Aký je význam molybdénu pre naše telo a ako ho dopĺňať?

Aký je význam molybdénu pre naše telo a ako ho dopĺňať?

  • Zdieľaj:
 • 5

Naše telo potrebuje pre správnu funkciu nielen základné živiny, teda cukry, tuky, bielkoviny, ale aj množstvo ďalších látok. Často počúvame zo všetkých strán najmä o dôležitosti vitamínov či niektorých minerálnych látok. Značný význam pre naše zdravie však majú aj takzvané mikroelementy, ktoré síce spadajú do kategórie minerálov, no na rozdiel od makroelementov ich potrebujeme len vo veľmi malom množstve. Aj napriek tomu v našom organizme napĺňajú množstvo funkcií a ich nedostatok môže viesť k rozvoju určitých zdravotných ťažkostí. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aký je význam molybdénu pre naše telo, čo môže spôsobiť jeho nedostatok a v ktorých potravinách ho nájdeme.

Prečo potrebujeme molybdén?

Molybdén predstavuje chemický prvok, ktorý má v periodickej tabuľke prvkov značku Mo. Radíme ho medzi ťažké kovy, pričom sa podobá olovu. Objavený aj izolovaný bol v druhej polovici 18. storočia. V stopovom množstve je prítomný v živých tkanivách živočíchov i rastlín. V ľudskom tele sa nachádza najmä v pečeni či obličkách. I keď ho potrebujeme prijímať len vo veľmi malom množstve, čo je približne 50 až 200 mikrogramov denne, plní si v našom organizme množstvo dôležitých funkcií.

Molybdén v prvom rade v tele človeka predstavuje kofaktor niektorých enzýmov. Bez potrebného kofaktoru pritom nemá konkrétny enzým žiadnu aktivitu. Napríklad je súčasťou enzýmov, ktoré majú význam pri prenose genetickej informácie. Význam má i z hľadiska metabolizmu niektorých látok. Vplýva na ukladanie vápnika aj flóru do kostí či zubov a prispieva k ochrane zubnej skloviny a prevencii zubného kazu. V našom tele tiež pôsobí ako antioxidant. Chráni tak pred predčasným starnutím buniek, pričom je známy ako minerál, ktorý podporuje dlhovekosť. Okrem toho má vplyv aj na pohlavnú aktivitu či tvorbu červených krviniek. 

Pozri aj: Ako pripraviť kuskus? Týchto 5 inšpirácií musíš vyskúšať!

nedostatok molybdénu

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na jeho nedostatok!

Aby naše telo pracovalo tak, ako má, potrebujeme prijímať okrem iných dôležitých látok i dostatok molybdénu. Čo sa však stane pri jeho deficite? Nedostatok molybdénu nie je až taký bežný, keďže je dobre zastúpený v mnohých potravinách. Človek s pestrou stravou sa prakticky nemusí obávať zdravotných ťažkostí, ktoré môžu súvisieť s jeho nedostatkom. Tie sa môžu objaviť skutočne pri dlhodobo nízkych hladinách tohto dôležitého mikroelementu v tele. Medzi bežnejšie príznaky jeho nedostatku radíme hlavne zvýšenú kazivosť zubov. 

Ďalej sa môžu objaviť neurologické problémy, podráždenosť nervového systému, prípadne depresívne stavy. Deficit tejto látky predstavuje hrozbu najmä v detskom veku. Môže viesť k mentálnej retardácii. Okrem toho môže prispieť k rozvoju problémov s červenými krvinkami, zníženiu pohlavnej aktivity či oslabeniu kostného tkaniva. Nadbytok molybdénu za normálnych okolností taktiež nebýva úplne bežný. Môže sa prejaviť tráviacimi problémami, napríklad vracaním či hnačkami. 

zdroje molybdénu

Zdroj: Shutterstock®

V ktorých potravinách ho nájdeme?

Dostatok molybdénu vieme svojmu telu zabezpečiť hlavne pomocou pestrej stravy. Tento mikroelement je dobre zastúpený najmä v potravinách rastlinného pôvodu. Ak nechcete, aby vám chýbal, vo svojom jedálničku by ste nemali zabúdať na zdravé strukoviny. Spoľahnite sa na fazuľu, šošovicu či hrach. Tie vám navyše doplnia mnohé ďalšie minerály či bielkoviny a vlákninu. Ďalším skvelým zdrojom potrebného molybdénu sú cereálie, respektíve obilniny. Konzumujte ovos, ryžu, taktiež i pšeničné klíčky či celozrnné pečivo.

Okrem toho sa molybdén nachádza aj v niektorých druhoch zeleniny, a to hlavne v zelenej listovej zelenine, napríklad v špenáte. Okrem toho sa ukrýva aj v petržlenovej vňati, kukurici či zemiakoch. V potravinách živočíšneho pôvodu nájdeme molybdénu už pomenej. V určitom množstve ho človeku doplnia vnútornosti, najmä pečeň, prípadne vajcia či mlieko.

Odporúčame: Liečivé účinky klinčekov: Odteraz už toto korenie nebudeš podceňovať!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Konečná 31.01.20 09:53

KK
karma
121.00

dobre vedieť

 • 0
Odpovedať

Helena Kravcová 31.01.20 20:12

HK
karma
100.00

ak čítam všade ,kde sa nachádza molybdén , tam mám rada všetke potraviny ,ktoré ich obsahujú fazuľa,hrach....

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 01.02.20 19:10

MM
karma
103.00

zaujímavé informácie

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 02.02.20 17:44

karma
100.00

Neviem aké mám hodnoty molybdénu, ale mám rada všetky strukoviny a aj ich konzumujem.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 03.02.20 13:07

AT
karma
118.00

Keďže je to stopový prvok, pri pestrej a racionálnej strave ho máme dostatok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?
Zdravie

Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?

 • 0
 • 29.12.2022
Rihanna sa stala miliardárkou! A pozor, nie je to len vďaka piesňam!
CELEBRITY

Rihanna sa stala miliardárkou! A pozor, nie je to len vďaka piesňam!

 • 2
 • 14.01.2023
Kedy a ako je vhodné deti učiť správne narábať s peniazmi
Rodina

Kedy a ako je vhodné deti učiť správne narábať s peniazmi

 • 0
 • 29.12.2022