Spoznávame Slovensko: Čo ponúkajú očarujúce Vysoké Tatry?

Spoznávame Slovensko: Čo ponúkajú očarujúce Vysoké Tatry?
 • 20.08.2014
 • Silvia Karasová

Málokto z našincov ešte nenavštívil naše najznámejšie pohorie. Ak nemáte Tatry dostatočne preskúmané, nevadí. Stále to predsa môžete napraviť. Tatry sú očarujúce v každom ročnom období, najviac si ich ale užijete počas leta a na jeseň. Vtedy tu teploty dosahujú príjemných 15 až 20 stupňov. Poďte sa pozrieť spolu s nami, čo ponúkajú!

Odporúčame: Kam z bratislavského letiska? Tieto destinácie máš na dosah

slovenské hory

Zdroj: Shutterstock®

Trošku z geografie

Tatry máme na slovenskej aj poľskej strane. Na tej našej sú v rozlohe až 260 km2. Prejsť ich je teda poriadne dlhá túra. V Poľsku majú Tatry rozlohu okolo 81 km2. U nás poznáme Tatry Vysoké a Nízke. Tie Vysoké nemajú názov len tak, sú totiž najvyšším pohorím v našej krajine. Ak by ste sa náhodou nevedeli zorientovať, nájdete ich na hranici s Poľskom, na severnej časti Slovenska. Vysoké Tatry boli v roku 1949 vyhlásené za prvý národný park na Slovensku. Isto poznáte slovko TANAP.

Možno ešte väčším komplimentom pre Tatry je fakt, že v roku 1993 boli spolu s poľskou časťou vyhlásené UNESCO za Biosférickú rezerváciu Tatry. Viac o krásach, ale aj dejinách tatranskej prírody sa dozviete napríklad aj v múzeu TANAPU, ktoré nájdete v Tatranskej Lomnici. Nachádza sa tu tiež expozícia SKI MUSEA, ktorá vás prevedie históriou zimných športov. Ak ste hladné po vedomostiach, na výlete v Tatrách naďabíte okrem návštev takýchto múzeí na každom kroku na náučné chodníčky.

slovenská príroda

Zdroj: Shutterstock®

Kam v Tatrách na výlet?

Poniektorým stačí už len prechádzka na sviežom horskom vzduchu, ak ale chcete svoje túry nejako ohraničiť cieľmi, na výber toho máte naozaj dostatok. Pre milovníkov jaskýň je tu napríklad známa Belianska jaskyňa, v ktorej sú obdivuhodné bizarné skalné tvary. Jej prehliadka je celoročná. Podobne zaujímavá je aj Važecká jaskyňa, kde je nielen bohatý výskyt kvapľovej výzdoby, ale tiež nálezy kostí jaskynných medveďov.

Ak radšej než útroby jaskýň máte prechádzky pod holým nebom, nádhernú túru zažijete cez plesá. Vyberte sa po chodníku dlhom približne štyri kilometre zo Štrbského plesa na Popradské, ktorý vedie cez chrbát Trigana. Na chodníku je štrnásť zastavení, kde sa dozviete zaujímavé informácie nielen o tatranskej prírode a zvieratách. Takúto prechádzku zvládnete za pol hodinu.

Pozri aj: Najviac znečistené miesta sveta: Zarážajúcich TOP 5 miest

Štrbské pleso

Zdroj: Shutterstock®

Máte radi jaskyne?

Na Štrbskom plese si na svoje prídu všetci zamilovaní. Nachádzajú sa tu totiž jazierka lásky, ktoré niesli pôvodný názov Štrbské rybníky. Ak máte radšej búrlivejšiu vodu, vyberte sa za tatranskými vodopádmi. V Mlynickej doline je vodopád Skok, na ktorý sa dostanete práve zo Štrbského plesa, v Kôprovej doline nájdete najvyšší slovenský vodopád – Kmeťov vodopád. Vo Velickej doline vás očarí Večný vodopád so svojím vodným závojom.

horské turistika

Zdroj: Shutterstock®

Aká ďalšie miesta navštíviť?

Turistami najvyhľadávanejšie sú, samozrejme, plesá. Okrem už spomínaného Štrbského a Popradského plesa je ich tu omnoho viac. Najväčším a najhlbším tatranským plesom je Veľké Hincovo pleso, ktoré leží v Mengusovskej doline. Ďalej sú to aj Wahlenbergové plesá vo Furkotskej doline.

Najjednoduchšia cesta k nim vedie zo Štrbského plesa lanovkou na Solisko a odtiaľ už po vlastných. Ak si chcete obzrieť známu Jastrabiu vežu, vyberte sa k Zelenému plesu. Zo zastávky Biela voda vám prechádzka potrvá 3 hodiny. Okrem tohto sa môžete vydať aj na Litvorovo pleso, Velické pleso, Skalnaté pleso, Starolesnianske a Seterské pleso. Jednoducho povedané, v Tatrách o výlety núdzu mať nebudete.

Odporúčame: Najkrajšie chrámy na Slovensku: Jedinečné dedičstvo po predkoch


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Martina Zahoranová 20.08.14 11:43

MZ
karma
92.00

tento článok ma veľmi potešil pretože sa do Tatier práve na pár dní chystáme po 8 rokoch,takže sa veľmi tešíme a dúfame že aj počasie nám bude priať

 • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 20.08.14 13:11

DS
karma
-1.00

Nádherné prostredie :)

 • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 20.08.14 13:32

karma
-1.00

krásna príroda

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 20.08.14 13:59

JK
karma
100.00

krásne fotky a tatry sú ešte krajšie naživo

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 20.08.14 15:35

IG
karma
-1.00

Myslím si, že veľa ľudí pozná zahraničie a vlastnú domovinu nie. Je super,že píšete aj o Tatrách, sú úžasné.

 • 0
Odpovedať

Jana Fuchsová 20.08.14 19:19

JF
karma
80.00

tatry sú krásne, odporúčam.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 23.08.14 07:47

karma
113.00

Tatry jsou nádherné byli jsme tam několikrát a vždy jsme přijeli spokojeni

 • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 23.08.14 08:29

ľO
karma
-1.00

čistučké nádherné miesto,oplatí sa vidieť

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 27.08.14 08:59

MR
karma
-1.00

všade dobre...doma najlepšie... Tatry sú krásne. kto hľadá niečo iné ako more exotiku Tatry sú pre neho stvorené.

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 09.09.14 15:39

GV
karma
85.00

Pred týždňom sme absolvovali túru na Skalnaté pleso z Hrebienka...počasie bolo super, len škoda, že sme nevideli Lomničák, ktorý bol celý čas zahalený v oblakoch. Inak krásna, nie až tak náročná túra, vhodná určite pre všetky vekové kategórie.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 05.05.20 10:43

KS
karma
133.00

Tatry sú jedna báseň, zatiaľ som bola iba na Štrbskom a Popradskom plese, v Belianskej jaskyni, a na Chodníku korunami stromov v Bachledovej doline, ale zďaleka nekončím. Mojim snom je Lomnický štít :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní