Prečo by ste mali poznať senovku grécku?

Prečo by ste mali poznať senovku grécku?
 • 02.05.2016
 • Barbora Vizváryová

Používanie byliniek už dávno nie je symbolom nejakého šarlatánstva, ale stalo sa  samozrejmosťou u mnohých ľudí. Na svete ich však existuje mnoho takých, ktoré vôbec nepoznáme a nemôžeme tak ani využívať ich liečivé účinky.

Jednu z tých menej známych vám dnes predstavíme. Senovka grécka, inak trigonella, bude vďaka svojim účinkom známa najmä mamičkám.

Jej pôvod by sme pravdepodobne našli v Ázii, no ako liečivá rastlina sa pestuje aj v Európe. Svojim vzrastom pripomína lucernu, jej maximálna výška je pol metra. Pre nás sú najdôležitejšou časťou jej semená. Je zdrojom vitamínov, minerálov, bielkovín a má značné využitie nielen v lekárni, ale aj v kuchyni či v kozmetike.

Odporúčame prečítať: Čo robiť, ak nás trápi žlčník?

senovka grécka, trigonella, liečivá rastlina, bylinka, korenie, laktácia, poprsie, črevá, trávenie

Zdroj: Shutterstock®

Čomu senovka grécka pomáha?

 • Žalúdok a črevá                                                                                                       Bylinka je vhodná aj na preventívne použitie, napomáha tráveniu a podporuje chuť do jedla. Pomáha črevnej mikroflóre, zdravému metabolizmu tukov a cukrov. Tlmí pocit pálenia v žalúdku a bráni nafukovaniu.

 

 • Chrípka a nachladnutie                                                                                       Pomôže nám aj pri obyčajnom prechladnutí – uľahčuje vykašlávanie, tlmí bolesť hrdla a pomáha taktiež znižovať horúčku. Zabraňuje chrápaniu a využíva sa dokonca aj pri zápale priedušiek.

 

 • Bolesti svalov a ekzémy                                                                                     Rastlina sa využíva na liečenie kožných poranení, pomáha zmenšovať opuchy žliaz. Je veľkou pomocou pre ľudí trpiacich ekzémami alebo inými kožnými ochoreniami. Lieči zápaly, vyrážky a tlmí aj bolesti svalov.

 

 • Ženské problémy                                                                                                   Tu má bylinka naozaj široké uplatnenie. Najviac sa využíva ako podpora laktácie u dojčiacich mamičiek, taktiež na zotavenie sa po pôrode. Dokonca má pozitívny vplyv na zväčšenie a plnosť poprsia, vyrába sa z nej umelý estrogén. Okrem toho pomáha vyrovnávať hladinu hormónov v predmenštruačnom syndróme a menopauze. Navyše, je prírodným afrodiziakom.

 

 • Mozog a myslenie                                                                                                 Ako sme už spomínali v článku o koncentrácii, senovka je výborná podpora pri myslení. Obsahuje cholín (vitamín B8), ktorý podporuje pamäťové funkcie, koncentráciu a zlepšuje tak proces učenia. Pre nervovú sústavu je tento vitamín nevyhnutný a senovka je skvelou voľbou, ako si ho doplniť prírodne.

Odporúčame prečítať: Trpíte poruchami koncentrácie a učenia sa? Máme pre vás 5 rád

senovka grécka, trigonella, liečivá rastlina, bylinka, korenie, laktácia, poprsie, črevá, trávenie

Zdroj: Shutterstock®

Ako senovku použiť?

Ako sme už spomenuli, najdôležitejšou časťou sú semená, ktoré môžeme použiť celé alebo pomleté. Majú sliznatú konzistenciu a horkú chuť. Bývajú súčasťou zmesí korenia, napríklad aj karí. Semená môžeme pridať do pečiva, ochutiť nimi napríklad hubovú alebo zemiakovú polievku. Tiež ich môžeme uvariť ako strukovinu alebo nechať naklíčiť a pridať k šalátu. Variácií je mnoho a skvelé je aj to, že ju môžu používať aj celiatici.

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť závislosti od cigariet?

Zo semienok môžeme urobiť aj odvar, ktorý ochutíme medom a tak liečime napríklad bolesti hrdla. Na kožné poranenia sa zase využívajú jej obklady. Všetky tieto variácie sú síce účinné, ale nie v takej miere ako tobolky, ktoré kúpime ako výživový doplnok, napríklad v lekárni. Tento variant používajú dojčiace mamičky na tvorbu mlieka, ale aj tie ženy, ktoré nie sú so svojím poprsím spokojné a skúšajú prírodné spôsoby skrášlenia ich hrudníka.

Zdroj foto: shutterstockphotos.com

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 02.05.16 07:31

SK
karma
114.00

Senovku grecku zatial nepoznam, velmi ma zaujala svojimi ucinkami

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 02.05.16 10:06

MZ
karma
92.00

o tomto som veru ešte nepočula

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní