Toto sú najúčinnejšie druhy pôstu: Ktorý si vyberieš?

Toto sú najúčinnejšie druhy pôstu: Ktorý si vyberieš?

Pokúšali ste sa už niekedy držať pôst? Alebo býva pravidelnou a neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Veď ľudia odnepamäti dodržiavajú rôzne podoby pôstov, či už z kresťanského presvedčenia, väčšinou pred veľkými sviatkami v roku alebo jednoducho preto, aby dopriali oddych a akúsi očistu svojmu telu. Nuž a častokrát prichádza na rad aj takzvaný nútený pôst, spojený s nejakým ochorením, avšak my sa dnes pozrieme na druhy pôstu, úplne dobrovoľného, dodávajúceho nielen očistu, ale aj novú energiu a vitalitu.

Ak sa rozhodnete niektorý z nich vyskúšať, bude to určite veľká skúška vašej vôle a sebadisciplíny. Tak čo, na ktorý si trúfnete?

Ovocný pôst

Ako už názov pôstu napovedá, konzumovať by ste mali len čerstvé ovocie, pričom prevahu by malo mať hrozno – čo by teraz na jeseň nemusel byť pre vás žiadny problém. :-) Ak nejde o hrozno z vašej vlastnej záhrady alebo od bio pestovateľa, dajte si záležať na jeho dôkladnom umytí a zbavení sa akýchkoľvek pesticídov. Druhou hlavnou ovocnou zložkou by mali byť melóny, no nakoľko práve nie je ich sezóna, pokojne ich nahraďte jablkami, v akomkoľvek množstve, bez obmedzení. Ideálne bude, ak si zvládnete tento pôst postaviť tak, aby ste jednotlivé druhy ovocia nekombinovali. Piť môžete aj šťavu z ovocia, avšak čistú, neriedenú, jednoducho 100 %-nú.

Odporúčame: Slamiha piesočná je liekom na mnohé ochorenia. Už si o nej počula?

ovocný pôst

Zdroj: Shutterstock®

Surová strava

Tento druh pôstu je ako stvorený pre každého, kto je bežne zvyknutý konzumovať ťažké, grilované, pečené či vyprážané jedlá. Pôst by mal trvať jeden deň a prijímať by ste mali výlučne surovú stravu. Ak sa vám podarí dodržať jeden deň, po čase si to môžete predĺžiť na dva či tri dni, až možno zistíte, že vám tento spôsob stravovania absolútne vyhovuje a cítite sa skutočne vitálnejšie. Nezabúdajte na surové ovocie, ovocné šťavy, čerstvú zeleninu a zeleninové šťavy. Vyhnite sa potravinám s obsahom proteínov, napríklad semenám alebo orechom.

surová strava

Zdroj: Shutterstock®

Šťavový pôst

Pokiaľ ide o regeneráciu organizmu a odpočinok, dopriaty tráviacemu traktu, ide snáď o najúčinnejší druh pôstu. Zároveň dokonalo prepláchne obličky a dodá vám veľa energie. Šťavy môžu byť ovocné alebo zeleninové, ideálne však ovocné a z organického čerstvého hrozna. Určite po tomto pôste siahnite vtedy, ak mávate problémy s trávením, zvyknete pociťovať ťažobu a zhoršené trávenie aj v prípade ľahšieho jedla. Zároveň je šťavový pôst vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí sa liečia na rakovinu či ľudí s poruchami a ochoreniami pečene, pankreasu a obličiek.

Inšpiruj sa: Malé a chlpaté ovocie so schopnosťou predísť rakovine. Čo je to?

šťavový pôst

Zdroj: Shutterstock®

Vodový pôst

Ako ste už isto pochopili, pôst je postavený výlučne na pití čistej vody, ktorá musí byť destilovaná. Takýto pôst má blahodarné účinky na lymfatický, endokrinný a imunitný systém. Vaše telo bude po tomto pôste dokonalo prečistené. Zbaví sa toxínov, hlienov a rozhodne po ňom siahnite, ak vás trápia opakované zápaly. Avšak pozor! Tento druh pôstu je určený len zdravému človeku, nie zoslabnutému a vyčerpanému. Nie je vhodný ani pre pacientov s rakovinou, pretože ide o jediný druh pôstu, pri ktorom organizmus nedostáva zvonku žiadnu energiu – len pracuje s tou, ktorú má.

vodový pôst

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko užitočných rád na záver:

 • Ideálne bude vybrať si na pôst deň, kedy vás nič závažné nečaká – žiadna fyzická ani psychická námaha. Skúste ho spojiť s niečím príjemným a relaxačným, napríklad pobytom na chalupe, čítaním kníh či meditovaním.
 • Je pravdepodobné, že počas pôstu vás bude prepadávať pocit vlčieho hladu, avšak skúste si zachovať pevnú vôľu a uvedomiť si, že pocit hladu a chuť na jedlo nie je to isté. Aj ovocie či zelenina vás totiž dokážu dokonalo zasýtiť a vtedy hlad u vás nemá žiadnu šancu.
 • Na pôst sa pripravujte postupne. Ak viete, že si napríklad v sobotu chcete vyskúšať niektorý z pôstov, už v piatok si doprajte výlučne ľahkú stravu. To isté platí po ukončení pôstu – v nasledujúcich dňoch prijímajte len ľahko stráviteľné jedlá.

Vyskúšaj: Prírodné antidepresívum s minimom kalórií? Toto musíš ochutnať!

ako si dodať energiu

Zdroj: Shutterstock®

 • Na začiatku pôstu môžete pozorovať na povrchu vášho jazyka povlak – biely, žltý alebo dokonca hnedý. Nenechajte sa vyplašiť – je to prirodzený proces zbavovania sa toxínov, pričom platí, že čím tmavší povlak, tým ste toxickejšie.
 • To, ako často absolvujete pôst a aké dlhé bude mať trvanie, je čisto na vašom rozhodnutí. Vy samy najlepšie poznáte svoje telo a to, čo potrebuje, ako na pôst reaguje a ako sa s ním vysporiadava.
 • V prípade, že sa rozhodnete absolvovať niekoľkodňový pôst (dlhší, ako jeden deň), vopred sa o tom poraďte so svojím lekárom.
- Anketa

DRŽALI STE UŽ NIEKEDY PÔST?

Odpovedalo 172 ľudí  

Áno, robím to pravidelne
6%
Áno, ale len raz
4%
Nie, ale vyskúšam to
2%
Nie, to nie je nič pre mňa
87%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Liščinská 08.10.18 11:50

karma
132.00

Každý z nich je BÁJEČNÝ!
Skoro všetky som buď vyskúšala, alebo sa aj momentálne v niektorom z nich nachádzam.
Pôst pôsobí na moje telo veľmi blahodárne a jednoznačne ho odporúčam! :)

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 09.10.18 18:49

MR
karma
109.00

zatiaľ som skúšala jednodňový pôst, obdivujem ľudí ktorí vydržia dlkšie ale asi je to o nastavení mysle..

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 04.11.18 18:15

AK
karma
100.00

ja pôst radšej nie to skôr ľahšiu stravu

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní