Na hrane zákona: Môžu hotely zakázať ubytovanie s deťmi?

Na hrane zákona: Môžu hotely zakázať ubytovanie s deťmi?

Susedným Českom v týchto dňoch prehrmela správa o tom, že niektoré hotely začínajú zakazovať ubytovanie s deťmi. Niečo podobné existuje už niekoľko rokov aj v prípade vybraných reštaurácií, po celom svete. Niektorí z vás sa možno teraz len chápavo pousmiali, no iní, predovšetkým z radov rodičov, zostávajú z tejto informácie pobúrení. Pretože... čo si budeme klamať, nie je to už náhodou na hrane zákona? Môžu si to reštaurácie a hotely vôbec dovoliť bez toho, aby nebola reč o diskriminácii? Pozreli sme sa na to bližšie.

Odporúčame: Tip na výlet na Slovensku: Čím je známa Nitra? Toto musíš vidieť!

zákaz vstupu s dieťaťom

Zdroj: Shutterstock®

Dieťa ako nevítaný rušivý element?

Hotely, ktoré pristúpili k tomuto kroku a rozhodli sa neumožniť ubytovanie s dieťaťom, argumentujú tým, že dieťa býva častokrát doslova rušivým elementom. Uvedomujú si však hoteliéri, že im za to hrozí nemalá pokuta, prípadne až úplné zatvorenie prevádzky? A ako k tomu celému prídu rodičia, ktorých dieťa ovláda zásady slušného správania aj o polnoci?

Pokiaľ ide o spomínané reštaurácie, po celom svete sa už dnes môžete stretnúť s piktogramom pri vchode, z ktorého je zrejmé, že tak ako psa, korčule či zmrzlinu, ani vaše dieťa v danom zariadení neprivítajú s otvorenou náručou. To isté sa týka aj nemenovaného obchodného reťazca, zameraného na predaj podnikateľom, ten sa však odvoláva na bezpečnosť malých detí.

deti v reštaurácii

Zdroj: Shutterstock®

Nakúka vám cudzia ratolesť do taniera?

Je len logické, že keď sa vyberiete s partnerom na romantickú večeru do reštaurácie, s obchodným partnerom na pracovný obed alebo do hotela na wellness pobyt, za vidinou pokoja a oddychu, neočakávate okolo seba detský krik, dupanie a pobehovanie. Mnohí majitelia hotelov a reštaurácií by nám vedeli aj hodiny rozprávať o zlých skúsenostiach s neustrážiteľnými deťmi, respektíve s ich benevolentnými rodičmi. O tom, že už nejeden zákazník sa sťažoval práve na rušenie cudzími deťmi, že na daný podnik zanevrel práve pre takúto zlú skúsenosť, prípadne že sa otočil na päte hneď pri vchode, akonáhle zazrel detský kútik.

A čo myslíte, kto je pre majiteľa takej reštaurácie „lukratívnejší“ hosť? Potenciálny zákazník, ktorý (hoci odišiel skôr, ako prišiel) mohol nechať v podniku aj trojcifernú sumu so slušným sprepitným alebo to extra živé štebotajúce dieťaťko s čajíkom z domu?

Inšpiruj sa: Sebarozvoj s koučkou: Čo so skrytým hnevom?

diskriminácia detí

Zdroj: Shutterstock®

Každý sme iný – deti nevynímajúc

Tak ako každé dieťa je iné, aj každý dospelý zákazník hotela či reštaurácie je iný. Niekto je absolútne tolerantný a ešte si cudziu pobehujúcu ratolesť aj posadí na kolená, prípadne pomôže mamičke, prebaľujúcej svoje batoľa na reštauračnom stole (no naozaj, aj také sa už stalo), inému stačí len najmenší podnet a vzbĺkne, irituje ho už len pohľad na dieťa pri vedľajšom stole alebo, ako sme už spomenuli, do reštaurácie s deťmi ani nevstúpi. Preto aj názory na celú „kauzu“ okolo zákazu vstupu s deťmi do podnikov sú viac, než rozporuplné a výrazne sa rozchádzajú. A na ktorom brehu ste vy?

kojenie v reštaurácii

Zdroj: Shutterstock®

Čo na to zákon?

