Registrácia Prihlásenie

Neplodnosť a stres: Týka sa tento začarovaný kruh aj teba?


Neplodnosť a stres – dve slová, ktoré by sme ihneď vymazali zo slovníkov aj z našich životov, keby to bolo možné. Jedno aj druhé predstavuje veľký problém pre toho, kto sa s tým potýka. Poznáte to staré známe – čo bolo skôr? Sliepka alebo vajce? Aj vy sa preto pýtate, čo prišlo skôr – neplodnosť alebo stres? Čo z toho je príčina a čo dôsledok? Pozrime sa na súvislosť neplodnosti a stresu!

Začnime tým, čo hovoria vedci. Páry, ktoré majú problém s plodnosťou, majú zároveň zvýšenú hladinu stresového hormónu v krvi. Tým sme naoko zodpovedali všetko. Neplodnosť vyvoláva stres a stres vyvoláva neplodnosť. Nie je to však také prosté, ako sa napohľad zdá. A hlavne sa s týmto tvrdením netreba uspokojiť. Zvlášť nie v tejto dobe, kedy si ťaháme stres ako guľu na nohe takmer všetci, bez výnimky. Veď alarmujúce je už len to, že zatiaľ čo naši rodičia sa ešte v dvadsiatke veselo zabávali, my sme už v tom veku dávno plní stresu. Dá sa povedať, že ide doslova o začarovaný kruh.

Zaujme ťa: Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?

čo spôsobuje neplodnosť

Zdroj: Shutterstock®

Stresu hrá do karát aj všetko, čo s riešením neplodnosti úzko súvisí – hormonálna liečba, množstvo vyšetrení oboch partnerov, stúpajúci vek, nehovoriac o každomesačnom čakaní, či to už tento raz vyšlo alebo opäť nie. Dokonca aj fakt, že ste podľa lekárov obaja plodní ako hrušky a napriek tomu sa nie a nie dopracovať k vytúženému bábätku, spôsobuje nemalý stres.

Americkí vedci zistili, že stres produkuje hormón s názvom gonadotropín (GnIH). Ten má na svedomí zníženú reprodukčnú schopnosť človeka, preto intenzívne pracujú na možnosti tento hormón zablokovať.

silná túžba otehotnieť

Zdroj: Shutterstock®

Indikátorom stresu je takisto aj enzým alfa-amyláza. Čím je ho v tele viac, tým nižšia je pravdepodobnosť počatia. To isté sa týka aj hormónu s názvom kortizol. Stres si teda s našou hladinou hormónov robí, čo sa mu zachce. Zrejme sme vám neprezradili žiadnu prevratnú novinku. Na druhej strane je dobré si uvedomiť, že ak vám kamarátky na káve s ľútostivým výrazom kladú na srdce, že „to máš z toho stresu“, netreba to brať na ľahkú váhu. A čo si budeme klamať, každý z nás si v sebe nesie nejaké to emocionálne bremeno (aj z minulosti), rôzne traumy, problémy či obavy.

ako podporiť plodnosť

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa teda z toho všetkého vymotať?

 • Upravte svoj životný štýl: Dajte si záležať na tom, aby ste si zodpovedali, čo vám spôsobuje stres. Pokojne si to všetko spíšte na papier. Je to prvý krok k tomu, ako sa ho postupne, pomaly, ale isto, zbaviť.
 • Naučte sa hovoriť nie: Ak budete každému – rodine, kamarátom, kolegom – neustále prikyvovať a brať si na plecia aj to, čo patrí im, budete pod neustálym tlakom, a teda stresom. Tomu sa jednoducho nevyhnete. Nielenže sa naučte povedať nie, ešte sa aj naučte požiadať o pomoc, ak to tak cítite.
 • Doprajte si čo najviac relaxu: Naučte sa dopriať si pauzu aj počas pracovnej doby a čas po práci si naplánujte tak, aby vám vždy zostal nejaký ten čas aj na oddych – fyzický aj duševný. Ak je vám to čo i len trochu blízke, meditujte! Nezabúdajte však ani na dostatok spánku.
 • Dbajte o dostatok pohybu: Ak aj neholdujete športu, rozhodne si nájdite čas aspoň na prechádzky v prírode. Ideálny spôsob, ako sa hýbať a pritom sa zbaviť stresu, je plávať, cvičiť jogu alebo si dopriať aspoň krátky strečing.
 • Smejte sa: Áno, presne tak – sledovanie komédií, zábavných programov alebo stretávanie sa s priateľmi, ktorí vás vedia vždy rozosmiať – to všetko si naordinujte ako povinnú jazdu! Veď predsa, ako môže v pesimistickom a utrápenom tele vzniknúť nový život?
 • A v neposlednom rade: Nebojte sa vyhľadať pomoc psychologičky, ak je už pre vás tento problém neúnosný!

Neprehliadni: Testosterón v tele ženy: Tieto signály jeho nadbytku neignoruj!


Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Mária Maxianová 29.04.18 15:57

MM
karma
100.00

stres je spúšťačom mnohých chorôb, tiež viem o tom svoje

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 29.04.18 20:43

karma
115.00

Presne tak,žijeme v dobe,kde je stres na každodennom poriadku,v práci sú na každého veľké nároky,samé uponáhľané termíny,všade samé kamery (aspoň u nás).Ja som rodila v dobe,kedy bolo ešte relatívne kľudné obdobie.Samozrejme,že niekto mal aj vtedy problém otehotnieť,ale bolo to skôr zo zdravotných problémov.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako sa chrániť pred potením počas leta? Pozor, nie je dezodorant ako dezodorant!
Telo

Ako sa chrániť pred potením počas leta? Pozor, nie je dezodorant ako dezodorant!

 • 61
 • 4
 • 27.07.2019
Dvojfázový tvarujúci koncentrát s morskými riasami a peptidmi pre intenzívne ošetrenie tela od Collistar
Kozmetické novinky

Dvojfázový tvarujúci koncentrát s morskými riasami a peptidmi pre intenzívne ošetrenie tela od Collistar

 • 38
 • 1
 • 11.09.2019
Ako predĺžiť výdrž make-upu: 3 triky, ktoré sa oplatí vyskúšať!
Poradňa

Ako predĺžiť výdrž make-upu: 3 triky, ktoré sa oplatí vyskúšať!

 • 65
 • 4
 • 20.09.2019
TOPlist