Vieš, čo je ASMR? Zisti, ako táto technika ovplyvní tvoje zdravie!

Vieš, čo je ASMR? Zisti, ako táto technika ovplyvní tvoje zdravie!

  • Zdieľaj:
 • 1

Takzvané ASMR videá sa postupne stávajú svetovým fenoménom. Rýchlo sa šíria internetom a získavajú si množstvo fanúšikov. Tieto videá sú určené skôr na počúvanie, než pre naše oči. Ich charakteristickou črtou je šepkajúca osoba, ktorá poslucháčom sprostredkováva rozličné zvuky, napríklad prežúvanie jedla či klopkanie nechtov po odlišných povrchoch. Aký význam majú tieto videá a komu sú určené? V článku vám prezradíme, čo je ASMR a aké má táto technika účinky na ľudský organizmus!

Čo je to ASMR?

Skratka ASMR pochádza z anglického pojmu autonomous sensory meridian response, čo môžeme preložiť ako autonómna senzorická meridiánová odpoveď. V jednoduchosti povedané, ide o skratku, ktorá slúži na označenie a pomenovanie nekontrolovateľnej zmyslovej odpovede organizmu na určitý podnet. Ide teda o reakciu, ktorú človek pociťuje v prípade, že počuje nejaký príjemný zvuk. Zvyčajne ide o pocity, ako brnenie či mravčenie, ktoré sa postupne šíria telom a vyvolávajú u jedinca veľmi pozitívne pocity a emócie.

Termín autonomous sensory meridian response zaviedla Jennifer Allen v New Yorku ešte v roku 2010. Vtedy na známej sociálnej sieti založila aj skupinu pre ľudí, ktorí sa zaujímali o dovtedy neznáme, no pozitívne pocity vyvolávané určitými zvukmi. Povedomie o technike sa postupne rozrastalo a v súčasnej dobe je internet plný ASMR videí a nahrávok. Tie si získali množstvo prívržencov, napríklad v Amerike či Anglicku, no do povedomia sa dostávajú aj u nás.

Pozri aj: Senovka grécka: Takto môžeš vďaka nej podporiť svoju ženskosť!

ASMR videá

Zdroj: Shutterstock®

Ako to funguje?

ASMR videá a nahrávky sú vytvorené tak, aby v poslucháčoch, ktorí by mali mať vždy nasadené slúchadlá, vyvolávali určitú zmyslovú reakciu. Obsahujú množstvo rozličných akustických spúšťačov, ktoré majú u jedinca sprostredkovať príjemné pocity. Môže ísť o zvuky ako, klopkanie na sklo, kvapkanie vody, nejaké praskanie, šušťanie stránok knihy, prežúvanie potravy a mľaskanie, česanie a strihanie vlasov. Skutočne ide o najrôznejšie zvuky, s ktorými sa zvyčajne ľudia stretávajú i v bežnom živote. Aktér videa alebo nahrávky navyše zvuky sprevádza ešte svojím šepotom a príjemným tichým hlasom.

Menované akustické podnety následne u poslucháča vyvolávajú pocity uvoľnenia, šťastia, pohodlia, spokojnosti či eufóriu. U niektorých jedincov môžu navodiť stav oddýchnutia, u iných zase ospalosť. ASMR nahrávky u ľudí vyvolávajú nielen určité vnútorné pocity, ale pôsobia na nich i fyzicky. Objaviť sa môžu napríklad zimomriavky či brnenie na temene hlavy a krku, ktoré sa šíri po chrbtici do celého tela. Každý človek je však veľmi individuálny, a preto aj jednotlivé spúšťače pôsobia na každého iným spôsobom. Kým jednému môže byť zvuk mľaskania pri žutí jedla príjemný, iného môže skôr iritovať.  

účinky ASMR

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho je táto technika určená?

V dnešnej uponáhľanej dobe by si mal každý nájsť čas na oddych a relax. Mnoho ľudí našlo skvelý spôsob relaxácie práve v ASMR videách a nahrávkach. Tie veľmi často vyhľadávajú jedinci trpiaci nespavosťou, ktorým pomáhajú s rýchlejším a ľahším zaspávaním a kvalitnejším spánkom. ASMR je teda vhodnou technikou napríklad pre tých, ktorí majú náročné zamestnanie a večer do postele líhajú s hlavou plnou myšlienok, ktoré im bránia poriadne si oddýchnuť.

Rovnako tieto videá a nahrávky napomáhajú odbúravať stres. Účinné sú i pri depresívnych stavoch, panickom strachu, pocitoch úzkosti či hneve. Niektorí ich zase využívajú na to, aby si jednoducho oddýchli. Ako sme spomínali už vyššie, je veľmi individuálne, ako na jedinca dané zvukové podnety vplývajú. ASMR dokonca u niekoho nemusí fungovať vôbec. Táto technika si však po celom svete získava stále viac fanúšikov. O ASMR sa navyše začínajú zaujímať i odborníci a postupne sa rozbiehajú mnohé výskumy.

Odporúčame: Veľké chyby pri používaní obyčajných sponiek: Robíš ich aj ty? ​


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 26.09.18 21:29

JK
karma
100.00

Čítam o tejto techniky prvý krát zaujímavé už len vyskúšam či funguje pri strese

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Grilované huby portobello: Domáca pizza pre každého
Bezmäsité jedlá

Grilované huby portobello: Domáca pizza pre každého

 • 1
 • 15.08.2022
Caprese cestovinový šalát s paradajkami a mozzarellou
Bezmäsité jedlá

Caprese cestovinový šalát s paradajkami a mozzarellou

 • 3
 • 18.08.2022
Domáca paradajková šťava na sladko i na slano
Nápoje

Domáca paradajková šťava na sladko i na slano

 • 6
 • 08.08.2022
TOPlist