Zákon hovorí, že zákaz vstupu dieťaťa do reštaurácie či hotela, ktorý nie je založený na objektívnych a rozumných dôvodoch, je diskrimináciou spotrebiteľa. Zákon o ochrane spotrebiteľa teda tvrdí, že všeobecný zákaz vstupu detí kamkoľvek (okrem herní) v poriadku nie je, ale riešením môže byť vykázanie alebo obmedzenie vstupu konkrétnych detí. Ide o deti, ktoré nadmieru rušia ostatných hostí či také, ohľadom ktorých je možné mať už pri vstupe „dôvodné obavy“ – samozrejme, reč je stále o správaní dieťaťa. 

Pozri aj: Vieš, ako si užiť dovolenku... a nerozviesť sa? Tieto rady si osvoj!

deti v hoteli

Zdroj: Shutterstock®

Málo miesta pre kočík?

To isté sa týka vstupu s kočíkom – majiteľ hotela či reštaurácie má právo zakázať ho, pokiaľ jeho zariadenie na to nie je stavebne uspôsobené. Pokiaľ ide o zákonnosť, všetko je individuálne – všetko je o tom, ako si to majiteľ podniku obháji. A čo vy? Čo si o tom myslíte? Máte s takýmto obmedzením aj vlastnú skúsenosť? Podeľte sa s nami o váš názor nižšie, v komentári.

- Anketa

SÚHLASÍTE SO ZÁKAZOM DETÍ V NIEKTORÝCH HOTELOCH A REŠTAURÁCIÁCH?

Odpovedalo 283 ľudí  

Áno
77%
Nie
23%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Iveta Moravčíková 21.09.18 19:05

IM
karma
100.00

no neviem si to predstavit, že niekam ideme celá rodina a potrebujeme aj prespat to ako deti nechat v aute, alebo vonku ja viem, že dnes su niektoré deti čo sa nevedia zmestit do kože a nevedia ani rodičov posluchnut, ale zaleží aj na výchove

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 25.09.18 11:20

MM
karma
100.00

aj v našom kúpeľnom meste máme problémy s deťmi zahraničných klientov

  • 1
Odpovedať

Táňa Slahučková 26.09.18 02:11

TS
karma
107.00

Je veľa hotelov, ktoré sú priateľské k deťom, či tak nejak sa to hovorí a píše, tak prečo by nemohol byť aj hotel určený vyslovene dospelým, ja v tom nevidím žiaden problém. Mám dieťa, myslím, že slušne vychované ale aj tak je veľa rodičov, ktorí si s tými svojimi nevedia poradiť a prečo by mali trpieť ľudia (prevažne starší), ktorí si chcú na pobyte užiť pokoj a kľud...toť môj názor...

  • 3
Odpovedať

Anton Marek 26.09.18 16:29

karma
127.00

Pri hoteloch by azda stačili rovnaké ceny pre deti ako pre dospelých a absencia detského kútika.

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 01.10.18 04:40

MD
karma
132.00

Žiaľ,vždy to bolo tak, že tí slušní doplácajú na bezohľadných. Či už sa to týka tých, ktorí si zaplatia drahý hotel a musia tam trpieť maniere nevychovaných sopliakov- alebo aj tých, ktorí majú deti slušné a dobré a nemôžu sa s nimi ubytovať. Ja som s rodičmi a sestrami zažila takú dovolenku ešte za čias socializmu. Bolo tam veľa rodín s deťmi. Niektoré sa pekne zabávali, boli aj hlučnejší, veľa sa smiali ale to nám neprekážalo. Horšie to bolo s detičkami, ktorým rodičia očividne dovoľovali všetko. Hádzali sa tam o zem, vyrevúvali alebo otravovali ostatných hostí a fyzicky napádali iné deti. Bola to najhoršia dovolenka našej rodiny, rodičia boli nešťastní, lebo videli, že sa tam cítime zle a len nedočkavo čakáme na deň, kedy odtiaľ vypadneme... Vôbec sa nedivím, že hoteliéri chcú poskytnúť hosťom také prostredie, kde sa budú cítiť dobre. Veď aj pre nich to musí byť frustrujúce, keď ich snahu a prácu kazia neprispôsobiví...Poviem to bez okolkov- niektoré rodinky by lepšie zapadli do pralesa s opicami, ako do pokojného hotela.

  • 1
Odpovedať

Ján Komada 23.11.18 16:45

JK
karma
103.00

je to na zváženie ja deti zatial nemám

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 08:50

KS
karma
133.00

Vlastné deti zatiaľ nemám, ale nikdy mi nevadila prítomnosť iných detí na dovolenke, neprišli mi ako rušivý element.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní