Ak si z prechádzky v prírode pravidelne domov nosíte jeden a ten istý suvenír – kliešťa, mali by ste byť mimoriadne obozretné a robiť všetko pre to, aby sa vám tento nebezpečný hmyz odteraz oblúkom vyhýbal. Poviete si – no dobre, ale naozaj mám v horúcom lete chodiť po lúke v dlhých nohaviciach, zastrčených v topánkach? Prípadne ste najväčší odberateľ repelentového spreju pod slnkom a napriek tomu to nefunguje? Tak potom čítajte ďalej, pretože vám prezradíme, ktorá ochrana pred kliešťami skutočne funguje.
Pozri aj: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!
Malý, nenápadný, no zákerný a život ohrozujúci
Nielen deti, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou musia byť mimoriadne opatrní, pokiaľ ide o možnosť prisatia kliešťa na ich kožu. Dobre vieme, aké zlo dokáže tento zákerný hmyz napáchať, pokiaľ je nakazený vírusom. V tom prípade nás výrazne ohrozuje kliešťovou encefalitídou alebo lymskou boreliózou. Práve preto sa netreba spoliehať na to, že tentoraz to dáte po chodníčku a nie priamo po tráve, že tie trojštvrťáky vás isto ochránia alebo že ich už na kilometre odplašíte repelentom.
Samy ste si už zrejme otestovali, že tieto grify niekedy fungujú a niekedy jednoducho nie. Preto vám prinášame osvedčený a predovšetkým úplne jednoduchý recept na tú najlepšiu ochranu proti kliešťom. Čítajte ďalej!
Bude ťa zaujímať
Pripravte si domáci recept proti kliešťom!
Na prípravu „odpudzovača“ kliešťov budete potrebovať fľašku klasickej alpy (160 ml) a za hrsť voňavých klinčekov (približne 40 ks). Klinčeky vložte do fľašky s alpou a nechajte lúhovať niekoľko dní, ideálne týždeň až dva. Alpu však môžete pokojne nahradiť aj čistou vodkou. Pred každou prechádzkou do prírody, v sezóne kliešťov, čo je od marca až do októbra, si potrite pokožku týmto „odpudzovačom“, najmä miesta od chodidiel po boky. Vnútornú aplikáciu neodporúčame. V prípade, že máte doma aj sušenú levanduľu alebo sušený tymián, tento domáci recept proti kliešťom obohaťte aj o tieto byliny.
TIP: Ideálne je preliať si tento domáci repelent do fľaštičky s rozprašovačom a na pokožku len nastriekať. Je to pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako si repelent nezabudnite so sebou zbaliť do batohu na prechádzky lesom či na túry.
Ochutnaj: Recept na levanduľovú limonádu: Uhas svoj smäd takto antistresovo!
Toto kliešte nemajú radi:
Kliešťom mimoriadne prekáža aj aróma citrónu, limetky, pomaranča, Aloe vera a eukalyptu, ak teda máte esenciálne olejčeky práve s týmito vôňami, pokojne si nimi pred odchodom z domu pofŕkajte oblečenie. Aloe vera môžete aplikovať priamo na pokožku, či už ako čistý gél z listov rastliny alebo telové mlieko s prídavkom tohto zázraku. V každom prípade si však po návrate z prírody dôkladne skontrolujte tak oblečenie, ako aj pokožku celého tela, hlavne záhyby (kolenné jamky, miesta pod prsníkmi, za ušami, stehná a podpazušie).
Kliešťom rovnako prekáža aj vôňa cédrového oleja, tea tree oleja i jablčný ocot. Dokonca jedna babská rada odporúča konzumovať cesnak vo väčšom množstve, pretože kliešťov odpudzuje aj jeho aróma.
Bude ťa zaujímať
Ak chcete mať absolútnu istotu, že sa vo vašom oblečení neskrýva žiadny nebezpečný príživník, zaveste ho (oblečenie, nie kliešťa) na nejaký čas na priame slnko. Tento parazit totiž dokáže prežiť aj pranie v práčke! Nezabudnite však chrániť aj svojho psa, ak chodí do prírody s vami – veterinár vám ponúkne viacero možností ochrany psíka pred kliešťami, stačí sa informovať.
Naposledy aktualizovaný článok: 27.5.2022
- Anketa
AKO SA CHRÁNITE PRED KLIEŠŤAMI?
Odpovedalo 279 ľudí