Depresia po dovolenke? Takto jej dáš zbohom raz-dva

Depresia po dovolenke? Takto jej dáš zbohom raz-dva

Leto je na konci a s ním aj hlavné dovolenkové obdobie, čo mnohí z nás vnímajú pomerne bezútešne a pesimisticky. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie dovolenka trvá, tým je aj návrat človeka do bežných koľají náročnejší a zároveň sprevádzaný smútkom a skleslosťou. Na druhej strane však odborníci poukazujú na fakt, že na regeneráciu treba človeku aspoň dva týždne.

Chytila aj vás depresia po dovolenke? Ak áno, tak istotne budete súhlasiť, že dokáže človeka oslabiť a negatívne zasiahnuť aj bežné aktivity, ktoré inak vykonáva bez problémov. Aby sa váš príchod z dovolenky neniesol v depresívnom duchu, skúste uplatniť pár tipov, ktoré nájdete v článku.

Dajte si pár dní „na prechod“ do klasického režimu

Po príchode domov z vašich dovolenkových ciest by ste nemali hneď „skočiť“ do pracovných povinností. Buďte teda doma aspoň 2 – 3 dni pred návratom do práce, v ideálnom prípade aj dlhšie. Pravdepodobne vám bude chvíľku trvať, kým sa znova prispôsobíte podovolenkovému rytmu. Po príchode domov by ste teda už mali postupne upúšťať z uvoľneného dovolenkového režimu, zvyšovať svoju produktivitu a doriešiť si možno aj záležitosti, ktoré ste pred dovolenkou už nestihli. Určite sa nájde množstvo vecí, ktoré vás naplnia pocitom zadosťučinenia a zmysluplnosti, či už ide o upratovanie, vybavenie nevyhnutných domácich „prevádzkových“ povinností alebo zveľadenie vlastného zovňajšku.

Pozri aj: Chceš si udržať „bronz“ na pokožke? Daj sa na predĺženie opálenia s týmito tipmi

príchod z dovolenky domov

Zdroj: Shutterstock®

Vytlačte si dovolenkové fotografie

Ak ste si zobrali k srdcu predošlý tip, možno vám napadlo upratať si aj vo fotkách, ktoré ste si urobili počas dovolenky. Áno, je to správna úvaha. No nezabudnite ani na zviditeľnenie vašich dovolenkových fotografií, hoci len na chladničke alebo pracovnom stole. Pri pohľade na ne si znova spomeniete na príjemné chvíľky, „nasajete“ pozitívne vibrácie a deň bude hneď krajší.

Pripomínajte si atmosféru dovolenky aktivitami

Nielen fotografie z miest, ktoré ste navštívili, vás dokážu povzniesť nad podovolenkovú depresiu. Možno ste počas dní strávených v cudzine skúsili či zažili niečo mimoriadne, čo však zároveň viete preniesť aj do svojho bežného života. Či už ide o zaujímavý šport, alebo vynikajúce jedlo, prípadne zvyklosť, ktorú môžete praktizovať aj doma – pospomínajte si, čo vás počas dovolenky zaujalo. Môže ísť aj o drobnosť, ktorá má však pre vás špeciálny význam. Skúste to, pozitívny efekt je zaručený.

výlety

Zdroj: Shutterstock®

Vytvorte si oázy oddychu počas bežných dní

Aby na vás nepadla podovolenková ťažoba ako balvan, mali by ste si aj po nástupe do práce nájsť čas na cestovanie, a to aspoň v menšej miere. Ideálnym riešením sú víkendy spojené s výletmi. Už len ich plánovanie vám zdvihne náladu. Navštíviť môžete miesta vo vašom okolí, spoznávať pamiatky, ale aj relaxovať počas krátkodobých pobytov v kúpeľoch a pod. Aj zmena životného rytmu na dva dni dopomôže k optimistickejšej nálade.

príchod z dovolenky

Zdroj: Shutterstock®

Zorganizujte si pracovné povinnosti

Po návrate z dovolenky od vás s veľkou pravdepodobnosťou nikto neočakáva, aby ste všetko dohnali počas prvého dňa v práci. Nenechajte sa zahltiť a urobte si plán s úlohami, a to od tých najprioritnejších. Plnenie úloh si časovo nakoordinujte tak, aby to bolo pre vás zvládnuteľné. A nezabudnite! Pokiaľ vám skrsol počas dovolenky v hlave zaujímavý nápad či projekt, poznačte si ho skôr, než sa vám z mysle vytratí pod náporom bežných povinností.

Vybrali sme: Čo pomáha pri prekyslení organizmu: Toto je účinná a hlavne lacná pomoc


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 29.08.19 03:52

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, i to sa môže stať! Dobré tipy!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní