis syndróm sa často objavuje u športovcov – futbalistov, hokejistov, cyklistov a bežcov, ale, naopak, rizikovými sú aj ľudia, ktorí často a dlho sedávajú na tvrdom povrchu. Ohrozené sú aj ženy, ktoré často sedávajú s nohou cez nohu (aj vy ste práve zmenili polohu sedenia, tak ako my?). Piriformis syndróm sa ešte aj v dnešnej dobe často zamieňa s ischiasom, čo je zápal sedacieho nervu. Niet divu, príznaky sú veľmi podobné. Avšak, zatiaľ čo pri ischiase ťažkosti spôsobujú medzistavcové platničky, pri Piriformis syndróme je vinníkom stlačený hruškovitý sval (piriformis).

svaly panvovej oblasti

Zdroj: Shutterstock®

Ľudia, ktorým vojde do cesty Piriformis syndróm, nemusia vôbec podliehať panike. O čo horšie a bolestivejšie sú jeho príznaky, o to jednoduchšia a mierumilovnejšia je terapia. Po diagnostikovaní spomínaného syndrómu prichádzajú na rad cielené cviky, masáže a špeciálny strečing.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 06.06.18 07:13

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemný syndróm.

  • 2
Odpovedať

Soňa Horáčková 06.06.18 14:09

SH
karma
123.00

sedavé zamestnanie ovplyvňuje celý náš zdravotný stav, preto by mal každý b záujme svojho zdravia cvičiť..... ľahko sa to povie, ale ťažšie realizuje :)

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 16.06.18 21:01

MC
karma
109.00

Zaujímavý článok ,manžel má podobné problémy.

  • -1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 11.09.18 16:49

AS
karma
108.00

tieto problémy a bolesti mám už roky, ani som nevedela, že sa to volá piriformis syndróm!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní