Ako zbaviť telo nadbytočnej vody? Nielen s tým ti pomôže táto bylina!

Ako zbaviť telo nadbytočnej vody? Nielen s tým ti pomôže táto bylina!

Na prvý pohľad by ste si ho mohli ľahko pomýliť s nejakým bodliakom. Podobá sa naň pichľavými listami a tak trochu aj netradičnými kvetmi. Dôležitejšie je však zmieniť, že ide o rastlinu, ktorá bola už oddávna využívaná v rámci tradičnej ľudovej medicíny, taktiež našla uplatnenie vo veterinárnej medicíne. Práve krasovlas je veľmi účinným pomocníkom pri problémoch s nadmerným zadržiavaním vody v organizme, no rovnako osoží pri ďalších zdravotných ťažkostiach. Spoznajte túto bylinku a zistite o nej niečo viac!

Poznáte krasovlas?

Krasovlas bezbyľový, latinsky Carlina acaulis, je trváca rastlina z čeľade astrovité. Ľudovo sa mu tiež hovorí krasovlások či kančí koreň. Ide prevažne o stredoeurópsky až východoeurópsky druh, ktorý sa hojne vyskytuje v oblastiach od Česka po Ukrajinu a ďalej na východ. Rastie od pahorkatín do subalpínskeho stupňa. Obľubuje slnečné a suchšie stanovištia a pôdu chudobnú na živiny. Nájdeme ho na slnečných svahoch, suchých až polosuchých lúkach, pastvinách, miestami aj vo svetlých lesoch.

Krasovlas je charakteristický hrubším podzemkom. Z neho vyrastá krátka zakrpatená byľ. Listy sú usporiadané v prízemnej ružici. Sú dlhé až 30 centimetrov, hlboko strihané a ostnaté. Vyzerajú ako listy bodliaka. V strede listovej ružice sa počas letných mesiacov objavujú kvety tvoriace až cez 10 centimetrov široký úbor. Kvety sú biele až hnedasté. Plodom rastliny sú nažky s chocholcom. Na liečebné účely sa vykopáva počas jesene, spravidla od septembra do novembra, podzemná časť rastliny.

Odporúčame: Čo zvládne figový olej na rozdiel od iných? Jeho účinky ťa prekvapia!

účinky krasovlasu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Droga z krasovlasu, ktorou je sušený koreň, obsahuje horčiny, silice, triesloviny, taktiež inulín, ktorý predstavuje vlákninu. V staroveku bol krasovlas údajne využívaný na boj proti moru či pásomniciam. V rámci tradičnej medicíny je využívaný hlavne ako močopudný a potopudný prostriedok. Ide o skvelé prírodné diuretikum, ktoré pomáha z tela odstrániť prebytočnú vodu a rieši problém so zavodnením, ktorý je často sprevádzaný nárastom váhy, opuchmi končatín či nadmerným potením. Ako močopudný prostriedok rovnako podporuje rýchlejšie vylučovanie nečistôt a škodlivín z tela.

Krasovlas má priaznivý vplyv na činnosť obličiek a pozitívne vplýva na zdravie močových ciest. Blahodarne pôsobí aj na trávenie a tráviaci trakt. Podporuje prečistenie čriev, využíva sa na boj proti črevným parazitom. Priaznivo ovplyvňuje chuť do jedla, pomáha pri žalúdočných kŕčoch a poruchách trávenia. Ako prírodné laxatívum môže pomôcť pri zápche. Pri horúčkach napomáha znižovať teplotu. U mužov našiel uplatnenie ako podporná liečba problémov s prostatou.

krasovlasový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Skúste krasovlasový čaj či odvar na vonkajšie použitie

Ako sme spomenuli už vyššie, z krasovlasu sa zvyčajne po odkvitnutí vykopáva podzemná časť. Podzemok je potrebné očistiť, zbaviť zelených častí, vysušiť pri teplote do 35 °C a uskladniť v dobre uzatvárateľnej nádobe. Hotovú sušenú drogu, respektíve čajovinu na prípravu záparu, je možné tiež priamo zakúpiť, či už na internete, v lekárňach alebo špecializovaných predajniach. Čaj sa pripravuje z jednej až dvoch čajových lyžičiek horkastého sušeného koreňa na pohár horúcej vody.

Doba lúhovania je 15 až 20 minút. Počas akútnych ťažkostí je možné dopriať si 2 až 3 šálky krasovlasového čaju denne. Odporúčané dávkovanie nie je vhodné prekračovať, keďže rastlina môže mať výrazné laxatívne účinky. Čaj je vhodné vyskúšať, ak vás trápi nechuť do jedla, nadmerné ukladanie vody v tele, tráviace problémy a ďalšie vyššie spomínané zdravotné ťažkosti. Silnejší odvar z krasovlasu je možné používať aj zvonka pri ekzémoch, kožných vyrážkach či plesniach. Odvarom je vhodné omývať postihnuté miesta, taktiež ho je možné pridať do kúpeľa.

Pozri aj: Prírodný liek na bolesti reumatického pôvodu: Čo dokáže čertov pazúr?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Čipková 29.07.20 18:45

karma
107.00

Krasovlas nepoznám ani podľa obrázka, ani podľa názvu. Článok o rastlinke a jej účinkoch ma zaujal.

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 31.07.20 21:04

MM
karma
107.00

O tejto rastline počujem prvý krát.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 28.08.20 09:39

MC
karma
109.00

Ešte som o tejto rastlinke nepočula.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní