Kočíkovanie: Ako využiť tento čas naplno a hlavne efektívne?

Kočíkovanie: Ako využiť tento čas naplno a hlavne efektívne?

  • Zdieľaj:
 • 3

Kočíkovanie – to je „disciplína“, ktorou si prešiel či prechádza azda každý rodič. Istotne však nejednému napadlo, že by tých XY-hodín strávených vonku kočíkovaním mohlo byť využitých aj efektívnejším spôsobom. Deťom pobyt na čerstvom vzduchu odoprieť nemožno a nejedna mamička to rieši tak, že dieťa v kočíku spí na balkóne či terase a ona medzitým upratuje či varí, no nie vždy je takéto riešenie možné a pravdou je, že prevetrať sa na vzduchu nezaškodí ani mamičke. Je to predsa len akýsi únik od ostatných povinností. Takže hor sa von s kočíkom, či je leto a či zima. Čas strávený kočíkovaním pre vás s nasledujúcimi tipmi nadobudne väčší význam. Samozrejme, okrem toho, že ide o dieťa a upevňovanie jeho zdravia, pretože to je na prvom mieste.

Pozri aj: Hračky pre deti do jedného roka: Ktoré sú pre ne tie naj?

čo robiť pri kočíkovaní

Zdroj: Shutterstock®

Mobil nemusí byť tým najlepším priateľom

Zbadať na uliciach mamičky či oteckov, ktorí držia v jednej ruke kočík a v druhej mobil nie je ničím výnimočným. Dlhé chvíľky pri kočíkovaní strávia na sieťach alebo obvolávajú rodinu, známych a podobne. Samozrejme, aj tak sa dá, ale pobyt vonku môže byť zaujímavejší a takpovediac aj živší, ak máte to šťastie a nájdete si na kočíkovanie parťáka či parťáčku v podobnej situácii a najlepšie s podobne starým dieťatkom. Kočíkovanie vo dvojici, keď si máte s kým podebatovať a porozoberať nielen témy, ktorými aktuálne žijete, môže byť podnetné, inšpirujúce i uvoľňujúce. A živý kontakt z očí do očí, resp. bok po boku nenahradí ani surfovanie po internete. Navyše socializácia počas materskej či rodičovskej dovolenky určite padne vhod. Ideálnymi adeptmi na spoločné kočíkovanie bývajú mamičky a oteckovia, na ktorých natrafíte napríklad pri návšteve detských či materských centier.

kočíkovanie vo dvojici

Zdroj: Shutterstock®

A čo tak sa zabaviť a aj niečo nové naučiť?

Dieťatko odfukuje v kočíku a vám pri prechádzaní sa ulicami len tak blúdia myšlienky kade-tade? Podľa psychológov sú aj tieto chvíľky cenné a prínosné. Sú to chvíľky, keď ste sami so sebou a môžete premýšľať, spomínať či plánovať. Keď vás to ale omrzí, skúste audioknihy či podcasty. So slúchadlami na ušiach sa vám môžu otvoriť nové obzory. Vyberte si tematicky podľa svojho gusta a nudiť sa určite nebudete. Na rozdiel od klasickej knihy, z ktorej si môžete čosi prečítať sediac na lavičke, keď dieťatko spí a k tomu musí byť aj vhodné počasie na takéto posedávanie, si môžete audioknihu či podcast vychutnať „za chodu“.

Kočíkovanie ako športová disciplína

Pokiaľ vás trápia po pôrode nadbytočné kilá, nie je nič lepšie ako svižná prechádzka s kočíkom. Na iné športové aktivity i tak väčšinou čerstvé mamičky nemajú čas. Niektoré si svoje „kolečko“ odtočia prechádzkou po parku, zastavením sa v obchode po nevyhnutné veci a nasleduje cesta domov. No iné túto aktivitu povýšili na športovú disciplínu, zabezpečili si k tomu adekvátny športový kočík a namiesto do obchodu si to poklusom namieria do prírody. Intenzívne spaľovanie tuku a vyvetranie dieťaťa v jednom kroku – nie je to super? Ak nepatríte práve k takýmto športovým typom, tak aj spomínaná svižná chôdza dokáže s popôrodnými kilami urobiť svoje. Zoberte si so sebou krokomer a možno sa nestačíte diviť tomu, koľko ste toho s kočíkom nachodili.

Zaujme ťa: Nosné mandle sú častou príčinou chorôb: Kedy ich dieťaťu vybrať?

kočíkovanie ako športová aktivita

Zdroj: Shutterstock®

Objavovanie nových miest s kočíkom?

Kočíkujúci rodičia patria do malej skupiny ľudí, ktorá sa poväčšinou neponáhľa z bodu A do bodu B, len sa jednoducho prechádzajú a majú tak priestor na objavovanie nových zaujímavých miest. Určite sa nenechajte strhnúť rutinou a „nenaordinujte si“ zabehané trasy okolo domova. Pustite sa na tak trochu dobrodružnú cestu, spoznávajte nové ulice či parky. Možno aj vo svojom bezprostrednom okolí nájdete miesta, o ktorých existencii ste netušili. Urobíte si tak kočíkovanie zaujímavejším a možno časom budete na tieto „výpravy“ aj s nostalgiou spomínať.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 15.01.20 07:01

ĽŠ
karma
100.00

Kočíkovanie sa naozaj dá využiť rôznymi efektívnymi spôsobmi.

 • 2
Odpovedať

Marta Kendrová 16.01.20 19:29

MK
karma
100.00

Teším sa na kočíkovanie:))

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 17.01.20 19:49

karma
100.00

Rada kočíkujem vnúčatká

 • 2
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Volány všade kam sa pozrieš – trend, ktorý toto leto osloví!
Módne outfity

Volány všade kam sa pozrieš – trend, ktorý toto leto osloví!

 • 7
 • 16.06.2022
Trendy šperky pre jeseň 2022: Uhádneš, aké sa budú nosiť?
Módne inšpirácie

Trendy šperky pre jeseň 2022: Uhádneš, aké sa budú nosiť?

 • 1
 • 19.09.2022
UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F
Módne inšpirácie

UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F

 • 1
 • 15.08.2022
TOPlist