Spánkový deficit: Kedy je už život ohrozujúci a čo na to vedci?

Spánkový deficit: Kedy je už život ohrozujúci a čo na to vedci?

V útlom detstve si zvykneme so spánkom celkom výdatne nadbehnúť, akoby sme tušili, že neskôr už toho veľa nenaspíme. Príde totiž obdobie štúdií a aj keď by sme teoreticky mali dostatok času poriadne sa vyspať, väčšinou máme plnú hlavu učiva, neskôr učiva a termínov a ešte neskôr učiva, termínov, diskoték a prvých lások. A to všetko nám, pochopiteľne, so škodoradostným potešením kradne spánok. Školou sa to však ani zďaleka nekončí. Po nej sa totiž stávame matkami, pričom táto životná rola má s výdatným spánkom len pramálo spoločného alebo sme v pracovnom kolotoči povinností a skorého vstávania. A tak sa zvykneme utešovať, že veď na dôchodku to dospíme. Ale čo naše telo? Ako veľmi asi musí trpieť nedostatkom kvalitného nočného oddychu? So spánkom je to tak – keď môžeme, nechce sa nám a keď sa nám zrazu chce, tak nemôžeme. Spánkový deficit je však niečo, čo treba brať s absolútnou vážnosťou a nepodceňovať ho. Čo teda s ním?

Bude sa ti páčiť: Ako poraziť jojo efekt? Drž sa týchto 5 zásad a kilá sa už nevrátia!

chronická únava

Zdroj: Shutterstock®

Že cez víkend to dospíte? Pravdu? Nedospíte!

Vedci v tom majú jasno. Spánkový deficit rozhodne nedospíte za jednu noc ani za víkend. Nie je žiadnou novinkou, že mozog potrebuje dostatočnú regeneráciu na to, aby bol nasledujúci deň opäť schopný fungovať tak ako má. Ani váš vybitý mobilný telefón predsa nezačne ako zázrakom fungovať bez toho, aby ste si ho dobili. Ruka v ruke s dlhodobým nedostatkom spánku však prichádzajú aj nemalé zdravotné komplikácie. Reč je o zvýšenom krvnom tlaku, srdcovej arytmii, usadzovaní nebezpečných toxínov a výrazne oslabenej imunite. Z dlhodobého hľadiska si takto zavaríte na hormonálnu nerovnováhu, poruchy menštruačného cyklu, tráviace ťažkosti a obezitu.

nedostatok spánku

Zdroj: Shutterstock®

Bez výkonu, bez pozornosti, bez pamäti

Spánkový deficit má však prsty aj v iných faktoroch. Váš pracovný výkon rapídne klesá, to isté sa týka pozornosti, na rad prichádza podráždenosť a poruchy pamäti či koncentrácie. Budete pociťovať priam vlčí hlad, narušia sa vaše poznávacie schopnosti, nehovoriac o tom, že sadnúť si za volant so spánkovým deficitom je doslova hazard so životom (a nielen tým vaším).

Určite ste už zažili ten pocit, keď ste spali buď zle, málo alebo vôbec. Vaše bežné fungovanie počas dňa bolo značne ovplyvnené a to až tak, že ste sa cítili ako pod vplyvom alkoholu.

Neprehliadni: Ako mať krásne a pevné nechty? Do jedálnička zaraď tieto potraviny!

únava počas dňa

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na dlhodobý spánkový deficit!

Rozlišovať však treba krátkodobý a dlhodobý spánkový deficit. Zatiaľ čo ten krátkodobý viete dohnať jednou nocou kvalitného, minimálne osemhodinového spánku, chronický spánkový deficit si vyžaduje aj niekoľko týždňov regenerácie. Rád a návodov na to, ako si dopriať naozaj kvalitný a výdatný spánok, je všade okolo nás neúrekom. Koniec koncov, neraz sme sa im už venovali aj my. Preto len pripomenieme, že spánok rozhodne nie je niečo, s čím si môžeme dovoliť hazardovať.

Nech sa deje vo vašom živote čokoľvek, ak je to čo i len trochu možné, nastavte si svoj režim tak, aby ste si mohli každú noc dopriať (ideálne) osem hodín spánku v dobre vyvetranej miestnosti, bez akýchkoľvek rušivých faktorov, či už svetelných alebo zvukových. Na spánkový deficit si totiž zavaríte už len tým, že budete každú noc a dlhodobo spávať menej, ako sedem hodín. Ruku na srdce – koľko hodín spávate vy?

- Anketa

AKO DLHO SPÁVATE?

Odpovedalo 73 ľudí  

Snažím sa aspoň 8 hodín
40%
Rôzne - niekedy 4 a niekedy 12 hodín
37%
Mne stačí aj pár hodín
23%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 08.09.18 08:15

ĽŠ
karma
100.00

Spánkový deficit je treba brať s absolútnou vážnosťou a určite ho nepodceňovať!

  • 2
Odpovedať

Mária Liščinská 08.09.18 13:37

karma
132.00

Ivanka to v článku napísala presne tak, ako to v reálnom živote je...
O deficite spánku-dlhodobom viem svoje. . . :(
A žiaľ momentálne to riešim za pomoci liekov,..no chronickú nespavosť (alebo insomniu) -netreba nechať "len tak".. že to prejde,..
Áno, všetko raz prejde,..ale povzbudzujem každú z vás, aby ste boli odvážne, neklesali na duchu a naozaj mysleli občas aj na seba, na svoje zdravie-lebo máme ho len jedno...

  • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 08.09.18 20:16

karma
100.00

Ďakujeme veľmi pekne za príjemný komentár. :-)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.09.18 17:49

MM
karma
100.00

spánkový deficit momentálne nehrozí, ale...

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:02

karma
127.00

Spánok je veľmi dôležitý, ke´d nespím dosť, tak som úplne KO.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní